DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette size para kaybettirebilecek hatalar!

E-ticarette size para kaybettirebilecek hatalar!

​Günümüzde e-ticarete başlamak hiç de zor değil. Yeni başlayanlar için düşük maliyetler ile e-ticarete ilk adımı atmak gayet mümkün. Daha zor olan ise e-ticarette kalıcı olabilmek. Uzun soluklu bir e-ticaret işletmesine sahip olabilmenin yolu ise ilk günden itibaren işinizi karlı bir şekilde sürdürebiliyor olmanız.

 

Özellikle de yeni başlayanların, e-ticarette tecrübe edinene kadar dikkat etmeleri gereken bazı noktalar var. Biz de IdeaSoft olarak size para kaybettirebilecek bazı hataları bir araya getirerek, bu konularda nasıl davranmanız gerektiğine dair önerilerimizi de ekledik.

 

İşte e-ticarette size para kaybettirebilecek bazı önemli hatalar ve bu hatalara düşmemek için neler yapmanız gerektiği…

Kötü müşteri hizmetleri deneyimleri

Var olan rekabetçi koşullarda kötü müşteri hizmetleri yapılabilecek en büyük hataların başında geliyor. Satış öncesinde müşterilerin sorularına doyurucu yanıtlar vermemek, müşterilerin yardım taleplerine çok geç dönüş yapmak veya tamamen göz ardı etmek, bugün hiçbir e-ticaret sitesi için kabul edilebilir türden yaklaşımlar değil. İyi bir müşteri hizmetleri e-ticaret işletmeleri için büyük önem taşıyor ve bu yüzden satış öncesi ve sonrasında müşterilerin her türlü talep, öneri ve şikayetlerini yakından takip ederek, hızlı bir şekilde dönüş yapmak ve çözüm üretmek önceliklerinizden biri olmalı.

Belirli bir alanda uzmanlaşmamak

Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Hepsiburada’da binlerce farklı çeşitte ürün bulunuyor. Eğer siz de daha çok satış yapma umudu ile e-ticaret sitenizde Hepsiburada gibi çok geniş bir ürün yelpazesi sunacak olursanız işletmenizi ayakta tutabilmeniz de zorlaşacaktır. Bu çapta bir operasyon hem çok yüksek sermaye gerektirecek, hem de müşteriler için bu alanda hali hazırda lider olan dev e-ticaret siteleri yerine sizi tercih etmelerine ikna etmekle uğraşmak zorunda kalacaksınız. IdeaSoft olarak onun yerine kendi niş pazarınızı bularak, belli bir alanda uzmanlaşmanız hem müşteri sadakati, hem de karlılık anlamında çok daha faydalı olacağına inanıyoruz.

Bunun yerine ürünlerinizi pazaryerlerinde satışa sunmakta mantıklı olacaktır. Yeni müşteri kazanımı ve satış hacmi açısından fayda sağlayacaktır. Mevcutta zaten e-ticaret yapan birisi olarak neden pazaryerlerini de bir kanal olarak kullanmayasınız? IdeaSoft’un Hepsiburada Entegrasyonu’nu veya Gittigidiyor Entegrasyonunu incelemenizi öneririz. Son zamanlarda popüler olan N11’i de tercih edebilirsiniz. N11’de mağaza açmak ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Eski müşterileri unutmak

E-ticaret işinde yeni müşterilere ulaşmak son derece önemlidir. Ama bu var olan müşterileri unutmak anlamına gelmemeli. Eğer bütün enerjinizi ve kaynaklarınızı yeni müşteriler kazanmaya harcarsanız, hali hazırda sitenizden alışveriş yapmış ve potansiyel olarak yeniden yapma ihtimali olan eski müşterilerinizi de kaybetme riski de ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Büyüme ve yükselme dönemlerinde hazırlıksız yakalanmak

İlk dönemlerde e-ticaret sitenizin çapı ve hacmi çok büyük olmayabilir. Zaman içerisinde adım adım büyümeyi ve daha karlı bir işletmeye dönüşmeyi planlıyor olabilirsiniz. Peki ya planlarınız beklediğinizden daha hızlı gerçekleşecek olursa? Bugün günde 10 sipariş teslim edebilirken yarın hiç beklemediğiniz anda 100 sipariş birden gelirse, var olan alt yapınız bunu kaldırabilecek kadar güçlü mü? Eğer IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri kullanıyorsanız bu konuda dert etmenize gerek yok ama bu kez de siparişleri yetiştirebilmek için ihtiyaç duyacağınız personel konusunda eksiğiniz olabilir. O yüzden mümkün olduğu kadar esnek bir yapı kurarak, tahminlerinizden daha hızlı büyümeye başlarsanız talebe yanıt verebilmek adına acil durum planlarınızı şimdiden yapmanızda büyük fayda olacaktır.

 

Size para kaybettirebilecek bu hataların farkında olarak önlemlerinizi baştan almak uzun soluklu ve karlı bir e-ticaret işletmesine sahip olmanız için son derece önemlidir. Eğer ihtiyacınız olan yılların tecrübesine sahip bir ekibin geliştirdiği güvenilir bir e-ticaret alt yapısı ise bu durumda da IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri sizin için yeterli olacaktır…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!