DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette tüketicilerin ödeme sayfalarında dikkat etmesi gerekenler

E-ticarette tüketicilerin ödeme sayfalarında dikkat etmesi gerekenler

E-ticarette tüketicilerin en çok sorun yaşadıkları ya da sepeti terk ettikleri yerlerden biri de ödeme sayfaları. Tüketicilerin ödeme sayfalarında kafalarını karıştıran unsurların olması, onların sepeti terk etmelerine neden olabiliyor.

Ancak e-ticaret şirketlerinin yanı sıra tüketicilerin de ödeme sayfalarında dikkat etmesi gereken unsurlar bulunuyor. Bu öğelere dikkat edilmesi halinde tüketiciler güvenli bir şekilde online olarak alışverişlerini tamamlayabilirler.

SSL sertifikası

Tüketicilerin bir internet sitesinde ilk olarak dikkat etmeleri gerek, sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığıdır. SSL sertifikası, tüketicinin internet tarayıcısı ile e-ticaret şirketinin sunucusu arasında yapılan veri transferlerini şifreleyen özel bir protokoldür.

Yani, SSL sertifikası ile kredi kartı ve diğer kullanıcı bilgileriniz sunucu üzerindeki şifreleme işlemi sayesinde üçüncü şahısların eline geçmez. Online satış yapan şirketlerin SSL sertifikasına sahip olması zorunludur.

Bu nedenle güvenliğiniz için alışveriş yaptığınız sitelerde SSL sertifikasının olup olmadığına dikkat etmeniz oldukça önemli. Bu sertifikalar genellikle sitenin en alt bölümünde ve ödeme sayfalarında gösterilir.

3D Güvenlik

3D Güvenlik ya da 3D Secure olarak bilinen sistem de tüketicilerin dikkat etmesi gereken unsurlardan biri. Online alışverişlerde güvenliği sağlayan bir diğer sistem olan 3D Güvenlik’te, tüketici kredi kartı bilgilerini internet sitesine girdikten sonra, cep telefonuna bankadan bir mesaj gelir.

Bu mesajda tek kullanımlık bir şifre bulunur ve tüketici bu şifreyi, e-ticaret sitesi üzerinde açılan panelde bu tek kullanımlık şifreyi girerek alışverişini tamamlar.

3D Güvenlik, tüketicilerin bilgileri dışında kredi kartları ile alışveriş yapılmasını önler. Ödeme ancak telefona gelen kodun, site üzerinde girilmesi ile tamamlanır. E-ticaret sitelerinde 3D Güvenlik sisteminin yer alıp almadığını da kontrol etmek bu nedenle önemlidir.

Mesafeli Satış Sözleşmesi

E-ticaret şirketlerinin internet üzerinden satış yapabilmeleri için Mesafeli Satış Sözleşmesi sunmaları gerekmektedir. Online yapılan alışverişler, 4077 sayılı Kanun’un 9/A maddesinin şuan yürürlükte olan mevzuatı uyarınca Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik’e bağlıdır ve bu sözleşme olmadan şirketlerin satış yapmamaları gerekmektedir.

Bu sözleşme genellikle ödeme işlemleri sırasında kullanıcıya sunulur. Tüketicilerin bu sözleşmeye dikkat etmeleri gerekiyor. Eğer şirket bu sözleşmeyi size alışverişin herhangi bir aşamasında sunmuyorsa, bu siteden alışveriş yapmamalısınız.

Ödeme seçenekleri

Ödeme sayfalarında tüketicilerin dikkat etmesi gereken bir diğer unsur ise ödeme seçenekleri olacaktır. E-ticaret şirketinin hangi ödeme seçeneklerini sunduğunu size göstermesi gerekmektedir. Böylelikle tüketiciler kendilerine en uygun olan ödeme seçeneğini kullanabilirler.

-E-ticarette en çok kredi kartı ile ödeme kullanılsa da, kapıda ödeme, havale ve EFT gibi seçeneklerin de yer alıp almadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu seçeneklerin yanı sıra kredi kartı dışındaki ödeme alternatiflerini seçtiğinizde şirketin ekstra bir bedel isteyip istemediğini de dikkat etmeniz gerekir. Çoğunlukla kapıda ödeme sistemi kullanıldığı zaman kullanıcıya ekstra bir bedel ödetilir. Bunun nedeni ise ödeme işleminin kargo teslimatı sırasında kurye tarafından yapılıyor olması ve e-ticaret şirketinin kargo firmasına belli bir komisyon veriyor olması.

Ödeme sayfasına geldiğinizde kapıda ödeme seçeneğini tercih edecekseniz, bu hizmet bedelini öğrenmeniz gerekiyor. Bunu da e-ticaret şirketinin size sunması gerekiyor.

Kredi kartı ile taksitli ödeme yapacaksanız, dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise ürünün taksitli fiyatının ne kadar olacağıdır. E-ticaret şirketlerinin farklı taksitlere göre ürünün fiyatının ne kadar artacağını size sunması gerekir.

Kargo ve KDV ücretleri

E-ticarette tüketicilerin en çok dikkat etmeleri gerekenlerden biri de kargo ücreti ve ürünün KDV’li fiyatları. Birçok e-ticaret sitesi belli bir fiyatın üstüne ücretsiz kargo seçeneği sunuyor olabilir. Ancak bu ücretin altındaki ürünlerde kargo bedelinin ne kadar olacağını da sunmaları gerekiyor.

Tüketici olarak ödeme sayfalarında kargo ücretlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Kargonun şirket tarafından mı yoksa sizin tarafınızdan mı ödeneceğine ödeme sayfalarında yer verilir.

Bunların yanı sıra ürünlerin KDV’li fiyatlarına da dikkat edilmesi gerekiyor. Bazı e-ticaret siteleri ana sayfada ya da ürün sayfalarında gösterdikleri fiyatlara KDV’yi dahil etmeyebiliyor. Bu durumda da tüketici yanılabiliyor. Sepetine ürünü ekliyor ve ödeme sayfasına geldiğinde beklediğinden daha fazla bir fiyatla karşılaşıyor.

Bu tip durumlarla karşılaşmamak için ürünlere bakarken fiyatlara KDV dahil olup olmadığını da incelemeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!