DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette ürün sayfaları için SEO ipuçları

E-ticarette ürün sayfaları için SEO ipuçları

E-ticaret siteleri için SEO çok büyük bir önem taşıyor. Doğru yapılmayan SEO çalışmaları, şirketlere zarar verebiliyor. Sitelerin arama motorlarına uyumlu olmaları için de SEO kurallarına uymaları gerekiyor.

Önceki günlerde ana sayfa için SEO nasıl yapılır konusu üzerinde durmuştuk. Bu yazıda da ürün sayfaları için SEO ipuçlarını sizinle paylaşacağız.

Ürünleriniz nasıl arandığına bakın

Tüketicilerin, sattığınız ürünleri internet üzerinde nasıl aradıklarına bakın. Bunun için de anahtar kelime araştırması yapmanız gerekiyor. Anahtar kelime araştırması yaptığınızda tüketicilerin ürünleri hangi kelime gruplarıyla aradıklarını görebiliyorsunuz.

Bu araştırmayı yaptıktan sonra ürünlerinizin isimlerini bu anahtar kelimelere göre düzenleyebilirsiniz.

Her ürün için ayrı bir açıklama yazın

Ürünleriniz için ayrı bir ürün açıklaması yazmanız oldukça önemli. Tedarikçinin sitesinde bulunan ürün açıklamalarını kullanmak oldukça sakıncalıdır çünkü buradaki metinler birçok e-ticaret sitesi tarafından kullanılıyor ve bu da sizin içeriklerinizin kopya olmasına neden oluyor.

Bu durumun önüne geçmek için orijinal ve diğerlerinden farklı ürün açıklamalarına yer vermelisiniz.

Meta açıklaması, h1 ve görsel alt metinleri oluşturun

Arama motorlarında daha iyi görünmek için meta açıklamalara ihtiyacınız vardır. Meta açıklamalar Google’da arama yapıldığında çıkan sonuçlardaki 160 karakterlik metinlerdir. Bu kısma ürününüzle ilgili açıklayıcı bir metni SEO’ya uygun bir şekilde yazabilirsiniz.

h1 başlıklar kullanmayı unutmayın. Sitedeki her sayfada bir adet h1 başlık bulunur ve arama motorlarının botları siteleri tararlarken h1 başlıklara da dikkat ederler. h1 başlığınızda ürün ismini, doğru anahtar kelimlerle yazmayı unutmayın.

Görsellerdeki alt metinlerde çok önemli. Görsellerinizi siteye yüklerken ürünle ilgili bir isim vererek yükleyin. Böylelikle görsel aramaları için de ürünlerinizi uyumlu hale getirmiş olursunuz.

Long Tail anahtar kelimelere de odaklanın

Long tail anahtar kelimler, uzun vadede de size trafik getirebilecek anahtar kelimelerdir. Bu kelime gruplarından kısa dönemde değil, uzun vadede yararlanırsınız. Bu nedenle de arama sonuçlarından daha uzun süre trafik çekebilirsiniz.

Kısa vadede sonuçlar elde etmek için olmasa da uzun soluklu bir SEO çalışması için bu tür çalışmalar yapmakta yarar vardır.

URL yapılarınıza anahtar kelimeleri de dahi edin

URL’leriniz ürün sayfalarında normalde olduğundan daha farklı görünür. Bunun sebebi de bu URL’lerin kendi içerlerinde bir takip kod barındırıyor olmalarıdır. Bu linklerdeki kodlara ek olarak ürün ile ilgili kullandığınız anahtar kelimeleride eklemeniz, SEO performansınızı artıracaktır.

Kullanıcı yorumlarına yer verin

Site üzerinde kullanıcı yorumlarını yer vermeniz de SEO performansınızı artırır. Bu hem ziyaretçilerin ürün hakkında fikir sahibi olmasını sağlar hem de ürün sayfanızın yorum geldikçe güncellenmesini sağlar. Her kullanıcı farklı bir içerik oluşturacağı için ürün sayfalarınız da devamlı olarak güncellenecektir. Amazon, bunu hem SEO hem de kullanıcı deneyimi için kullanan şirketlerin başında geliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru Optimizasyonue-ticaret bilgi bankasıSEO
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!