E-ticarette sosyal medya pazarlamanın önemi

Alışveriş yapmak belki de insanlık tarihinin varolduğu günden beri devam eden bir aktivite. Bu konuda insanların alışkanlıkları kolay kolay değişmemekle birlikte, sadece alışverişin yapıldığı mekan ve biçim farklılık gösteriyor. Eskiden fiziksel mağazalara gitmek gerekiyorken, bugün artık iş yerinden, evden ve hatta seyahatteyken dahi internet üzerinden alışveriş yapmak mümkün. E-ticaret ile birlikte sosyal medya kavramının da gelişmesi, bu pazarda önemli gelişmelerin yaşanmasına sebep oldu.

İlk olarak 2004 yıılında O’Reilly Media tarafından Web 2.0 olarak adlandırılan yeni internet teknolojisi sayesinde sosyal medya kavramı da ortaya çıktı. Artık internet içeriği sadece site yöneticileri itarafından değil, kullanıcıların katılımıyla da elde edilebiliyor. Bu duruma en büyük örnek olarak Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları gösterilebilir.

Sosyal medya ile markanızı yansıtın

Sosyal medya platformlarının ve kullanıcılarının da hızla artmasıyla birlikte, ticaret kanadında da bu sektöre eğilim gösterilmeye başlandı. Firmalar artık kendi marka ve imajlarını sosyal medya üzerinden daha kolay ve etkin bir şekilde yansıtabiliyor. Diğer taraftan müşteriler ise firmanın ya da markanın dijital kimliğine dair istediği araştırmayı, ölçümlemeyi yapma fırsatına sahip olmuş durumda.

Her iki taraf da sosyal medyayı kullanarak kendi açılarından büyük bir çıkar sağlayabiliyor. E-ticaret sitesi yöneticisi olarak sizin yapmanız gereken, bu etkileşimin başarılı bir şekilde oluşmasını ve devamlılığını sağlamaktır. Sosyal medya üzerinden yapacağınız çalışmaların, atacağınız gönderilerin tamamının aslında birer pazarlama öğesi olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Dolayısıyla da bu mecralarda atacağınız adımlara dikkat etmeli, strateji oluşturmalı ve akıllı bir reklam kampanyasıyla birlikte kullanmalısınız.

Marka yönetim aracı olarak kullanın

Sosyal medya ayrıca bir marka yönetim aracı olarak da kullanılabilir. Dijital ortamda markanız ve ürünleriniz hakkında yapılan tüm yorumları takip edebilir, olumsuz yorumları yanıtlayarak müşterilerinizin kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla daha pazarlama faaliyetleri performansını daha doğru bir şekilde ölçmenize imkan tanımaktadır. Elde edilen veriler, dijital ortamda kolayca saklandığından, ilgili araçlar kullanılarak yine etkin bir analiz süreci de gerçekleşebilmektedir.

Dijital pazarlama aynı zamanda online pazarlama, e-marketing ve interaktif pazarlama olarak da adlandırılmaktadır. Ancak genellikle bu tanımlar yerine sosyal medya pazarlama tercih edilmektedir. Zira dijital ortamdaki pazarlama çalışmaların neredeyse tamamı, artık sosyal medya üzerinden yapılmaktadır.

Etkin reklam çalışmalarıyla pazarlama gücünüzü artırın

Sosyal medya aslında bir reklam platformu değil. Ancak firmaların bu platformu etkin bir şekilde pazarlama aracı olarak kullanmasıyla birlikte, Facebook gibi çeşitli firmalar da artık kendi siteleri üzerinden reklam verilmesine olanak sağlamaya başladılar. Dolayısıyla pazarlamanın bir diğer önemli unsuru olan reklam da artık sosyal medya ile tamamen iç içe durumda.

Etkin bir dijital pazarlama yapabilmek için, etkin bir sosyal medya stratejisi oluşturmak şart. Bunun için de e-ticaret firmanız bünyesinde çalıştırabileceğiniz, ufak bir sosyal medya ekibi oluşturabilirsiniz. Bu ekibin başındaki sosyal medya yöneticisi ile birlikte hareket ederek, marka bilinirliğinizi ve müşteri sadakatini oluşturabilir, böylelikle de satışlarınızı artırabilirsiniz.

IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. IdeaSoft’un Akıllı E-ticaret Paketleri’nin sunduğu gelişmiş sosyal medya ve pazarlama özellikleri ile online mağazanızın bilinirliğini artırabilir, satışlarınızı katlayabilirsiniz. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

Diğer Yazılar

Senem Savcu
2 Mart 2023

Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların kullanışsız olduğunu düşünür. Ancak gerçekte ücretsiz sunulan bu imkanların avantajları ya da dezavantajları seçilen firmalara göre değişkenlik gösterir. Eğer doğru bir platform seçerseniz, ücretsiz sistemler de sorunsuz bir…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç yapmanız sağlanır. Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları göz önünde bulundurulduğunda süreç oldukça kolaydır. İlgili Rehber: E-ticaret Sitesi…(Continue Reading)

Senem Savcu
16 Şubat 2023

Online alışveriş tüketicilere fiziksel bir mağazaya kadar ürünleri görme ve satın alma imkanı sunar. Kişiler nerede olursa olsun, bu sistemlerden yararlanması mümkündür. Aynı zamanda bu dünyaya adım atmak istiyorsanız en iyi ücretsiz e-ticaret sitesi açmak mümkündür. Bu kapsamda mevcut olan çok sayıda firma vardır. Hem yerli hem de yabancı seçenekler oldukça fazladır. Ancak bir e-ticaret…(Continue Reading)

Senem Savcu
11 Şubat 2023

E ticaret sitesi nasıl kurulur? Sorusu, markasını dijitale taşımak isteyenler tarafından merak edilmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapma her geçen gün artan bir trenddir. Zira insanlar acil olmayan ihtiyaçlarını internetten sipariş vermeyi her zaman pratik ve rahat bulur. Bu bakımdan bu sektörde mevcut olan çok sayıda firma vardır. E-ticarete başlamak başlangıçta zor gibi dursa da takip…(Continue Reading)

Senem Savcu
9 Şubat 2023

E-ticaret dünyası her geçen gün gelişen bir dünyadır. Çünkü insanlar internetten alışveriş yapıp, ürünün adresine kadar gelmesini her zaman avantajlı olarak görür. Eğer bir şeye acil gereksinim duyulmuyorsa, çoğu kişi internetten bakmayı tercih eder. Bu dünya oldukça canlı olduğu için pek çok girişimci veya küçük ve orta boyutlu işletme buraya adım atmak ister. Dijitalleşme sürecini…(Continue Reading)