DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret şirketlerinin video içerik kullanmaları için 6 sebep

E-ticaret şirketlerinin video içerik kullanmaları için 6 sebep

Son dönemlerde video içeriklere olan ilginin artmasıyla beraber e-ticaret firmaları da video içerik üretimine önem vermeye başlıyor. E-ticarette video kullanımının markalara birçok artısı bulunuyor.

Pazardaki rekabette öne geçmek ve marka değeri artırmak için video içerikler şirketler için oldukça önemli bir rol oynuyor.

Video içerikler sitenize trafik çekmenizi sağlar

Youtube, Google’dan sonra 2. en büyük arama motoru. Bu da Youtube üzerinde yayınladığınız videolar ile internet sitenize önemli ölçüde trafik çekebileceğiniz anlamına geliyor.

Youtube üzerindeki videoların başlık ve içerik yapısını dikkatli bir şekilde kurguladığınızda, bu platform üzerinden de trafik çekebilmeniz mümkün.

Bunun yanı sıra, Google aramalarında da konu ile ilgili videolar, arama sonuçlarında kullanıcılara gösteriliyor. Sizin hizmet verdiğiniz sektörle ve kullanıcıların aradıkları ürün veya hizmetlerle ilgili bir video içeriğine sahipseniz, Google aramaları sonrasında kullanıcılar sizin videolarınız ile karşılacaklardır. Bu durumda hem Youtube hem de Google üzerinden internet sitenize trafik çekmeyi başarabilirsiniz.

Videolar paylaşmaya teşvik eder

Markanız veya ürünlerinizle ilgili hazırladığınız ilgi çekici ve bilgilendirici videolar, internet kullanıcıları tarafından paylaşılabilir. Kullanıcılar kendi arkadaş çevreleriyle bu videoları paylaştıklarında, sizin ulaşamadığınız hedef kitlelere de bu içeriklerin ulaşmasını sağlarsınız.

Sadece sosyal paylaşım ile reklam bütçesi ayırmadan, yeni hedef kitlelere ulaşmış olursunuz. Videolar bu nedenle yeni kitlelere ulaşma konusunda olduka önemli bir rol oynuyor.

Videolar marka bilinirliğinizi ve değerinizi artırır

İnternet kullanıcılarının ilgisini çekecek, onlarda izledikleri videoları paylaşma isteği uyandıracak ve onları bilgilendirecek videolar hazırlamak marka bilinirliğinizi sosyal mecralarda artıracaktır.

Bilinirliğiniz artığı için, kullanıcılar sizin hakkınızda daha çok konuşmaya başlarlar ve sizin ürünlerinizi incelemeye başlarlar. Daha fazla kişi tarafından bilinmeniz de geri dönüşüm oranlarınızın gözle görülür bir şekilde artmasını sağlar.

Marka bilinirliğiniz arttığı için, marka değeriniz de aynı doğrultuda artmaya başlar. İnternet kullanıcılarının paylaşmakları isteyecekleri ve bir şekilde yararlanabilecekleri videolar yaratmanız markanızın da daha değerli olmasını sağlar.

Marka sadakatini artırır

Marka bilinirliğiniz ve değeriniz artıkça, internet kullanıcılarının markanıza olan sadakati de artmaya başlar. Aradıkları ürünlerle ilgili ilk olarak sizin içeriklerinize bakmaya, sizin yayınlayacağınız yeni videoları beklemeye başlarlar.

Onlarla bu yakınlığı kurabilirseniz, devamlı olarak sizden gelecek yenilikleri beklemeye başlarlar. Bu da sadık bir kitleye sahip olmanızı sağlar.

Okumaya vakti olmayanlara da ulaşmış olursunuz

Okumaya vakti olmayan ya da okumak istemeyen internet kullanıcılarına da bu şekilde ulaşmış olursunuz. Video görsel bir araç olduğu için, kullanıcıları okuma derdinden kurtarır. Uzun bir blog yazısındansa, takipçileriniz konuyla ilgili kısa bir videoyu izlemeyi tercih ederler.

Birçoğumuz gün içinde birçok farklı içerikle karşı karşıya geliyoruz. Kimi zaman üşendiğimiz için kimi zaman da gerçekten vaktimiz olmadığı için yazılanları okumuyoruz. Ancak video seyretmek daha kolay geliyor. Bir yandan izlerken, bir yandan başka bir işle ilgilenebiliyoruz. Ancak bir yazıyı okumak için tüm odağımızın o işte olması gerekiyor. Bu nedenle de video içerikler tüketicilere bu açıdan da kolaylık sağlıyor.

Bir resim 1000 kelimeye eş değerse, video…

Bir resim, belki de 1000 kelimede anlatılacaklara eş değerdir. Tek bir kare bu kadar çok şey anlatıyorken, videonun tüketicilere ne kadar çok bilgi verebileceğini tahmin edebiliyorsunuzdur.

Bir örnek üzerinden gidecek olursak, bir yemeğin nasıl yapıldığını yemek kitabı ya da blog üzerinde okuyarak mı öğrenmek daha kolay olur, yoksa bir video ile canlı olarak o yemeğin nasıl yapıldığını izlemek mi? Bu durumda tabii ki okumak, videonun gerisinde kalıyor. Bu örnekler daha da çoğaltılabilir.

Sonuç olarak;

E-ticaret şirketleri, kendi özel videolarıyla yeni hedef kitlelere ulaşabilir, marka değerlerini artırabilir, müşteri sadakati yaratabilir ve tüm bunları yaparken site üzerindeki geri dönüşümlerini de artırabilirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!