DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteleri için e-posta pazarlama

E-ticaret siteleri için e-posta pazarlama

​E-ticaret işinizin online pazarlaması için sosyal medya, içerik pazarlama ve SEO gibi seçenekleriniz var. Fakat söz konusu olan satışları hızlı bir şekilde artırmak olduğunda araştırmalar e-posta pazarlamanın hepsinden daha iyi performans gösterdğini ortaya koyuyor.

Yani, eğer e-ticaret işiniz için e-posta pazarlamasını kullanmıyorsanız dijital pazarlama alanında çok büyük bir potansiyeli gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Bu da hem yaptığınız çalışmalara ayırdığınız vaktin, hem de bütçenin önemli oranda boş gitmesine neden olabilir.

Peki e-posta pazarlaması, sosyal medya veya içerik pazarlama ile karşılaştırıldığında gerçekten de söylendiği kadar etkili mi? IdeaSoft olarak bu sorunun yanıtını bulabilmeniz için söz konusu yöntemleri e-ticaret açısından artıları ve eksileriyle sizin için değerlendirdik…

Online satışta e-posta, sosyal medyadan çok daha iyi performans gösteriyor

Facebook ve Twitter içerik yayma performansı açısından en üst sıralarda yer alıyor. Fakat Facebook’ta sözgelimi, sayfanızı beğenenlerin yalnızca yüzde 16’sı, zaman tünelinde paylaştığınız durum güncellemelerinizi görebiliyorlar. Gerçekten dikkatlerini bu paylaşıma vererek etkileşimde bulunanların oranı ise çoğu zaman bundan daha düşük olabiliyor.

E-postalar ise ‘kişiye özel’ olduğundan okunma oranları genellikle daha yüksek kabul ediliyor. Bundan daha da önemlisi; konu satışa dönüştürmek olduğunda e-posta, sosyal medyadan çok daha iyi performans gösteriyor. Bu yüzden sosyal medya e-ticaret sitenize trafik sağlamak konusunda etkili olsa da, satışı tamamlama oranı çoğunlukla e-posta kadar yüksek değil.

E-posta içerik pazarlamanın en iyi arkadaşı

İçerik pazarlama, size sosyal medyada paylaşılacak malzemeyi ve arama sonuçlarındaki sıralamada daha üst sıralarda yer almanızı sağlıyor. İçerik pazarlamanın zorluğu ise kaliteli içeriğin belli bir yatırım gerektiriyor olması.

İçerik pazarlama yaparken ilk önce, neye yoğunlaşacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Örneğin yazılı içerik mi yoksa, video ya da reklam filmi ağırlıklı bir blog içeriği mi hazırlayacaksınız? İçeriğiniz eğlenceli mi yoksa bilgilendirici mi olacak?

Ardından, sizin için tüm içeriği kimin oluşturacağına karar vermeniz gerekiyor. Şirketinizde içerik üretecek bir ekibiniz var mı yoksa bu ihtiyacı dışarıdan mı çözeceksiniz?

Bu soruların yanıtını bulduktan sonra uygulamaya geçtiğinizde ise elinizde kalıcı ve özellikle organik trafik sağlaması açısından kıymetli bir değer oluşmuş oluyor. Ayrıca bu sayede ziyaretçilerinizin e-posta adreslerini almak ve bu sayede daha sonra onlarla iletişim halinde kalmak mümkün olabilir. Bu anlamda da içerik pazarlaması, e-posta pazarlamasının en iyi arkadaşı diyebiliriz…

Trafiği satışa dönüştürmede e-posta pazarlamanın etkisi yüksek

Diğer yandan e-posta aracılığıyla müşterilerinizin dikkatini daha derinlemesine çekebilir; e-ticaret sitenize trafik sağlamak için onu kullanabilirsiniz. Aşağıdaki ipuçları sayesinde e-posta pazarlamanızı daha da etkili hale getirebilirsiniz;

  • Müşterilerinizi, yeni ürünleriniz ve onları etkileyecek diğer şirket haberleri hakkında bilgilendirebilirsiniz.
  • Müşterilerinizin, ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olması ve ürünlerinizi satın alması amacıyla, önceden hazırladığınız e-bültenlerinizi düzenli olarak gönderecek otomasyon yazılımları kullanabilirsiniz.
  • Müşterilerinizin tatil, doğumgünü ve yıldönümü gibi özel zamanlarında, onlara özel indirimlerinizi bildirebilirsiniz.
  • Bir süredir alışveriş yapmayan müşterilerinizi, indirim haberiyle alışverişe yönlendirebilirsiniz.
  • Blog yazıları, video vb. gibi en yeni içeriklerinizi, satış odaklı olmadan, müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

E-posta ve diğer online pazarlama araçlarının avantajlarından en fazla faydalanabilmek ve müşterilerinizle en etkin şekilde iletişimi kurarak satışlarınızı artırmak için ihtiyacınız olan tüm özellikler IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerinde. Siz de demo hesabına hemen başvurabilir ve 15 gün boyunca IdeaSoft e-ticaret paketlerini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta PazarlamaE-ticaret İşletmeciliğiPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!