DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta pazarlamasıyla potansiyel müşterilere ulaşmanın yolları

E-posta pazarlamasıyla potansiyel müşterilere ulaşmanın yolları

​E-posta pazarlaması doğrudan hedef kitleye ulaşmak isteyen markaların sıkça başvurduğu ve hiç eskimeyen bir dijital pazarlamada yönetimi. E-posta pazarlaması her ne kadar uzun yıllardır kullanılan geleneksel bir yöntem olsa da yatırım maliyetinin düşük olması ve yüksek dönüşüm oranı nedeniyle firmalar tarafından tercih edilmeye devam ediyor.

IdeaSoft olarak, müşterilerine doğrudan ulaşmak isteyen e-ticaret siteleri için e-posta pazarlama stratejisi oluşturmanın ya da var olan stratejileri geliştirmenin yollarını inceledik…

E-postalarda sosyal medya entegrasyonu

Sosyal medyada var olmak tüm markalar için olduğu gibi e-ticaret siteleri için de önem taşıyor. Sosyal ağların sahip olduğu kullanıcı potansiyelinden yararlanabilmek için dijital pazarlama faaliyetlerinin sosyal medyayla bağlantısını sağlamak son derece önemli.

E-postalarınızda; Facebook, Twitter, Instagram ve Google+ gibi sosyal medya hesaplarınızın bağlantılarının bulunması, kullanıcıların sosyal medya platformlarında da sizi takip etmesini kolaylaştırabilir.

Mobil optimizasyon

Online alışverişte mobil cihaz kullanımı, hızla artıyor. Günümüzde kullanıcılar, e-postlarını ağırlıklı olarak mobil cihazlarından okumayı tercih ediyor. Yapılan araştırmalar kullanıcıların yüzde 47’sinin e-postalarını mobil cihazlardan kontrol ettiklerini gösteriyor. Bu nedenle e-posta tasarımınızın mobil cihazların sahip olduğu kısıtlı ekran ölçüleri ve dokunmatik özelliklerine uygun olması son derece önemli.

Organik kullanıcı listeleri oluşturmak

E-posta pazarlamasında “izinsiz” e-posta gönderimi, etik olmayan bir yöntem olarak görülür. Ayrıca hedef kitlenizde yer almayan ve e-ticaret sitenizi tanımayan kullanıcılara gönderdiğiniz e-postalar, sitenize müşteri kazandırma konusunda faydalı olmayabilir. Dolayısıyla, dijital pazarlama faaliyetleriniz sonucu size ulaşan ve bilgilerini sizinle paylaşmış kişilerden oluşturduğunuz izinli bir kullanıcı listesi, hem etik açıdan, hem de daha etkili sonuç almanız için faydalı olur.

Kişiselleştirme

Müşterilerinizin satın alma davranışlarını inceleyerek e-postalarınızı kişiselleştirmeniz e-posta pazarlamanızın başarısını artırabilir. Müşterilerinizin satın alma verileri hakkında, internet araçları aracılığıyla kolayca bilgi edinebilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda müşteriye özel oluşturduğunuz e-posta içerikleri kullanıcıların ilgisini çekebilir. Yapılan araştırmalar müşterilerin satın alma davranışları doğrultusunda kişiselleştirilmiş e-postaların yüzde 15 ila 25 oranında daha fazla okunduğunu, geri dönüş oranının ise yüzde 25 ila 35 daha fazla olduğunu gösteriyor.

Eğer siz de değişen teknolojinin gerisinde kalmadan tüm pazarlama kanallarını kullanarak potansiyel müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinden faydalanabilirsiniz. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft’un farkını kendiniz deneyimleyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta PazarlamaE-ticaret İşletmeciliğiPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!