Yüksek karlılık hedefi için müşteri ilişkileri yönetimi

Yeni müşteriler bulmaya mı odaklanmalı, yoksa eski müşterilerle olan ticari ilişkilerdeki karlılık oranları mı artırılmalı? Bu konu, geleneksel ticarette olduğu gibi e-ticaretle uğraşanların da zihinlerini meşgul eden sorular arasında yer alıyor. Konu hakkında araştırma yapan uzmanlar, öncelikle var olan müşterilerdeki kazançlara odaklanılması gerektiğini tavsiye ediyorlar.

Yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlar gerçekten de bu öneriyi doğrular nitelikte.
Bain & Company adlı danışmanlık şirketinin yayınladığı verilere göre yeni müşteri kazanmanın maliyeti, var olanı koruma maliyetinden 6 kez daha fazla. Benzer bir diğer araştırmadan çıkan sonuçlarda ise var olan müşterilere satış yapma olasılığı yüzde 60-70 iken, bu oran yeni müşterilerde yüzde 5-20’lere düşüyor. Başarılı bir e-ticaret operasyonu gerçekleştirmek isteyen girişimciler, her iki kaynağı da optimum seviyede değerlendirmeye odaklanmalı hiç kuşkusuz. Öte yandan araştırmalardan çıkan sonuç, var olan kaliteli müşteri portföyüne daha fazla satış yaparak karlılığı yükseltmenin çok daha mantıklı olduğunu gösteriyor.

Bu durumda var olan müşterilerle olan ticari hacmi artırarak daha fazla satış ve dolayısıyla daha fazla kazanç elde etmek için neler yapmak gerekiyor?

Müşteri döngüsü yönetimi yapmak

Geleneksel ticarette olduğu gibi e-ticarette de amaç, müşterilerle uzun süreli ve kazanca dayalı bir ilişki kurabilmek olmalı. Bu durumda, e-ticaret sitesinden ilk kez alışveriş yapacak olan müşterilerin sadık kullanıcılar haline gelebilmesi hedefine yönelik çalışmalar yapmak önem kazanıyor. E-ticaret sitesine ilk kez gelen müşteriye iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmayı başaran firmalar, bu müşterilerin tekrar gelmeleri yolundaki ilk adımı atmış oluyor. Fakat bir müşterinin e-ticaret sitesi ile sadakat bağı kurabilmesi için birkaç olumlu alışveriş deneyimi yaşaması gerekiyor. Bu da e-ticaret yöneticileri açısından hem zorlu, hem de sabır gerektiren bir süreç olarak ortaya çıkıyor. İşte tam da bu noktada satış sonrası müşteri hizmetlerinin kalitesi devreye giriyor.

Satış sonrası destek sunmak

Satış gerçekleştikten sonra bir e-posta ile müşteriye aldığı ürün ya da hizmetten memnun olup olmadığını sormak, bu süreci olumlu yönetmede önemli bir taktik olarak tavsiye ediliyor. Bunun yanı sıra müşterinin sadakatini ödüllendirip yeniden satın almaya teşvik eden cazip teklifler sunmak da e-ticaret sitesine gelen müşterilerin kazanılmasında önemli bir rol oynuyor.

Sadık müşteriler elde etmek

Müşterisini satın alma deneyiminde tam olarak memnun eden e-ticaret siteleri, bir sonraki aşamada onları gönüllü marka elçisi haline getirerek müşteri döngüsünü başarıyla yönetebiliyor. Sadık birer müşteri haline gelen kullanıcılar, gönüllü marka elçileri gibi davranarak web sitesindeki ürünleri kendi çevrelerine tavsiye edebiliyor ya da sosyal medyada yaşadıkları olumlu deneyimleri paylaşarak e-ticaret sitesinin satışlarına ve kazançlarına katkıda bulunabiliyorlar. Bu sonuca ulaşmak isteyen e-ticaret firmalarının unutmaması gereken şey ise müşterilerin kendilerini mutlu ve özel hissetmelerini sağlamaya yönelik çalışmaların gerekliliği ve sürekliliği olarak özetlenebilir.

E-ticaret firmalarının yüksek kar oranları elde edebilmelerinde farklı stratejilere uygun çözümler üretmeleri önem kazanıyor. Fakat kaliteli bir altyapıya sahip e-ticaret sitesi ile müşteri memnuniyeti sağlamak ve satışları artırmak çok daha kolay olabiliyor. Eğer siz de mevcut ve potansiyel müşterilerinizi etki altına almak istiyorsanız hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo talebini inceleyin, e-ticaret dünyasında bir adım öne geçin.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)