DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta ile yeni müşteriler kazanmak için 5 önemli ipucu!

E-posta ile yeni müşteriler kazanmak için 5 önemli ipucu!

E-posta pazarlama, web pazarlama araçlarının içinde nispeten en ucuz maliyetli olanlarından biri. Aynı zamanda birçok e-ticaret sitesi için ‘getirisi en yüksek yatırım’ olma özelliğine de sahip.

E-posta pazarlama hem sitenizin tanıtım ve pazarlamasını yapmak, hem de anında satışa dönmesini sağlamak açısından oldukça etkili bir araç. Fakat her iki durumda da var olan müşterilerinize e-posta yolu ile ulaşmak daha pratikken, söz konusu yeni müşteriler kazanmak olduğunda e-postanın etkisi biraz daha azalabiliyor.

İşte IdeSoft’tan size bu konuda çok işinize yarayabilecek, e-ticarette e-posta pazarlaması ile yeni müşteriler kazanmanızı sağlayabilecek ipuçları…

1. Denemekten vazgeçmeyin

Var olan müşterileriniz için başarılı bir e-posta pazarlama programı geliştirmeniz zaman alabilir. Fakat henüz sitenizden alışveriş yapmamış potansiyel müşterilerinizi birer müşterileriye dönüştürmek için etkili bir kampanya yürütmeniz biraz daha uzun bir zaman alabilir. Geleneksel bir kampanyanın farklı kısımlarına odaklanarak onları sürekli test etmeniz; e-posta konu cümlelerinizi, tekliflerinizi, satışa yönlendirici faliyetlerinizi, reklam metinlerinizi ve aktif kullanıma sunma zamanlarınızı iyi tartmanız gerekiyor. İlk denemede hedeflenen başarıya ulaşmak çok sık karşılşılan bir durum olmasa da; deneyerek, ölçerek, değiştirerek; bunları tekrarlayarak ve vazgeçmeyerek programınızı güçlendirebilirsiniz. İşin iyi yanı; bu denemeler için harcayacağınız çabanın fazlasını alma ihtimaliniz son derece yüksek.

2. Bütçe ayırın

Yeni müşteriler kazanmak için e-posta kullanmak her zaman başarılı olsaydı, çok çalışmaya gerek kalmazdı. Hemen hemen her pazarlama kanalı için yeni müşteriler edinmenin maliyetinin, en az bir siparişini aldığınız müşterilerinizinkinden daha fazla olduğu bir gerçek. Yeni müşteriler kazanma noktasında, ilk siparişini aldığınız müşterilerin “yaşam boyu değerleri”, gönderileri ve tavsiyeleri yatırım getirisi sağlıyor. Kısacası; müşteri kazanmak için e-posta pazarlamayı kullanmadan önce belirli bir bütçe ayırmak ve beklentilerinizi bu bütçe oranında oluşturmak en sağlıklısı.

3. Ertelenen alışverişleri satışa çevirin

Satın almak için karşılaştırmalar yapan ya da sitenize ilk kez gelen yeni ziyaretçileri etkileyemeyi başarabilirseniz geri dönüp Google’da yeni bir arama yapmaktan vazgeçebilirler. Eğer o anda son kararlarını veremezlerse bu kez alışverilerini erteleme ihtimalleri bulunuyor. Bu durumda satın almaktan vazgeçen müşterilerinize diğer seçeneklerini göstermek için e-posta yolu ile onlarla yeniden iletişim kurmak iyi bir çözüm olabilir.

4. Tanınmış markaların ürünlerinden faydalanın

Eğer e-posta gönderiminde öne çıkardığınız ürün, ünlü bir marka ait veya çekici bir teklife sahip değilse, yeni müşterileriniz tarafından satışa dönmesi pek kolay olmayabilir. Sizi hali hazırda tanıyan ve daha önce alışveriş yapmış olan müşterileriniz, gönderdiğiniz bu e-postadaki bağlantıyı doğrudan tıklayarak doğrudan satın alma gerçekleştirebilir fakat yeni müşteriler olasılıkla önce alternatiflerini görmek isteyeceklerdir. Bu yüzden eğer yeni müşterilere satış yapmak istiyorsanız öncelikle tanınmış markalar veya özel indirim fırsatlarını öne çıkartmak daha faydalı olabilir.

5. Süreklilik çok önemlidir

Bu yukarıdaki ipuçlarını denedikçe bazılarının diğerlerine göre daha iyi performans gösterdiğine şahit olacaksınız. Hangi kampanyaların daha başarılı olduğunu tespit ettikten sonra yapmanız gereken daha iyi sonuç veren yöntemleri tekrar etmek olacaktır. Bu sayede ilk gönderimde mümkün olmamışsa bile potansiyel müşterilerinizi birer müşteriye dönüştürmek konusundaki şansınızı artırabilirsiniz.

IdeaSoft size en uygun, doğru altyapı ve çözümleriyle e-ticaret yapmanızı kolaylaştıracak fırsatlar sunuyor. Fırsatlardan yararlanmak için hemen web sitemizi ziyaret ederek, ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta PazarlamaE-ticaret İşletmeciliğiPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!