DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret geleneksel perakendeciliği öldürüyor mu?

E-ticaret geleneksel perakendeciliği öldürüyor mu?

Dünya nüfusunun yüzde 39’u artık internet kullanıcısı. İnternet kullanıcıları her an her yerde online. Bu durumun en fazla etkilediği sektör olan e-ticaret, son yıllardaki büyüme eğilimini 2014 yılı itibariyle kazandığı ivmeyle birlikte sürdürüyor. 2014 yılı sonunda e-ticaretin tüm dünyada yüzde 20 büyüyerek 1,5 trilyon dolarlık satış hacmine ulaşması bekleniyor.

 

Özellikle perakende sektöründeki müşteri davranışlarını ve iş yapış şekillerini değiştiren internet kullanımı bu sektördeki firmaları da dijital dünyada yer almaya zorunlu hale getiriyor. Son yıllarda birçok perakende firmasının e-ticarete ağırlık verdiğini ve yatırımlarını bu alan kaydırdığını görüyoruz. E-ticaret hacminin yıllık 300 milyar dolar olduğu Amerika’daki en ünlü perakende firmalarından olan GAP 2012 ve 2013 yıllarında 189 mağazasını kapattığını belirtti. Amerikanın bir diğer ünlü perakende firması olan Abercrombie& Fitch de 2015 yılı sonuna kadar 180 fiziksel mağazasını kapatmayı planladığını açıklıyor.

 

Peki, tüm bu rakamlar ne anlama geliyor? E-ticaret geleneksel perakendeciliği öldürüyor mu? Sadece fiziksel mağazalarını büyütmeyi hedefleyen perakendeciler için bu sorunun cevabı evet olabilir…

 

Sadece fiziksel mağazalara odaklanmak

İnternetin gelişmeye başladığı ilk yıllarda lider internet tarayıcısı olan Netscape’in kurucularından Marc Andreessen, yüksek maliyetlerin geleneksel perakendeciliği öldürdüğünü belirtiyor.

 

E-ticaret firmaları ise geleneksel perakendeciliğin aksine kira ve yüksek stok maliyetleri gibi giderlerden bağımsız şekilde, düşük maliyetlerle sektördeki varlığını sürdürebiliyor. Andreessen dünyanın perakende devlerinin de e-ticarete yönelmediği takdirde gelişen rekabete ayak uyduramayacaklarını belirtiyor. Andreessen ayrıca e-ticaretteki bu büyümeyi kolayca değerlendirebilecek olan yazılım firmalarının giderek daha fazla büyüyeceğini ve perakende firmalarının sonunu getireceğini savunuyor.

 

Andreessen’ın bu görüşleri tam olarak gerçekleşir mi bilmiyoruz ancak perakende sektörünün e-ticaretle birlikte entegre bir sistem oluşturarak güçleneceği herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Perakende firmalarının dijital dünyada yer alması kendi varlıklarına güç katacağı gibi e-ticaret hacmini de artırabilir. Böylece tüm oyuncuların kazandığı bir sistem oluşturulabilir.

 

Mağaza içi teknolojik deneyim

Geleneksel perakendeciliğin varlığını sürdürmesi için e-ticaretin avantajlarından yararlanması gerektiği bu konu hakkında en çok dile getirilen görüş. İnternet sayesinde ortaya çıkan tüketiciyi daha iyi anlama avantajları, fiziksel perakendeye de destek oluyor. Mağaza içi alışveriş tecrübesi; teknolojinin de yardımıyla e-ticaretteki ölçümleme ve optimizasyon stratejilerine benzer özelliklerle daha da geliştiriliyor.

 

Perakende firmalarının değişen ticaret anlayışına ayak uydurması ve daha fazla kişiye ulaşması için dijital dünyada yer alması gerekiyor. Eğer siz de potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve hızla büyüyen e-ticaret pazarında yerinizi almak istiyorsanız IdeaSoft ile tanışın. Gelin hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin avantajlarından yararlanın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!