DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Erkeklere satış yapabilmek için e-ticarette nelere dikkat etmelisiniz

Erkeklere satış yapabilmek için e-ticarette nelere dikkat etmelisiniz

​E-ticaret sitelerinde doğru hedef kitleye doğru araçlarla yaklaşmak satışların arttırılmasına çok önemli bir nokta. Sizlerle “Kadınlara satış yapabilmek için e-ticarette nelere dikkat etmelisiniz” yazımızda kadın tüketicilere satış yapmayı hedefleyen bir e-ticaret sitesinin tasarımında dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşmıştık.

 

Eğer siteniz erkek tüketicileri hedefliyorsa onların tercihleri ve alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak e-ticaret sitenizin başarısını daha üst seviyelere çıkartmanız mümkün olabilir.

 

Erkeklere satış yapmayı hedeflediğiniz bir e-ticaret sitenizin başarılı olmasını istiyorsanız, onların satın alma kararlarının kadınlarındakinden farklı olduğunu bilmenizde ve erkeklerin bakış açısı ile ilgili bazı noktaları dikkate almanızda yarar var.

 

Ancak hedef kitlenizi erkekler olarak seçerken erkeklere yönelik bazı ürünlerde satın alma kararının kadınlar tarafından verildiğini hesaba katmak faydalı olabilir. Ürünlerinizde satın alma kararını erkekler veriyor ise e-ticaret sitenizin tasarımında dikkate almanızın faydalı olacağını düşündüğümüz noktaları IdeaSoft olarak sizler için derledik.

 

1) Genel Kullanım Şekli:

 

Erkekler genellikle belirli bir ürünü aradıklarında, satın alma kararını vermek üzere e-ticaret sitelerine giriş yaparlar. Bu yüzden genel tasarımınızı seçerken mümkün olduğunca basit ve işlevsel olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Aynı zamanda karşılaştırma ve ekstra inceleme imkanı sunuyorsanız bunları ana sayfada, görünür bir şekilde belirtmeniz faydalı olacaktır. Bunun dışında erkekler satın almada daha kanıt bekleyen bir duruş sergilerler. Bu nedenle diğer kullanıcıların yorumlarını okuyabilmek satın alma kararını kolaylaştırır.

 

2) Görseller:

 

Genellikle erkeklerin alışveriş yaparken ürüne odaklı olduğu düşünülür. Bu nedenle eğer erkeklere satış yapmayı planlıyorsanız ürünün ve eğer çok genel bir ürün değilse kullanım şekillerindeki özelliklerini görselleri onların ilgisini çekmekte faydalı olacaktır. Ayrıca ürünlerin resimlerini 3 boyutlu bir şekilde sunabilmek fark yaratmak açısından etkili olabilir.

 

Araştırma sonuçları genel olarak erkeklerin gelecek odaklı olduğunu gösterir. Eğer genel görseller kullanmayı planlıyorsanız, onların gelecekte sahip olmayı isteyecekleri arabalar, evler ya da hayat biçimlerini yansıtan görselleri tercih edebilirsiniz.

 

3) Metinler:

 

Erkeklere satış yapmayı hedefleyen bir e-ticaret sitesinde çok detaylı ve hikaye şeklindeki metinler pek fayda sağlamayacaktır. Bunun yerine madde madde, ürünün işlevine, teknik özelliklerine ve kullanım şekline odaklı kısa ve öz metinler yazmayı tercih edebilirsiniz.

 

4) Dil ve Yazı tipleri:

 

E-ticaret sitenizde resmi bir dil kullanımı erkek tüketiciler için daha güven verici bir duruş sergilediğinizin bir işareti olarak kabul edilebilir. Ayrıca kullanacağınız yazı tiplerinin daha klasik olması faydalı olacaktır. Eğer resmi bir dil ve klasik fontlar kullanılmayan bir tasarım düşünüyorsanız burada daha farklı bir yazı tipini tercih edebilirsiniz.

 

5)  Kenarlar ve Genel Tasarım:

 

Araştırmalara göre erkek beyni nesneleri parçalar halinde daha rahat algılıyor. Bu nedenle net, sert çizgilerle ayrılmış, kutu şeklinde oluşturulmuş bir tasarım, erkeklere satış yapmayı planlıyorsanız daha etkili olabilir.

 

6) Renkler:

 

Eğer erkeklere satış yapmayı hedefliyorsanız, çok fazla renk kullanmanıza gerek olmayabilir. Erkekler genellikle en fazla 3 renkten oluşmuş e-ticaret sitelerini daha seçkin bulmaya meyillidir. Özellikle siyah, gri, yeşil ve mavi gibi renkler tavsiye edilebilir. Pembe ve mor gibi renkler daha kadınsı bir algı yarattığı için bu renkleri genel fonda kullanmamanız daha faydalı olacaktır.

 

IdeaSoft olarak Hedef kitlesi erkekler olan web sitelerinde bu ipuçlarının satışları artırmanıza faydalı olacağına inanıyoruz. Bu ipuçlarını e-ticaret sitenizde ne şekilde uygulayabileceğinizi görmek içinse ücretsiz bir demo hesabı açarak, akıllı e-ticaret paketlerimizin sizlere sunduğu seçenekleri test etmenizi öneririz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: KullanılabilirlikWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!