DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette sosyal medya kazancınızı ölçmenin kolay yolu

E-ticarette sosyal medya kazancınızı ölçmenin kolay yolu

​Sosyal medya son derece etkili bir pazarlama aracı. Markanızı duyurmak, müşteri sadakatini artırmak, müşteri hizmetleri sunmak veya doğrudan satış yapmak gibi pek çok farklı konuda e-ticaret sitenize büyük faydalar sağlayabilir.

 

Fakat bugünkü hali ile sosyal medyanın, internetin sunduğu en büyük avantajlardan biri olan her şeyin ölçümlenebilir olması açısından bir adım geri kaldığı da bir gerçek. Google Analytics ve benzeri ölçümleme araçları ile hangi sosyal ağlardan, ne kadar trafik sağladığınızı, hatta özel hedefler tanımlayarak sosyal ağlardan gelen bu trafiğin ne oranda satışa döndüğü konusunda bir fikir edinebilirsiniz.

 

Fakat sosyal medyanın size ne kadar kazandırdığını bu şekilde ölçmek size ancak yaklaşık bir sonuç verecektir. Neyse ki daha iyi ve son derece pratik bir yöntem var…

 

Sosyal ağlar doğrudan satışı etkiler mi?

Genellikle sosyal medyanın doğrudan satışa etkisinin düşük olduğu söylenir. Bu, sosyal medyanın diğer faydaları ile karşılaştırıldığında çok da haksız bir ifade değil. Markayı tanıtmak, müşteri sadakati sağlamak ve müşteriler ile bağ kurmak gibi konularda sosyal ağ sitelerinin etkisi pek çok e-ticaret sitesi için daha yüksektir. IdeaSoft E-ticaret Bilgi Bankası’nda daha önce e-ticarette sosyal medyanın en büyük faydalarına değinmiştik.

 

Fakat Facebook ve Twitter gibi ağların doğrudan satış sağlama potansiyelini de hafife almamakta fayda var. Doğru kullanıldığında bu mecralardan çok ciddi satış potansiyelleri sağlayabilir. Önemli olan bunu ölçebiliyor olmanız.

 

Pratik çözüm: Hediye Çekleri

Sosyal medyadan gelen trafiği analiz araçları ile ölçerek bu trafiğin size ne kadar kazandırdığı, veya diğer bir ifade ile bu kanallardan ne kadar kazandığınızı yaklaşık olarak ölçebilirsiniz. Fakat bu mecralardan gelen tıklamaların satışa dönme oranları gerçekçi bir sonuç vermeyebilir. Bunun nedeni sosyal ağlar üzerinden paylaşımlarınızın tamamının satışa yönelik olmayacağıdır. Ayrıca dönemsel dalgalanmalar da hesaplamayı güçleştirecektir.

 

Bunun için kullandığınız IdeaSoft akıllı e-ticaret paketinin size sunmuş olduğu Hediye Çeki özelliğini kullanabilirsiniz. Tanımladığınız özel hediye çeki kodunu sadece sosyal medya üzerinden paylaşırsanız, kodun kullanımı ile sosyal medya üzerinden satış potansiyeli ve kazancınızı da hesaplamanız mümkün olacaktır.

 

Farklı ağlar için farklı kodlar

Hatta dilerseniz Facebook ve Twitter’ın size ne kadar kazandırdığını farklı kodlar oluşturarak ayrı ayrı da ölçebilirsiniz. Bu sayede hangi ağın sizin için daha karlı olduğuna karar vermeniz de kolaylaşmış olacaktır. Bu iki farklı kodu ister eş zamanlı, ister farkı zamanlarda yayınlayarak sonuçları karşılaştırmanız mümkün.

 

Sadece böyle bir karşılaştırma yapmayı düşünüyorsanız hediye çeklerinin değerlerinin ve koşullarının birbirleri ile aynı veya çok yakın olmasına dikkat edin. Bu sayede daha sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz.

 

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde bulunan gelişmiş Hediye Çeki modülü size bu konuda geniş seçenekler ve son derece pratik bir kullanım imkanı sunacaktır. Ücretsiz demo üyeliğinizi başlatarak IdeaSoft’un hediye çeki modülünü ve diğer tüm özelliklerini kendiniz de test edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!