DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret fiyat stratejiniz nasıl olmalı?

E-ticaret fiyat stratejiniz nasıl olmalı?

E-ticaret fiyat stratejinizi; dijital mağazanızın satışlarındaki başarısı için, vereceğiniz en önemli pazarlama kararlarınızdan birisi. E- ticaret yazıları, e-ticaret şirketlerinin çoğunluğunun ‘maliyet artı’ veya ‘değer bazlı’ fiyat stratejilerini tercih ettiğinden bahsetse de; dijital mağazanızda kullanabileceğiniz başka e-ticaret fiyat stratejileri de var.

Dijital mağazanızda, birbiriyle neredeyse aynı fiyatta olan geniş yelpazede ürünler satıyorsanız örneğin; her ürünün aynı fiyatta olduğu, “düz fiyat stratejisi” size göre olabilir. Çünkü bu senaryoya göre, ‘düz fiyatlandırmayı’ e-ticaret fiyat stratejisi olarak benimsemeniz; hem sitenizi daha kolay yönetmenizi sağlayarak daha fazla kar etmenize neden olur, hem de müşterilerinizin daha rahat alışveriş yapmasını sağlar.

IdeaSoft; iş modelinize göre tercih edebileceğiniz, 3 önemli e-ticaret fiyat stratejisini sunuyor.

1. Kişiselleştirilmiş e-ticaret fiyat stratejisi

Kullanıcıların internette oldukları süre içerisinde bıraktıkları verilerden (büyük veri) kişiselleştirmeler yaparak, ‘kullanıcıya özel’ fiyat sunabilmenizi sağlıyor. Yani büyük veri sayesinde; müşteri sadakati, müşterinin tercihleri​​, satın alma zamanı vb. faktörler analiz edilip kişiselleştirilerek, gerçek zamanlı bir fiyatlandırma yapılabiliyor. Hangi tür e-ticaret siteleri için uygun olduğuna bakalım.

Yeni ürünler Düzenli olarak yeni ürün(ler) tanıtan online mağazalar; siteye yeni ürün(ler) eklediklerinde kendilerinden alışveriş yapan müşterilerinin sadakatini ödüllendirmek amacıyla, onlara kişiselleştirilmiş fiyat sunabilir. Böylece, kendilerine sunulan özel kampanya ile sadık müşterilerin sadakati pekiştirilirken; ilk defa ürün satın alacak olan kullanıcılar da teşvik edilebilir.

Yüksek marjlı ürünler Yüksek kâr marjlı ürünler satan e-ticaret siteleri, herhangi bir zamanda indirim yapabilirler. Örneğin, ürün birkaç gün müşterinin alışveriş sepetinde duruyorsa, müşterinin satın alma işlemini tamamlamasına teşvik etmek için indirim yapılabilir.

2. Ücretsiz ürün fiyat stratejisi

Birçok yazılım şirketi, yazılım paketini ücretsiz sunarak; fakat teknik destek veya paketin “premium” özellikleri için ücret tahsil ederek, bu stratejiyi başarıyla kullanıyor. Elektronik ticaret sitenizin bu stratejiyi kullanarak nasıl müşteri çekebileceğine bakalım.

Ücretli ve ücretsiz seçenekleri Bu strateji, “temel” seçenek ücretsiz olduğunda ve eğer müşteri, onun “ücretli” versiyonu için ödeme yapmayı kabul ederse etkili olabilir.

Zarar lideri ürünler

Daha yüksek kâr marjlı diğer ürünlerin satışlarını teşvik amacıyla; ürünlerinizin bir kısmı için, maliyetlerinin altında bir fiyat belirleyebilirsiniz. Bu stratejiyle müşteriler ‘zarar lideri ürünü’ almak için sitenize geldiklerinde, onlara “upselling” veya “çapraz satış” yapabilirsiniz.

Sezonluk ürünler Sezonluk ürünler satıyorsanız, sitenize trafik sağlamak için; örneğin sevgililer gününde kırmızı gül hediye edebilirsiniz.

3. İstediğin kadar öde fiyat stratejisi

E-ticaret pazarında fazla rağbet görmeyen, genellikle büyük kâr/zarar elde edilmeyen; fakat ücretsiz pazarlamayı kullanış biçimi bakımından önemli bir strateji. Bu stratejinin yararlanabileceğiniz türlerine bakalım.

Yardım kuruluşlarıyla bağlantı

Müşteriler genellikle, yardım kuruluşlarına katkı için seve seve daha fazla ödeme yapabiliyor. Sitenizin gelirinin bir bölümünü, belirlediğiniz yardım kuruluşları veya derneklerle paylaştığınızda; süreç içerisinde, kârdan daha fazla pay alabiliyorsunuz.

Satışa teşvik

Müşterileriniz belirlediğiniz bir ödeme eşiğini aştığında, onlara bir ürün hediye edebilirsiniz. Belirlediğiniz eşiği gizli tutabilir veya müşterilerinizi sitede tutması, daha fazla ödemeleri için onları teşvik etmek için kullanabilirsiniz.

Digital mağazanızda uygulayabileceğiniz farklı fiyat stratejileri, şüphesiz bunlarla sınırlı değil. Fakat farklı fiyat stratejilerini kullanmadan önce, mağazanız için mutlaka doğru bir “marka stratejisi” oluşturmanız gerekiyor. Bu konuda ihtiyacınız olan tüm desteği, IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri size sunuyor. IdeaSoft’la tanışmak için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, kârlı çıkın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!