DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret blog’unuzu bu ipuçları ile mükemmelleştirin

E-ticaret blog’unuzu bu ipuçları ile mükemmelleştirin

​Eğer rakip e-ticaret sitelerini yakından takip etme alışkanlığına sahipseniz, pek çoğunun bir blog’u olduğunu farketmiş olabilirsiniz. Blog hazırlamak ve sürekliliğini sağlamak zahmetli sayılabilecek bir süreçtir. Peki rakipleriniz sizce neden buna rağmen blog’lar için zaman ve kaynak ayırmayı tercih ediyorlar? Cevabı çok zor değil; blog’lar zahmetlerin karşılığını fazlasıyla veriyorlar.

 

İyi hazırlanmış bir blog, temsil ettiği işletmenin sanal dünyadaki sesi konumunda. Blog’lar firmalara müşteriler arasında tanınırlık, sektörde ise prestij sağlıyor. Bu sayede yeni potansiyel müşterilerin yanı sıra, olası iş ortakları ile bağlantı kurma imkanı da sunuyor. Özellikle de büyüme aşamasında olan e-ticaret şirketlerinin blog’lardan beklentilerinin de üzerinde bir fayda sağlamaları mümkün olabilir.

 

Eğer siz de kendi e-ticaret sitenizin blog’unu açmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız aşağıdaki ipuçlarına göz atmanızda fayda var…

 

Bilgilendirici yazılar hazırlayın

Blog yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında tarzınız geliyor.Yayınladığınız yazılarda müşterilerinize öğüt vermek yerine, onları bilgilendirici bir tarz benimsemeniz faydalı olacaktır.

 

Şeffaf olun

İnternet ortamında potansiyel müşterilerle aranıza duvar örmenin sonuçları pek iyi olmayabilir. Genellikle samimi ve şefaf blog yazıları daha çok ilgi çeker. Bu nedenle siz de ele aldığınız konuları samimi bir şekilde ifade ederek ve gerektiğinde öz eleştiri yaparak müşterileriniz ile aranızda daha güçlü bağlar kurabilirsiniz.

 

Yazılarınızı arama motorları için optimize edin

Blog yazmanın amaçlarından biri de yazdıklarınızın mümkün olduğu kadar çok okuyucu ile buluşması. Bunun en kolay yolu da yazılarınızı arama motorları için optimize etmekten geçiyor. Bu sayede sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda görünmesini ve tıklanma şansınızı da artırabilirsiniz. Bunu sağlayabilmek için yazınızın konusunu tam olarak açıklayacak belli anahtar kelimeleri yazı içerisinde kullananmanız uygun olacaktır. Bunun yanı sıra fotoğraf ve video gibi görsel öğeleri kullanmak çok işinize yarayabilir. Bu konuda IdeaSoft E-ticaret Bilgi Bankası’ndaki Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili yazılara da göz atmanızı öneririz…

 

Başarılı örnekleri takip edin

İyi yazabilmek için iyi bir okuyucu olmak gerekir. Konunuz ile ilgili beğendiğiniz blog’ları takip edin. Yazım tarzlarını ve okuyucuları ile kurdukları iletişimi gözlemleyin. Kendini yazım tarzınızda eksik gördüğünüz özellikleri ve onların bu konularda nasıl çözümler üretmiş olduklarını inceleyin.

 

Blog’unuzu pazarlayın

Optimizasyon dışında blogunuzu okuyucularla buluşturabileceğiniz diğer bir kanal da sosyal medya. Çeşitli sosyal ağ sitelerinde hesaplarınızdan yazılarınızı paylaşmanız doğru bir hareket olacaktır. Bu sayede o platformdaki blog’unuzu düzenli takip etmeyen hedef kitlenize de daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu aynı zamanda arama motoru optimizasyonunu da dolaylı olarak fayda sağlayan bir stratejidir.

Bir blog yazmak eğlenceli ve yazan kişiye çok şeyler katabilecek bir iştir. Ona ne kadar değer verir ve mükemmel olması için çabalarsanız karşılığını e-ticaret sitenizi ziyaret edecek çok sayıda yeni kullanıcı ile alırsınız. Tabi ki blog hazırlamak satışlarınızı artırmak için en son adım değil. Ziyaretçilerinizin beklentilerini karşılayacak düzeyde iyi bir arayüzünüz ve altyapınız yoksa blog sahibi olmanın uzun vadede etkisi beklendiği kadar yüksek olmayacaktır.Bu konuda IdeaSoft size yardımcı olabilir. Gelin IdeaSoft’un size neler sunabileceğini görmek için siz de demo hesabınızı oluşturun ve farkı kendiniz görün…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru Optimizasyonuİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!