DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret girişimleri için internette alan adı tahsis süreci

E-ticaret girişimleri için internette alan adı tahsis süreci

İnternet dünyasında özellikle ticari girişimler için büyük önem taşıyan alan adlarının, marka algısı ve satışlar arasında görünmeyen bir köprü olduğunu düşünebiliriz. Yenilenme süresi dolan bir alan adını kaybetmenin bedeli, işiniz için sandığınızdan büyük olabilir. Geçici bir süre için tahsis edilebilen alan adlarının bu süreçte hangi aşamalardan geçtiğini bilmek, her açıdan yoğun emek gerektiren ticari girişimlerinizde başarıya ulaşmada size yardımcı olabilir.

E-ticaret siteleri için doğru alan adını tescil ettirmek kadar onun takibini yapıp elde tutmak ve zamanı geldiğinde yenilemek de önemlidir. İnternette alan adları sisteminin teknik yönetimi, ICANN’in belirlediği (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) prosedürlere uygun şekilde yapılır.

İşte alan adı tahsis aşamaları…

1- Uygun alan adları (Available domain names)

Alan adı sürecinin ilk aşaması, arzu edilen adreslerin uygunluğunun kontrol edilmesidir. GoDaddy, eNomm gibi ICANN akreditasyonuna sahip satış sitelerinde veya bayi sitelerde aramalar yaparak istenen alan adının uygunluğu kontrol edilebilir. Kullanılabilir durumda olan alan adları en az 1, en çok 10 yıllığına sahiplenilebilir. Bazı alan adlarının tahsis edilebilmesi için ticari belge zorunlu olabilir.

2- Tescil aşaması (Registered period)

Ödeme yapıldığında, alan adı bir isme tescillenmiş olur ve aktif hale gelir. Bunlar 60 gün süreyle ilk sahibinde kalır, daha sonra istenirse başka bir kullanıcıya devredilebilirler. Alan adları genellikle bir ödeme karşılığında ve belirli süre için tahsis edilebilir. Bu süre dolduğunda alan adını kullanmaya devam edebilmek için yenilenmesi gerekir. Alan adı satışı yapan çoğu firma, süre bitimine en az 1 ay kala müşterilerini uyarır. Yine de bu tarihi kendi takviminize kaydetmeniz yerinde olacaktır: Çünkü yenilenmeyen alan adları kaybedilerek, başka bir kullanıcı tarafından sahiplenilebilir.

3- Süre dolum periyodu (Expired period)

Süresi dolan alan adı 24 saat içerisinde deaktif edilir. Bu andan itibaren alan adı sahibine kurtarma için genellikle 0 ile 45 gün arası bir süre tanınır. Bu aşamada çoğunlukla normal fiyat üzerinden yenileme yapılabilir. Süre dolum periyodundaki bir alan adı, farklı bir kullanıcıya devredilemez.

4- Kurtarma (Redemption period)

Süre dolum periyodunun ardından, alan adı 30 günlük bir kurtarma periyoduna girer. Bu, alan adı sahibine yenileme yapabilmesi için sunulan son bir şans niteliğindedir. Bayilerin çoğu, bu aşamada alan adı hakkındaki tüm bilgi ve içeriği temizler. Alan adı sahipleri için bu süreçte normal fiyatın üzerinde bir ödeme yaparak alan adını kurtarma şansı olabilir.

5- Silinmeyi bekliyor (Pending delete period)

Kurtarma periyodunu geride bırakan alan adları, 4-5 gün süren silinme periyoduna girer. Bu noktada sahibinin alan adını geri alma şansı kalmaz. Süreç sonunda tamamen silinen alan adı, yeni kayıt için uygun hale gelir. Alan adının yeniden tescil edilebilmesi için silinme periyodunun dolmasının beklenmesi gerekir. Bu noktada yüksek trafik potansiyeline sahip değerli alan adlarının (TLD) açık artırma siteleri tarafından otomatik olarak satın alınma riski vardır.

Şirketlerin alan adı takibine takvimlerinde yer ayırmaları faydalı olacaktır. Çünkü sahip olunan alan adı, ödeme süresi dolduğundan itibaren, yaklaşık 80 gün içinde yeniden alınabilir. Süre tamamen dolduktan sonra alan adını kurtarmak için normalin üstünde bir ücret ödenmesi veya alan adını tamamen yitirme riski doğar.

Gördüğünüz gibi alan adı tahsis süreci ve sonrası çok da kolay olmayan ve olası aksiliklerde tüm işinizi doğrudan olumsuz etkileyebilecek kadar kritik bir süreç. Ama neyse ki IdeaSoft alan adı kayıt sürecini sizin için yönetir ve böylelikle tatsız sürprizlerle karşılamamış olursunuz. Gelin siz de demo hesabınızı bugünden oluşturun ve akıllı e-ticaret paketlerimizi 15 gün boyunca ücretsiz kullanarak IdeaSoft güvencesi ile e-ticaret işinizi büyütün.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: alan adı tahsisialan adı tescilalan adı yenilemedomain almaICANN
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!