DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette video kullanımı ne kadar etkili?

E-ticarette video kullanımı ne kadar etkili?

​E-ticaret sitelerinde video kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. İnternet üzerinden herhangi bir ürünü arayan kullanıcılar, eğer bulabilirlerse öncelikle o ürünün video tanıtımlarına göz atmayı tercih ediyorlar.

 

Video kullanımının bu kadar popüler hala gelmesinin ardında, yazı ve fotoğraf kullanımına göre önemli avantajlara sahip olması yatıyor. IdeaSoft olarak bu avantajlardan bazılarını sizin için bir araya getirdik…

 

Videolar ürün bilgisini daha hızlı veriyor

Ziyaretçiler bir ürün hakkında istedikleri bilgiyi, videolar yoluyla daha kolay edinebiliyorlar. Bu, çoğu ziyaretçi için tanıtım yazılarını okumaya göre çok daha pratik bir yöntem. Yeterli uzunlukta hazırlanmış tek bir video, ürününüz ile ilgili tüm özellikleri bir kerede sunabilir.

 

Diğer yandan yapılan bir araştırmaya göre her 5 kişiden 3’ü, ilgilendikleri bir ürünün videosuna 2 dakika veya daha uzun süre ayırabiliyor. Bu da ürünü tanıtmak ve müşteriyi satışa ikna etmek için oldukça yeterli bir süre.

 

Sosyal medyada daha etkili

Diğer yöntemlere göre videoların paylaşım oranı genellikle çok daha yüksek. Aynı zamanda videolar genellikle daha fazla yorum da alıyor.

 

Bu avantajdan en etkili biçimde yararlanmak adına videoları sadece e-ticaret sitenizde değil; Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya hesaplarınızda da paylaşabilirsiniz. Bu sayede hem sosyal medya içeriğinizi zenginleştirebilir, hem de sitenize daha fazla trafik sağlayabilirsiniz.

 

SEO sonuçlarına olumlu yansıyor

Arama motorları, algoritmalarında artık video kullanımına daha fazla önem veriyorlar. Bu yüzden arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından bakıldığında da videonun faydaları öne çıkıyor. Daha üst sıralarda listelenebilecek videolar ile organik trafiğinizi artırabilirisiniz.

 

Videoların sosyal medyada da etkili olması, yukarıda saydığımız faydaların yanı sıra arama motorları tarafından da dikkate alınıyor. Sosyal medyada sitenizle ilgili gerçekleşen paylaşımlar, arama motorlarının sitenizin SEO puanını artırmasına da fayda sağlayabilir.

 

Mobil tanıtımda avantaj sağlıyor

Kullanımı giderek artan mobil cihazlar artık e-ticaret için göz ardı edilemeyecek kadar önemli hale geldi. Fakat genellikle uzun açıklamaları okumak için uygun olmayan bu cihazlar, video izlemek içinse son derece pratik. Eğer mobil kullanıcılara satış yapabilmek istiyorsanız ürün sayfasında tanıtım videoları kullanmak neredeyse bir zorunluluk haline geldi.

 

Video üretme maliyetleri düşüyor

Eskiye göre video üretimi ve paylaşımının maliyeti artık oldukça ucuzladı. Birçok mobil cihazda bile kaliteli çekim yapabilecek kameralar bulunuyor. Sitenizde video kullanmanızı sağlayacak bir e-ticaret alt yapısına sahip olduğunuz sürece bu işi ayrı bir ekip gerektirmeden de yapabilirsiniz. IdeaSoft e-ticaret paketleri bu konuda da ihtiyacız olan tüm özelliklere sahip. Gelin siz de IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini inceleyin ve ücretsiz demo hesabınızı oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüİçerik pazarlamaİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!