DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizde satışları artıracak 4 pratik yöntem

E-ticaret sitenizde satışları artıracak 4 pratik yöntem

Sanal mağazanıza daha çok ziyaretçi çekmek satışlarınızı artırmak açısından son derece önemli. Fakat yeni müşterilere ulaşmak için kullandığınız yöntemlerin büyük kısmı oldukça maliyetli. Özellikle de rekabetin arttığı günümüz koşullarında e-ticaret alanındaki reklam maliyetleri azımsanamayacak seviyelerde.

O zaman bir yandan sanal mağazanızı ziyaret edecek yeni potansiyel müşterilere ulaşmaya çalışırken, diğer yandan hali hazırda sitenize çekmeyi başardığınız ziyaretçiyi birer müşteriye dönüştürmek için farklı yöntemler bulmak gerekiyor.

Sitenizdeki dönüşüm oranını artırmak için satışa yönlendirme (call to action) gibi farklı yöntemler bulunuyor. İşte sizin de kendi e-ticaret sitenizde kullanabileceğiniz ve satışlarınızı artırabilecek 4 pratik yöntem…

1- Blog yazılarınızı mümkünse soru sorarak bitirin

Araştırmalar, bloğu olan e-ticaret sitelerinin, olmayanlara göre yüzde 55 daha fazla ziyaretçi çektiğini gösteriyor. Bloglar aracılığıyla tüketiciyi satın alma davranışına yönelten en pratik yöntem blog yazılarınızı bir soru ile bitirmek olabilir.

Bu sorular ziyaretçilerinizin siteniz ile etkileşim oranını artıracak ve terk ettikten sonra geri dönüş ihtimallerini artıracaktır. E-ticarette satışların büyük kısmının 4. veya 5. ziyaretten sonra gerçekleştiğini düşündüğümüzde, blog yazılarını soru cümleleri ile bitirmek potansiyel müşterilerinizin sitenizi defalarca ziyaret etmesi için bir sebep yaratarak, gelecekte sitenizden alışveriş yapma olasılıklarını katlanarak artırıyor.

2- Tanınmış kişilerin tavsiyelerine başvurun

Potansiyel müşterileriniz elektronik ticaret sitenizden alışveriş edip etmemeye karar vermek için, müşterilerinizin yorumlarına büyük ilgi gösteriyorlar gösteriyorlar. Eğer bu yorumlar toplumda tanınan ve kabul gören insanların tavsiyelerden oluşursa etkisi daha yüksek olacaktır.

Tüketicilerin tanıdıkları ve güvendikleri kişilerin görüşlerine önem verdikleri ve bu durumunda satın alma kararlarını etkilediği biliniyor, fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var: Yorumların samimiyeti. Tüketiciler, doğal olarak bu detaya çok dikkat ediyor ve ‘reklam kokan hareketler’ ile ‘tavlanmaktan’ hoşlanmayabiliyor.

3- Etkileyici görseller ve bannerlar kullanın

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde de bulunan ve kolaylıkla kullanabileceğiniz slider ve banner’lar satışlar açısından önemli bir araç olabilir. Fakat doğru kullanılmadığında banner’ların ‘sayfadaki herhangi bir reklam gibi’ görünebilme riski söz konusu olabiliyor.

Bu nedenle bannerların dikkat çekici bir metine sahip olmasına ve sitenizle bütünleşen bir şekilde tasarlanmasına özen gösterin. Genelde tüketiciyi daha fazla bilgilendirme, indirimlerden haberdar etme ve onlara özel teklifler sunma gibi amaçlar için kullanılan bannerlara, web sitenizin “hakkımızda” sayfası da dahil ürün sayfalarında ve bloğunuzda yer verebilirsiniz.

4- Ürünlerinizi birbirleriyle ilişkilendirin

Tüketiciyi satın almaya yönlendirmek için; herhangi bir ürün sayfasının sağ tarafında aniden beliren, o ürünle ilgilenen tüketicilerin dikkatini çekecek başka bir ürün ile ilgili, küçük ama meraklandırıcı kutucuklar tasarlanabilir. Örneğin pantalonların bulunduğu bir sayfadayken, sayfanın sağında kemerler ile ilgili bir kutucuğun yer alması gibi. Yalnız, bu kutucukların makul bir boyutta olmasına ve yalın bir metin içermesine dikkat etmeniz gerekiyor.

Eğer henüz e-ticarete başlamadıysanız veya e-ticaret yazılımı’nızdan memnun değilseniz, müşterilerinizi satın almaya yönlendirecek yaratıcı uygulamaları hayata geçirmek için siz de hemen ücretsiz IdeaSoft demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: İpuçlarıWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!