Yüksek karlılık hedefi için müşteri ilişkileri yönetimi

Yeni müşteriler bulmaya mı odaklanmalı, yoksa eski müşterilerle olan ticari ilişkilerdeki karlılık oranları mı artırılmalı? Bu konu, geleneksel ticarette olduğu gibi e-ticaretle uğraşanların da zihinlerini meşgul eden sorular arasında yer alıyor. Konu hakkında araştırma yapan uzmanlar, öncelikle var olan müşterilerdeki kazançlara odaklanılması gerektiğini tavsiye ediyorlar.

Yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlar gerçekten de bu öneriyi doğrular nitelikte.
Bain & Company adlı danışmanlık şirketinin yayınladığı verilere göre yeni müşteri kazanmanın maliyeti, var olanı koruma maliyetinden 6 kez daha fazla. Benzer bir diğer araştırmadan çıkan sonuçlarda ise var olan müşterilere satış yapma olasılığı yüzde 60-70 iken, bu oran yeni müşterilerde yüzde 5-20’lere düşüyor. Başarılı bir e-ticaret operasyonu gerçekleştirmek isteyen girişimciler, her iki kaynağı da optimum seviyede değerlendirmeye odaklanmalı hiç kuşkusuz. Öte yandan araştırmalardan çıkan sonuç, var olan kaliteli müşteri portföyüne daha fazla satış yaparak karlılığı yükseltmenin çok daha mantıklı olduğunu gösteriyor.

Bu durumda var olan müşterilerle olan ticari hacmi artırarak daha fazla satış ve dolayısıyla daha fazla kazanç elde etmek için neler yapmak gerekiyor?

Müşteri döngüsü yönetimi yapmak

Geleneksel ticarette olduğu gibi e-ticarette de amaç, müşterilerle uzun süreli ve kazanca dayalı bir ilişki kurabilmek olmalı. Bu durumda, e-ticaret sitesinden ilk kez alışveriş yapacak olan müşterilerin sadık kullanıcılar haline gelebilmesi hedefine yönelik çalışmalar yapmak önem kazanıyor. E-ticaret sitesine ilk kez gelen müşteriye iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmayı başaran firmalar, bu müşterilerin tekrar gelmeleri yolundaki ilk adımı atmış oluyor. Fakat bir müşterinin e-ticaret sitesi ile sadakat bağı kurabilmesi için birkaç olumlu alışveriş deneyimi yaşaması gerekiyor. Bu da e-ticaret yöneticileri açısından hem zorlu, hem de sabır gerektiren bir süreç olarak ortaya çıkıyor. İşte tam da bu noktada satış sonrası müşteri hizmetlerinin kalitesi devreye giriyor.

Satış sonrası destek sunmak

Satış gerçekleştikten sonra bir e-posta ile müşteriye aldığı ürün ya da hizmetten memnun olup olmadığını sormak, bu süreci olumlu yönetmede önemli bir taktik olarak tavsiye ediliyor. Bunun yanı sıra müşterinin sadakatini ödüllendirip yeniden satın almaya teşvik eden cazip teklifler sunmak da e-ticaret sitesine gelen müşterilerin kazanılmasında önemli bir rol oynuyor.

Sadık müşteriler elde etmek

Müşterisini satın alma deneyiminde tam olarak memnun eden e-ticaret siteleri, bir sonraki aşamada onları gönüllü marka elçisi haline getirerek müşteri döngüsünü başarıyla yönetebiliyor. Sadık birer müşteri haline gelen kullanıcılar, gönüllü marka elçileri gibi davranarak web sitesindeki ürünleri kendi çevrelerine tavsiye edebiliyor ya da sosyal medyada yaşadıkları olumlu deneyimleri paylaşarak e-ticaret sitesinin satışlarına ve kazançlarına katkıda bulunabiliyorlar. Bu sonuca ulaşmak isteyen e-ticaret firmalarının unutmaması gereken şey ise müşterilerin kendilerini mutlu ve özel hissetmelerini sağlamaya yönelik çalışmaların gerekliliği ve sürekliliği olarak özetlenebilir.

E-ticaret firmalarının yüksek kar oranları elde edebilmelerinde farklı stratejilere uygun çözümler üretmeleri önem kazanıyor. Fakat kaliteli bir altyapıya sahip e-ticaret sitesi ile müşteri memnuniyeti sağlamak ve satışları artırmak çok daha kolay olabiliyor. Eğer siz de mevcut ve potansiyel müşterilerinizi etki altına almak istiyorsanız hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo talebini inceleyin, e-ticaret dünyasında bir adım öne geçin.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)