DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

En yüksek geri dönüşüm sağlan 8 call to action kalıbı

En yüksek geri dönüşüm sağlan 8 call to action kalıbı

E-ticaret sitenizdeki ziyaretçileri bir eyleme geçirecek slogana ya da çağrı kalıbına ihtiyaç duyarsınız. Call to action (CTA) olarak bilinen bu eyleme çağrı kalıplarıi doğru kullanıldığında, e-ticaret sitesi üzerinde şirketlere geri dönüşümler sağlarlar.

Farklı amaçlarla, ziyaretçileri farklı eylemlere yönlendirebilmek için bu sloganlara ihtiyaç duyasınız. Ancak bunların etkin kullanımı ve doğru yerde doğru şekilde kullanmak oldukça önemli.

İnternet sitelerinin farklı amaçlarla kullandığı ve yüksek geri dönüşüm sağladığı call to action kalıplarının bazılarını aşağıda sizinle paylaşıyor olacağız.

30 gün ücretsiz deneyin

Tüketicilere bir hizmet sağlıyorsanız ve öncesinde tüketicilerin bu ürünü kullanmalarını istiyorsanız, belli bir süre için tüketicilere deneme sürümleri sunabilirsiniz. Başlıkta 30 gün olarak belirtsek de aslında bu süre değişebilir.

Burada önemli olan nokta, tüketicilere, belli bir süre hizmetinizi ücretsiz olarak deneyebileceklerini sunabilmek. Ücretsiz olarak sunulan bu tür hizmetler tüketicilerin ilgisini çekecektir. Hizmetinizden memnun kalan kişiler, deneme süresinin ardından hizmetinizi satın almak isteyeceklerdir.

Kullanmaya hemen başlayın

CTA alanınızın kısıtlı olduğu alanlarda, tüketicileri hemen eyleme yönlendirmek için bu tür bir başlık kullanabilirsiniz. “Hemen Başlayın” ya da “Kullanmaya Hemen Başlayın” gibi bir kalıp, tüketicinin anında hizmetinizden yararlanabileceğini algısını yaratacağı için, onu hemen eyleme yönlendirebilir.

Hemen sipariş verin

”Hemen sipariş verin” şeklinde bir kalıp yine bir önceki maddede olduğu gibi tüketiciye anında aksiyon alabileceği algısını verir. “Hemen” yerine “Bugün” kelimesini de kullanabilirsiniz. “Hemen” ve “Bugün” zaman algısı olarak aynı duyguyu verecektir. Bu nedenle CTA butonlarınızda bu kalıpları kullanabilirsiniz.

Aynı gün kargo

E-ticarette artık aynı gün içinde kargo gönderimi birçok şirket tarafından sağlanıyor olsa da yine de tüketicilere hizmetlerinizi ne kadar hızlı bir şekilde teslim edeceğinizi belirtmesi açısından böyle bir ifade kullanmak önemlidir.

Tüketicilerin, internetten alışveriş yaparken en hoşlanmadıkları durum, kargonun teslim süresini beklemektir. Ancak siz “Aynı gün kargo” ifadesi ile siparişin verildiği gün ürünün kargoya verileceğini tüketicilere gösterebilirsiniz. Bu da doğal olarak bekleme süresinin kısa olacağı algısını tüketiciye verecektir. Bu nedenle de aynı gün içinde kargo hizmeti sunduğunuzu CTA butonlarınızda belirtebilirsiniz.

Deneme sürümüne kayıt olun

Sunduğunuz bir hizmetin deneme sürümü bulunuyorsa, tüketicilere bu deneme sürümünü test etmeye yönlendirebilirsiniz. Bu durumlarda da buradaki gibi bir başlık kullanarak, deneme sürümü özelliklerini tüketicilere açarak, ücretli paket öncesi onlara test imkanı sağlamış olursunuz.

Bizimle iletişime geçin

Ürün veya hizmetlerinizle ilgili tüketicilere daha fazla bilgi vermek için “Bizimle iletişime geçin” şeklinde bir kalıp kullanabilirsiniz. Bu butona tıklanması durumunda, şirketinizin iletişim bilgilerinin olduğu sayfaya yönlendirebilir ya da doğrudan online canlı destek hattınıza yönlendirerek tüketicilere bilgi verebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al

Ürün hakkında daha fazla bilgi sunmak için “Daha fazla bilgi al” seçeneğini tüketicilere sunabilirsiniz. Hizmetiniz ya da ürününüzle ilgili bir banner reklam kullanıyorsanız, bu durumlarda tüketicinin ürün hakkında detaylı bilgiye ulaşması için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Sınırlı sayıda ürün

Hazırladığınız reklam bannerlarında ya da site üzerindeki görsellerinizde sınırlı sayıda bulunan ürünlerinizi öne çıkartmak ve tüketicilerin bu fırsattan yararlanmalarını sağlamak için “Sınırlı sayıda ürün” ifadesini kullanabilirisiniz. Bir ürünün sınırlı sayıda olduğunun bilgisini vermek, tüketicilerin ilgisini çeken bir ürünse , bu kişilerin anında eyleme geçmesini sağlayabilir. Bu nedenle bazı ürünlerinizde bu tür CTA’ler kullanarak tüketicileri eyleme yönlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!