DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret işinizde içerik pazarlamanın gücünden faydalanın

E-ticaret işinizde içerik pazarlamanın gücünden faydalanın

Müşterilerin tüketim alışkanlıkları ve arama teknolojilerindeki değişim, markaların pazarlama stratejilerini de değiştiriyor. Bu süreçte bazı pazarlama yöntemleri geçerliliğini yitirirken; bazıları ise çok daha büyük önem kazanıyor. Son yılların en önemli dijital pazarlama yöntemlerinden biri de içerik pazarlama.

Günümüzün en popüler ve etkileşime yönelik dijital pazarlama trendleri arasında olan içerik pazarlama, e-ticaret işletmecilerinin dijital dünyada kendi kimliklerini oluşturarak, geliştirmelerine olanak sağlıyor. İçerik pazarlamayı cazip kılan en önemli özelliklerden biri de, etkili ve uzun soluklu bir stratejik süreç yönetimine olanak vermesi.

E-ticarette hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek, faydalı ve yaratıcı içerikler oluşturma ile bunların yayılmasını kapsayan içerik pazarlama çalışmalarına dair bazı önemli ipuçları yazımızda.

Amacınızı netleştirin

Satışlarınızı veya “marka bilinirliğinizi” artırmayı mı amaçlıyorsunuz? Ya da amacınız, sitenize daha fazla sayıda ziyaretçi çekmek mi? Potansiyel müşterilerinizi alıcılara dönüştürmeyi ya da da mevcut müşterilerinizin sadakatini artırmayı mı hedefliyorsunuz? Amacınızı netleştirmek, içerik pazarlama çalışmalarınızdan en yüksek verimi almanıza yardımcı olabilir. Başarmayı umduğunuz şeyi bilmek içeriğinizi geliştirmenizde size yardımcı olacak; bir amacınızın olması ise size, başarınızı ölçme olanağı sağlayacaktır.

Hedef kitlenizle etkileşim kurun

Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını; ürün ve hizmetlerinizin bu ihtiyaçlara nasıl bir çözüm getirebileceğini tespirt etmenin yolu da, hedef kitlenizle etkileşim içerisinde olmaktan geçiyor. Bunun için, önce hedef kitlenizin demografik özelliklerini belirlemeniz; ardından da onların ne aradığını, nasıl aradığını ve nihayet sizin onlara ne sunacağınızı netleştirmeniz gerekiyor.

İçerik pazarlama stratejinizi belirlerken; en büyük hedef pazarınıza karar vererek, mesajlarınızı onlara yönelik olarak geliştirmenizde fayda olabilir. İçeriklerinizi web sayfanızda yayınlarken, sosyal medya hesaplarınızda da paylaşmanızı; hedef kitlenize, makaleniz hakkında sorular yöneltmenizi öneririz. Çünkü sosyal medyadaki takipçilerinizle paylaşacağınız içerikler sayesinde hem web sayfanıza ziyaretçi trafiği sağlayabilir; hem de onlarla kuracağınız doğrudan iletişimi sağlam temellere oturtabilirsiniz.

Harekete geçirin

“Call to action” mesajlarınız doğrudan satışa yönelik olmak zorunda değil. Onlar aynı zamanda içeriğinizin destekleyici elemanları olabilir. “Yeni ürünlerimizi ilk siz görün” ya da “güncel bültenlerimiz için kayıt olun” gibi “call to action”lar yalnızca takipçilerinizi nihai amacınız olan satışa yönlendirmek için değil, mevcut müşterilerinizin firmanıza dair algısını taze ve uyanık tutmak için de güçlü bir araç olabilir.

Tutarlı ve entegre olun

Teknik gereksinimleri ve kullanıcı kitleleri farklı olsa da, farklı platformlar için üreteceğiniz içeriklerin birbirinden tamamen farklı olmasını gerekmiyor. Çünkü işinizle ilgili tutarlı, yüksek kaliteli içeriği oluşturmayı amaçlıyorsunuz. Yani potansiyel müşteriler içeriğinize hangi kanal aracılığıyla erişirse erişsin; aynı mesajları alabilmelerinde fayda var.

Ayrıca içeriğinizi Facebook’ta, Twitter’da, Pinterest’te ve Google Plus’da yayınlamak, size yalnızca arama motorlarında görünürlük kazandırmakla kalmıyor. İçeriğiniz yeterince kaliteli olması, bu sosyal ağlardaki takipçilerinizin içeriğinizi paylaşması yoluyla, yayılımda çarpan etkisiyle sonuçlanıyor. Sonuç: İçeriğiniz ve mesajınız yayılıyor.

Çevrimiçi ortaklarla çalışın

Çevrimiçi ortaklıklar da, içeriğinizin optimizasyonunda önemli bir etken. Satış ortaklıklarının yanı sıra reklam ağları ve yayıncılarla işbirliği halinde olmak, içeriğinizin paylaşılmasına, hedef kitlenizin genişlemesine ve dış bağlantılar yoluyla (backlink), web sitenizin SEO’sunu artırmanıza yardımcı olabiliyor.

E-ticarette hedef kitlenizin ilgisini çekmenin; ürün ve hizmetlerinizi duyurarak işinizi büyütmenin en garantili yollarından biri, içerik pazarlama. IdeaSoft ile içerik ve envanter yönetiminden sosyal medya pazarlaması ve istatistik araçlarına kadar tüm teknik ve altyapı çözümlerinden faydalanabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizle etkili iletişim kurmak ve bu sayede işinizin sürdürebilirliğini artırmak için, hemen IdeaSoft’un benzersiz akıllı e-ticaret paketleriyle tanışın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaPazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!