DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

En sık yapılan Google AdWords hataları

En sık yapılan Google AdWords hataları

Google’ın online reklam hizmeti Google AdWords, reklamverenlerin Google’daki arama sonuçlarında ilk 3 sıra ya da arama sayfasının sağ tarafında bulunan bölümlerde reklmları ile yer almasını sağlar. Bu reklamlar sayesinde de e-ticaret sitenizin çok ihtiyacı olan trafiği en hızlı şekilde elde edebilirsiniz.

Bu reklamların sağladığı trafik sayesinde satışlarını artırmanız mümkün. Fakat eğer e-ticaret sitenizin satışlarını artırmak için Google’a reklam veriyor, ancak beklediğiniz sonucu elde edemiyorsanız fark etmediğiniz bir noktada hata yapıyor olabilirsiniz. Son derece büyük umutlarla başladığınız Google AdWords macerasında basit hatalardan dolayı gereğinden fazla harcama yapıp zarar etmeniz bile söz konusu olabilir.

Reklam giderlerinizi artıracak, sıkça yapılan bu tür yanlışlardan kaçınmak istiyorsanız, işte size bazı ipuçları…

Yanlış anahtar kelime eşleşmesi kullanmak

Google AdWords reklamlarında anahtar kelimelerinizin fazla olması çok çeşitli aramalarla anahtar kelimelerinizin eşleşmesine neden olabilir. Bu da konuyla ilgisi olmayan kullanıcıların reklamlarınıza tıklamasına, böylece aslında dönüşüm sağlamayacak bir trafik nedeniyle daha fazla reklam gideri oluşmasına neden olabilir.

Diyelim ki bir mantı dükkanına sahipsiniz ve evlere online servis hizmeti veriyorsunuz. Yeriniz Kadıköy’de olduğu için “Kadıköy’de evlere servis mantı” anahtar kelimesini seçtiniz. Mantı yemek isteyen kişilerin Google’de bu şekilde arama yapacağını varsayıyorsunuz. Ancak durum her zaman bu şekilde olmaz. Eğer geniş eşleşme AdWords ayarlarını seçtiyseniz, bu anahtar kelimeniz Google’da “Nasıl mantı yapılır” diye arama yapıldığında da sizin reklamınızın görünmesine neden olur. Dahası, bu şekilde arama yapıldığında kullanıcıların reklamınıza tıklamaları durumunda, bu ilgisiz tıklama için bile para ödemeniz gerekir.

Peki bu durumu önlemek için ne yapmalısınız? Öncelikle şunu belirtelim: AdWords sisteminde anahtar kelimeler için çeşitli eşleme türleri kullanılır: Geniş eşleme, geniş eşleme düzenleyici, sıralı eşleme ve tam eşleme. Google AdWords ayarlarında varsayılan eşleme, her zaman geniş eşleme olarak belirlenir ve siz değiştirmediğiniz sürece, AdWords anahtar kelimenize yakın olduğunu düşündüğü her aramada sizin de reklamınızın çıkmasını sağlar.

Dolayısıyla öncelikle bu ayarı sıralı eşleme ya da geniş eşleme düzenleyici olarak değiştirerek, Google’da arama yapan kişilerin kullandıkları kelimelerin, seçtiğiniz anahtar kelimelerle birebir eşleştiğinden emin olabilirsiniz.

Anında satış reklamları

AdWords’e başlarken yapılan sık hatalardan bir diğeri de, reklamınıza tıklayan kişiyi doğrudan satışa yönlendirmek. Henüz satın alma kararını vermemiş olan kullanıcıyı, doğrudan e-ticaret sitenizde bulunan ürünleri satın almaya yönlendirmek kullanıcının tepkisine yol açabilir. Bu yüzden, size uzun vadede müşteri getirecek ve öncelikle müşterinin güvenini kazanmanızı sağlayacak olan farklı bir yaklaşımı tercih etmeniz daha doğru olur. Örneğin reklamlarınız yoluyla sitenize ulaşan kullanıcılara e-ticaret sitenizin tanıtımı, kampanyalarınız ya da hediyelerle ilgili bilgiler vermek kullanıcıları etkileyebilir.

Kullanıcıları ana sayfaya yönlendirmek

E-ticaret sitenizde satılan özel bir ürünü arayan kullanıcıyı doğrudan ana sayfaya yönlendirmeniz kullanıcının diğer ürünler arasında aradığını bulamayarak siteden ayrılmasına neden olabilir. Örneğin kayak malzemelerinin yanı sıra diğer spor araç gereçlerini de satan bir e-ticaret siteniz var. Anahtar kelime olarak seçtiğiniz “kayak malzemeleri”ni arayan bir kullanıcı, sitenizin ana sayfasına yönlendirilirse, satışta olan diğer birçok ürünün arasından tekrar bir arama yapmak zorunda kalır. Bu süreçle uğraşmak istemeyen kullanıcılar, satın alma yapmadan sitenizi terk edebilir. Dolayısıyla kullanıcıları, anahtar kelime olarak seçtiğiniz ürün veya hizmetlerle ilgili sayfaya yönlendirmeniz, aramanın satışa dönme olasılığını artırabilir.

Paylaştığımız ipuçlarını değerlendirerek Google AdWords reklamlarınızın etkinliğini artırabilirsiniz. IdeaSoft, yalnız bu konuda değil; tüm soru ve sorunlarınızla ilgili size çözümler sunuyor. Gelin hemen ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun; IdeaSoft’un sunduğu tüm gelişmiş özelliklerden 15 gün boyunca ücretsiz olarak yararlanın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: online reklamReklam
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!