DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaretinizi iyi tanıtmak için bilmeniz gereken önemli istatistikler

E-ticaretinizi iyi tanıtmak için bilmeniz gereken önemli istatistikler

İstatistiki veriler, her büyüklükteki işletmenin pazarlama planı oluştururken yararlandığı önemli kaynaklar arasında yer alır. Özellikle her geçen gün büyüyen sosyal medya platformlarına ilişkin verileri yakından incelemek ve potansiyel müşterilerinizin bu ağlardaki davranışlarını takip etmek son derece önemli. E-ticaret sitenizin sosyal ağlar üzerinde etkili olması için bazı istatistiki bilgelere sahip olmanız, bu platformlara uygun strateji üretebilmeniz açısından da faydalı olabilir.

 

Bu bilgilere nereden ulaşacağınızı bilmiyorsanız, şu an doğru yerdesiniz, IdeaSoft olarak e-ticaret sitenize fayda sağlayacak, sosyal medya üzerinde pazarlama planları yaparken değerlendirebileceğiniz önemli istatistiki bilgileri bir araya getirdik…

 

Ağları kullanan kitlenin yaş ortalaması

Birbirinden farklı özelliklere sahip olan sosyal medya platformları için oluşturduğunuz içeriklerin, bu ağların özelliklerine ve kullanıcı eğilimlerine uygun olması önem taşıyor. Daha önce sizlerle paylaştığımız Facebook ve Twitter’da yüksek etkileşimin sırları başlıklı yazımızda, bu ağlarda nasıl paylaşımlar yapabileceğinize dair önerilerde bulunmuştuk.

 

E-ticaret sitenizin, sosyal medya pazarlamasına ilişkin strateji oluştururken bu ağlardaki kullanıcıların yaş, cinsiyet, ilgi alanı gibi özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. Örneğin yapılan araştırmalar, sosyal medya kullanıcıların yaş ortalamasının giderek yükseldiğini gösteriyor. Bu durum sosyal ağların sadece gençlerin yer aldığı dijital mecralar olmadığının bir kanıtı. Sosyal ağlardaki farklı yaş gruplarından kullanıcıların yer alması, aynı zamanda bu platformlardaki hedef kitlenizi genişletebileceğiniz anlamına geliyor.

 

Pazarlama bütçelerinde sosyal medyanın yeri

Sosyal ağlar e-ticaret sitelerinin pazarlama faaliyetleri içinde önemli bir yere sahip. Sosyal ağları ve mobil interneti en çok kullanan ülke olan ABD’de, e-ticaret şirketlerinin yüzde 93’ü pazarlama kanalı olarak sosyal ağları tercih ediyor. Günümüzde birçok e-ticaret firmasının sosyal medya reklamlarına ilişkin giderleri pazarlama bütçelerinin içinde yer alıyor.

 

Mobil kullanım oranları

Araştırmalar Facebook’un mobil cihazlarda kullanıcı sayısını 189 milyon olduğuna işaret ediyor. Bu oranın 2012’den bu yana her sene yüzde 7 artarak bu rakama ulaştığını söyleyebiliriz. Mobil cihazlardan sosyal ağlara ulaşanların sayısı bu kadar fazlayken, e- ticaret sitenizin mobil yatırımlara yönelmesi de son derece önemli. Mobil görüntülenmeye uygun bir web sitesi ya da müşterilerinize daha konforlu bir satın alma hizmeti sunacağınız bir mobil uygulama e-ticaret sitenizi rakiplerinin bir adım önüne taşıyabilir.

 

LinkedIn sosyal ağların profesyonel yüzü

LinkedIn, iş dünyası profesyonellerinin, firmaların ve bireysel kullanıcıların hesaplarının bulunduğu popüler birsosyal ağ. Analizlere göre her iki saniyede bir LinkedIn’e bir üye kaydoluyor. LinkedIn’de yapılan paylaşımlar, tanışmalar, anlaşmalar ve ortaklıklar sayesinde bazı e-ticaret şirketleri önemli faydalar sağlıyor. Siz de sektörü ve iş dünyasındaki önemli kişileri takip etmek ve onlarla bağlantıda olmak için bu profesyonel ağdan yararlanabilirsiniz. Eğer LinkedIn’de yer almayı düşünüyorsanız e-ticaret sitenizde yer alan “paylaş” butonlarına bu ağı da eklemeyi unutmayın.

 

YouTube televizyon kanallarından daha popüler

Yapılan anketler 18 ile 34 yaş arası sosyal ağ kullanıcılarının televizyon izlemek yerine YouTube videolarını tercih ettiğini gösteriyor. İnternet kullanıcılarının yoğun ilgi gösterdiği bu video paylaşım platformundan yararlanmak için e-ticaret siteniz için gerçekleştirdiğiniz viral çalışmaları YouTube’da paylaşmayı deneyebilirsiniz. Uzun ve sıkıcı tanıtım videoları yerine kolayca özümsenebilecek doğal ve merak uyandıran videolar kurgulayarak bunları YouTube’da paylaşmak iyi bir başlangıç olabilir.

 

IdeaSoft blog’unda yayınlanan E-ticaret siteniz için hangi sosyal medya sitesi daha faydalı, yazımızdan da faydalanarak, hangi sosyal ağın size uygun olduğunu belirleyebilir, paylaştığımız verileri dikkate alarak sosyal medya planınızı oluşturabilirsiniz.

 

Türkiye’nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft sosyal medya, hazır tema ve SEO destekli akıllı e-ticaret paketleriyle, e-ticareti sizin için kolaylaştırıyor. Siz de IdeaSoft demo hesabınızı bugünden oluşturun, hızla büyüyen bu pazarda yerinizi alın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!