En çok yapılan Google AdWords hataları

Google arama motorunun önemli bir ürünü olan Google AdWords, günümüzün en etkili reklam platformları arasında yer alıyor. Özellikle e-ticaret siteleri, AdWords reklamları sayesinde hedef kitlelerine kolayca ulaşabiliyor. Ayrıca düşük bütçelerle de tanıtım yapmaya olanak tanıması, Google Adwords’u cazip kılıyor.

Google Adwords reklamlarında başarıya ulaşmak için bazı teknik detaylara dikkat etmek gerekiyor. Çünkü AdWords reklamı verirken yapılacak hatalar, ne yazık ki işletmelerin reklam yatırımlarının boşa gitmesine, hatta maliyetlerinin artmasına neden olabiliyor. Dolayısıyla tıklama başına ücretlendirme (PPC) mantığındaki Google AdWords reklamlarının optimize edilmesi son derece önem taşıyor. Peki en sık yapılan AdWords hataları neler?

Doğru anahtar kelime eşleştirmesi yapmamak

AdWords, 3 türlü anahtar kelime eşleşme seçeneği sunuyor. Bunlar; geniş eşleme, sıralı eşleme ve tam eşleme. Geniş eşlemeyi seçtiğinizde, belirlediğiniz anahtar kelimelerin sıralamasının bir önemi olmuyor. Bu tercihinizde reklamlar, seçtiğiniz anahtar kelime varyasyonlarında da gösteriliyor. Sıralı eşlemede ise sizin belirttiğiniz anahtar kelime sırasına göre reklamınız gösteriliyor. Eğer tam eşlemeyi seçmişseniz, yapılan Google araması belirttiğiniz kelimelerle bire bir örtüşmesi halinde reklamınız gösteriliyor.

Geniş eşleme, birçok iş kolu için tercih edilebiliyor. Fakat bu tercihi yaparken sizin için en önemli olan anahtar kelimeleri “+” işareti ile eklemeyi unutmamalısınız. Özellikle anahtar kelime konusunda net bir kararınız olmadığında geniş eşlemeyi kullanabilirsiniz.

Negatif anahtar kelimeleri kullanmamak

Negatif anahtar kelime, yapmak istediğiniz AdWords kampanyasıyla hiç ilgisi olmayan kelimeler anlamına geliyor. Başka bir deyişle, negatif anahtar kelime kullanarak tanıtımını yaptığınız ürünle ilgisiz aramalar sonucunda reklamınızın gösterilmemesini sağlamış oluyorsunuz. Bu sayede tıklama başı maliyetleriniz de düşüyor.

E-ticaret işletmeleri çoğu zaman negatif anahtar kelime kullanmamayı tercih ediyor ve dolayısıyla reklamlarından yeterince verim elde edemiyor. Oysa negatif kelimeler kullanarak hedef kitlenize daha kolay ve daha az maliyetle ulaşabilmeniz mümkün.

Marka adınızı anahtar kelime olarak kullanmamak

Yapılan bir diğer hata ise AdWords reklamı hazırlarken anahtar kelimeler arasında marka adına yer vermemek. Oysa anahtar kelimeler içinde marka adınıza yer vermenizin çok faydasını görebilirsiniz. Örneğin, marka adınız ile yapılan organik aramalarda bir değil, iki bağlantı yer alır. Rakiplerinizin marka adınızı kullanarak verdikleri reklamlarla ulaşabileceğiniz potansiyel kitleye ulaşmalarının önüne geçebilirsiniz. AdWords reklamlarında kullandığınız marka adınızla hedef kitlenizi özel bir sayfaya veya yeni bir ürüne yönlendirme yapmanız da mümkün olabilir.

Ürün reklamlarında görsel kullanmamak

İndirim teklifleri gibi tanıtımlarda sadece metin kullanmak yeterli olabiliyor. Fakat ürün tanıtımlarında görsel kullanmanızda büyük fayda var. Çünkü bir ürüne ait reklamda kullanılan görsel, metin mesajından çok daha etkili olabiliyor. E-ticaret firmalarının reklamlarında ürünün görseli, fiyatı ve dikkat çekici özelliklerini içeren bir tanım metni kullanmaları tavsiye ediliyor.

Reklamı ilgili sayfaya yönlendirmemek

AdWords reklamı verilirken yapılan bir diğer hata ise reklamı, reklamda belirtilen koşullarla ilgili sayfa yerine anasayfaya veya başka bir sayfaya yönlendirmek olarak karşımıza çıkıyor. Google’da karşılaştığı reklama tıklayan kişi genellikle reklamda belirtilen bilgiyle karşılaşmadığında sayfayı terk etme eğilimi gösteriyor. Bu da e-ticaret firması için potansiyel satış olasılığının yok olması anlamına geliyor.

AdWords reklamları, doğru bir stratejiyle hazırlandığında e-ticaret sitelerine oldukça fayda sağlayan bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle arama motoru pazarlaması yaparken teknik detaylara önem vermeyi ihmal etmemek gerekiyor. Bunun yanı sıra e-ticaret mağazanızın kaliteli bir altyapıda olması da markanızın tercih edilmesini büyük oranda etkiliyor. Eğer siz de müşterilerinizi etkileyebilecek bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo talebini inceleyin, rakebette ön plana çıkmak için sağlam bir adım atın.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)