DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret ekibinizi oluştururken bilmeniz gereken 3 şey

E-ticaret ekibinizi oluştururken bilmeniz gereken 3 şey

Özellikle de işler büyümeye başladığında bir e-ticaret sitesini çekip çevirmek, kolay iş olmayabilir; operasyon yönetimi zaman içerisinde karmaşık bir hal alabilir. Gelecekteki daha da büyüme hedeflerinizi de hesaba kattığınızda, tek başınıza bu iş yükünün altından kalkmanın giderek zorlaştığını görebilirsiniz. Bunu aşmanın en elverişli yollarından biri, iş yükünü paylaşacak bir çalışma takımı oluşturmaktır. İyi seçilmiş ve doğru koordine edilen bir takım, sitenizin işleyişine hız kazandırabilir. Çalışma arkadaşlarınızı seçerken sektörel birikimin ötesinde, farklı kriterleri de dikkate almak, yerinde olabilir.

Bir e-ticaret sitesinde departmanlar çeşitlilik gösterir: Metin yazarlarından, müşteri hizmetlerine ve lojistiğe kadar, pek çok farklı iş tanımı mevcuttur. İşte e-ticaret sitenize yeni bir eleman alırken hesaba katmanız gereken 3 şey…

1. İhtiyaçlarınızı belirlemek

İş görüşmelerine başlamadan önce ihtiyaçlarınızı tam olarak belirlemeniz oldukça kritiktir. Eğer e-ticarette yeniyseniz, ne tür çalışanlara ihtiyaç duyacağınız ve kaç kişilik bir takım oluşturmanız gerekeceğinin yanıtları, sektörünüze bağlı olarak değişebilir. Örneğin hizmet sektörüyle, ürün satımı üzerine faaliyet gösteren e-ticaret girişimleri, farklı büyüklükte ve farklı nitelikte ekiplere ihtiyaç duyarlar. Karar vermede işinizi kolaylaştırmak adına, istihdam edeceğiniz kişi başına tahmini masraflarınızı ve site gelirinizi karşılaştırmalı bir listede bir araya getirerek işe başlayabilirsiniz. Böylelikle hangi alanda, kaç kişiyi çalıştırabileceğinizi görmüş olursunuz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

2. Doğru çalışanı seçmek

Hangi alanlarda elemana ihtiyacınız olduğunu belirledikten sonra sıra, onları seçmeye geldi. İşveren olarak bu konuda destek alabileceğiniz, insan kaynakları uzmanı pek çok farklı site bulunuyor. Ancak aradığınız kişi, bu sitelerde olmayabilir. Başvuruda bulunan adayların geçmiş tecrübeleri, işiniz için kritik öneme sahip olabilir. Mümkün olduğu kadar deneyimli ve sektörünüzle ilişkili kişiler ile iletişime geçebilmek için uzmanlaşmış forumlar ve sosyal medya kullanıcı grupları, iyi bir başlangıç noktası oluşturabilir.

3. Geçici eleman çalıştırmak

Metin yazarları, SEO uzmanları ya da pazarlama koordinatörleri gibi farklı meslek gruplarından elemanların, e-ticaret ofisinizde sürekli bulunmaları gerekmeyebilir. Bu yüzden, eğer masraflar kurtarıyorsa, bu işler için uzaktan çalışabilecek, güvenilir birilerini bulmak daha verimli olacaktır. Kimi zaman bu çalışanlara sadece tek bir proje ya da kampanyada da ihtiyaç duyabilirsiniz. Böyle durumlarda proje bazlı çalışabileceğiniz, serbest çalışan (freelance) uzmanların yardımını almak, daha yerinde bir çözüm olacaktır.

E-ticarette işe başlarken veya işinizi büyütürken, güçlü bir ekip ile sitenizin hem kalitesini, hem de çalışma hızını artırabilirsiniz. İhtiyacınıza uygun elemanları bulmak ve uyumlu bir çalışma ortamı oluşturmak zaman alabilir. IdeaSoft hazır temalar, ürün yönetimi araçları ve SEO desteği gibi özellikleriyle, küçük bir ekiple bile, birçok işin altından kolayca kalkmanıza yardımcı olabilir. Siz de hemen bir demo hesabı açarak kendi e-ticaret sitenizi oluşturun ve e-ticaret ile kazanmaya bugünden başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!