DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta pazarlaması ile e-ticaret satışlarını artırmak

E-posta pazarlaması ile e-ticaret satışlarını artırmak

E-ticaret sitenizin dijital pazarlaması konusunda e-posta, sosyal medya, içerik ve SEO pazarlamanın her birinden farklı amaçlarla yararlanmanız mümkün. Çünkü bu dijital pazarlama bileşenlerinden her biri; farklı pazarlama hedeflerini gerçekleştirme konusunda, diğerlerinden daha etkili ve başarılı olabiliyor.

 

Bu bağlamda, yakın zamanda yapılan bir araştırmanın sonuçları, e-posta pazarlamanın satış gerçekleştirme konusundaki başarısını kanıtlıyor. Araştırmaya göre; e-posta pazarlamaya harcanan her 1 dolar, ortalama 28,5 dolar kazandırıyor ve iş dünyasının yarısından fazlası satışlarını e-posta yoluyla sağlıyor.

 

IdeaSoft, araştırmadan yola çıkarak; e-posta pazarlamayla satış yapmanın; e-bülten hazırlama ve bir promosyon kampanyası oluşturmanın ipuçlarını veriyor.

 

1. E-posta pazarlamayla satış konusunda önemli bilgiler

 

Zamanlama

Araştırmaya göre; e-postalar, sabah erken saatlerde daha yüksek okunma olanı elde ediyor ve e-posta başına en yüksek gelir, Pazartesi günü alınan e-postalardan sağlanıyor. Bunun yanında, ayda 1 yerine; 4 defa e-posta gönderme, e-postaları açma oranını iki kat artırıyor.

 

Satın alma için gereken süre

Araştırma, e-postayı aldıktan sonra, 2 gün içinde satın almayı gerçekleştiren müşterilerin oranının yüzde 21;  2 hafta içerisinde gerçekleştirenlerin oranının ise yüzde 32 olduğunu söylüyor.

 

2. Promosyon kampanyası oluşturma

Araştırmaya göre, e-posta alanların yüzde 44’ü, promosyon içerikli e-postalar sebebiyle en az bir defa satın alma gerçekleştirmişler. Ayrıca; e-posta aracılığı ile gelip ürün satın alan müşterilere sorulduğuna, her 10 kişiden 7’si e-postadan gelen kuponları kullanarak satın alma gerçekleştirdiğini belirtmiş.

 

E-posta pazarlama ile yapılan promosyon kampanyalarının fayda sağladığı bir gerçek. Ancak bu kampanyanın etkisini arttırmak için e-postanızın; promosyonun adını, içeriğini ve ‘çekici’ bir “call to action”ı içerdiğinden her zaman emin olmanız gerekiyor. Bunun dışında e-posta pazarlama programınızı; “kampanya öncesinde”, “kampanya sırasında” ve “kampanya sonrasında” şeklinde ayırararak yapmanızda yarar var.

 

3. E-bülten hazırlama

E-posta aracılığıyla satış yapmak için; potansiyel müşterilerinizin beğenerek satın alabileceği ürünleri satın almaya teşvik eden, onlarla etkileşim kurmanızı sağlayacak dikkat çekici bir e-posta başlığı ve uygun call to action’lar kullanarak etkili bir e-bülten oluşturabilirsiniz.

 

Etkili bir e-bülten için mümkün olduğunca, hedef kitleniz hakkındaki somut bilgilerden yola çıkan bir metin oluşturmanız gerekiyor. Hedef kitlenizin beğenilerini biliyorsanız, e-ticaret sitenizden satın alabilecekleri konusunda da fikir yürütebilirsiniz. Bunun dışında, aşağıdaki önerileri göz önüne alarak bülteninizin etkisi arttırabilirsiniz

 

  • E-postanızın “konu satırı” ve “call to action” gibi detaylara özen göstermeniz önemli.
  • Alıcının ismini kullanarak yazdığınız metinler; mesajın algılanış biçimini etkileyerek onlara, sadece kendilerine yazılmış hissi verebilir.
  • Alıcılara ilginç gelebilecek ve öğrenmek isteyebilecekleri yeni bilgiler paylaşmanızda yarar var.
  • Alıcıların mesajınızı merak ederek okumaları için ilginç sorular sorabilirsiniz.
  • Ekli dosya göndermeniz, mesajınızın ‘spam’a düşmesini kolaylaştırabilir. Göndermek zorundaysanız, HTML bağlantı kullanabilirsiniz.
  • İmzanızın; isminiz, göreviniz, şirketiniz ve temel iletişim bilgilerinizi içeren maksimum 3 satırdan oluşan bilgilendirme eklemeniz, müşterinize güven verma açısından faydalı olabilir.

 

Bütün bu getirileri nedeniyle şirketlerin yüzde 62’si, e-posta pazarlamaya yılda 7000; yüzde 30’u ise, 34 bin dolardan fazla harcıyor. Eğer siz de e-posta ve diğer yöntemlerle tanıttığımız e-ticaret işinizi daha da büyütmek istiyorsanız IdeaSoft size destek olabilir. Gelin IdeaSoft hesabınızı şimdi oluşturun, günümüzün en gözde iş alanlarından birinde siz de yerinizi alın…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-posta PazarlamaE-ticaret İşletmeciliğiPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!