Avantajları ve Dezavantajları ile 3D Secure Sistemi

3D Secure altyapısı, kart sahibine işlemi onaylatmaya yönelik güvenli şekilde kredi kartı ile işlem yapılmasına imkan tanıyan bir sistemdir. Böylelikle, gerçek kart sahibine işlem sırasında yapılan bir yönlendirme ile bankaya ait bir sayfada kart şifresii onay kodu vb. gibi bilgiler sorularak, gerçek kişi olup olmadığı doğrulanır.

“2009 yılının başında 18.051 Sanal Pos içerisinden sadece 1662 adedi 3D Secure altyapısını kullanırken, 2011 temmuz ayı sonunda açıklanan BKM rakamlarına göre 31.570 Sanal Posun  7.613’ü 3D Secure altyapısı kullanmaktadır.  Toplam sanal pos kullanıcılarının %24’ü tarafından 3D secure altyapısı kullanılmaktadır. (Temmuz 2011)”


3D Secure Altyapısının e-ticaret sitelerine avantajları;

  1. Gerçek olmayan kredi kartı  işlemlerini ve sahte, hileli işlemleri önlemesi,
  2. E-ticaret sitesi’nin 3D Secure ile kart ödemelerini kabul etmesi, son kullanıcının güven konusunda tereddütlerini minimuma indirmesi,
  3. E-ticaret sitesi sahiplerinin dolandırıcılar tarafından kaçak işlemlerde mağdur olmasını engellemesi,

 

3D Secure Altyapısının e-ticaret sitelerine dezavantajları;

  1. Kart sahibinin alışveriş sürecinde ek olarak 1 işlem adımı daha yapacak olması,
  2. İşlemin uzaması veya kart şifresinin henüz oluşturulmamış olması, satış işlemini olumsuz yönde etkilemesi,

Tüm avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurduğunuzda 3D Secure altyapısını kullanmak tabi ki avantajlıdır. Eğer e-ticaret siteniz kolay nakite dönüştürülebilecek ürünleri içermiyorsa (cep telefonu, bilgisayar, kontör, altın, pırlanta gibi) 3D Secure altyapısını kullanmayabilir ve alışveriş işlemini 1 adım daha kısa tutabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)