DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette stok tutma konusunda nelere dikkat etmeniz gerekir?

E-ticarette stok tutma konusunda nelere dikkat etmeniz gerekir?

E-ticaret girişimcilerinin, ürünlerini toptan satın almayı tercih etmeleri; onların iyi bir kâr marjına ulaşarak, e-ticarette başarılı olmalarını kolaylaştırabilir. Çünkü başarılı bir ürün yönetimi, toptan alımlarda ürünlerin birim fiyatlarında önemli bir avantajın yanı sıra; ürün siparişlerini hızlı teslim etme fırsatı da sağlar.

E-ticaret sitenizde satışa sunduğunuz ürünlerin stok durumunu bilmeniz; özellikle de nakit akışını sağlıklı bir şekilde yönetebilmek açısından son derece önemli. Bu anlamda, hangi ürünleri satın alacağınıza ve onları müşterilerinize satacağınız fiyata karar vermeniz için; öncelikle potansiyel müşterilerinizi çok iyi tanımanız gerekiyor. Ayrıca; bu konuda, tedarikçilerinizin işinizdeki rollerini iyi kavrayıp, onlarla güçlü ilişkiler kurmanızda ve bilimsel ölçme, değerlendirme yöntemlerine önem vermenizde de büyük yarar var.

İşte, e-ticarette stok tutma konusunda dikkat etmeniz gerekenlere dair önemli ipuçları…

Tedarikçilerinizle uzun vadeli ve iyi ilişkiler kurun

Stok tutmak sadece ürün ve müşteri ile sınırlı bir konu değil. Hangi tedarikçilerle çalıştığınız da bu anlamda önem taşıyor. Çünkü teslimat koşulları, teslim tarihleri ve pazarlık gibi birçok konuda; süreci tedarikçileriniz ile yürütmeniz ve bazen de sorunları birlikte çözmeniz gerekebilir.

Bu anlamda, tedarikçileriniz ile en başından itibaren iyi, sağlam ve uzun vadeli ilişkiler kurmaya özen göstermeniz; e-ticarette başarılı olmanız açısından son derece önemli. Ayrıca, tedarikçilerinizle ilişkilerinizin iyi olması; size ‘rekabetçi bir avantaj’ sağlayarak rakiplerinizin önüne geçmenize de yardımcı olabilir.

Potansiyel müşterilerinizi iyi analiz edin

E-ticarette başarılı bir stok yönetimi ve müşteri hizmetleri için, öncelikle potansiyel müşterileriniz ile empati kurmanız gerektiriyor. Bu anlamda, satışa sunacağınız ürünleri gerçekten talep gören ürünler arasından seçmenizde büyük yarar var.

Potansiyel müşterilerinizle empati kurmanıza yardımcı olması bakımından ise, e-ticaret sitenizde sattığını tür ürünlerin, aynı zamanda ‘müşterisi’ de olmanız çok işinize yarayabilir. Bu sayede, kendinizi potansiyel müşterilerinizin yerine koymanız hem daha kolaylaşabilir; hem de onların isteklerini ve ihtiyaçlarını daha iyi analiz ederek onları anlama fırsatı elde edebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını iyi analiz etmeniz ve satın almak isteyecekleri ürünleri doğru tahmin etmenizin yolu, onları çok iyi tanımanızdan geçer. Bu anlamda, eğer potansiyel müşterilerinizi yeterince tanımıyorsanız bu durum; aldığınız ürünlerin uzun süre stoğunuzda kalmasına, stok maliyetinizin artmasına ve kârlılığınızın düşmesine neden olabilir.

Daima ölçümleyin

Hangi üründen ne kadar stoklu çalışacağınız, hangi ürünlerin ne kadar süre deponuzda yer işgal edeceği gibi detaylara kesin bir şekilde karar vermenin yoluysa daima ölçümlemekten geçiyor. Ne tarz ürünlerin ilgi gördüğünü tespit edebilmek, gelecekte bu trendlerin nereye doğru hareketlenebileceğini kestirebilmenin de anahtarını taşıyor.

Bunun için IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerindeki detaylı analiz ve entegrasyon seçenekleri en büyük yardımcınız olabilir. Gelin siz de demo hesabınızı bugünden oluşturun ve IdeaSoft ile e-ticaret işinizi kurarak kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: DepoLojistik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!