DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette sık yapılan 4 promosyon hatası

E-ticarette sık yapılan 4 promosyon hatası

E-ticaret sitesi sahipleri müşterilerini hızlı bir şekilde artırmak için yeni fırsatlar araştırdığında çoğunlukla promosyon faaliyetlerine yönelirler. Çoğu şirket bu kapsamda, yarışmalar organize edip büyük ödüller verirken, karşılığında da beklentileri de büyüktür.

Fakat sonuçlar her zaman beklendiği gibi olmayabilir. Birçok işletme, büyük umutlarla düzenledikleri yarışmalardan hedeflerine ulaşamadığında uygulamadaki soruları düzeltmek yerine bu tarz uygulamalardan ve beraberindeki büyük potansiyellerinden de vazgeçmeye yönelir.

IdeaSoft, e-ticaret işinizde promosyon faaliyetlerinizin başarısız olmasına neden olabilecek 4 hatayı ve başarılı yarışmalar düzenlemek için neler yapabileceğinize dair ipuçları sunuyor…

1. Plansız gerçekleştirilen pazarlama

İyi planlanmamış ya da doğru uygulanmamış promosyon çalışmaları başarısızlığa mahkumdur. Düzenlediğiniz promosyon faaliyetlerinin hedef kitlenize duyurulması, en az onları organize etmek kadar önemli. Organize ettiğiniz bir yarışmayı Facebook ve Twitter sayfalarınızda sadece bir kez paylaşmak, duyurmanız için yeterli değil. Mesajın hedef kitleye defalarca ve farklı kanallardan iletilerek, paylaşılması için insanları teşvik etmek ve e-postayı kullanmayı da unutmamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır..

Promosyon faaliyetlerinde başarılı olabilmek için mutlaka ulaşmaya çalıştığınız hedef kitlenizi tanımlamış olmanız gerekiyor. ‘Rastgele’ bir araya gelmiş bir ‘kalabalık’, çabalarınızın başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir. Ne sattığınızı umursamayan ve tek amacı bedava bir şeylere sahip olmak olan kalabalık bir liste oluşturmaktan kaçınmanız gerekiyor. Çünkü yanlış kitleye pazarlama yapılarak başarı mümkün değil.

2. Yanlış ödül seçimi

Vermek istediğiniz ödülün tanıtım performansınız üzerinde etkisi büyük. Çünkü ödül, hedeflediğiniz kitleye cazip ve uygun gelmezse yarışmaya katılım beklentinizin altında kalabilir.

Ödülü seçerken onun güçlü bir değer vaat edip, etmediğini kendinize sorun. Ödül düşük derecede bir değere sahipse ya da hedef kitleye yeterince cazip gelmiyorsa, insanlar yarışmayla ilgilenmeyecek ve yarışmaya katılmak için vakit harcamayacaktır.

Güçlü bir değer vaadi oluşturmak için; ödülünüzün, işinizle ilgili ve müşterilerin önemsedikleri bir şey olması gerekiyor. Çok fazla işinize özel veya müşterinin isteklerine hitap etmeyen bir ödül de, tutundurma faaliyetinizde umduğunuz başarıyı yakalamanıza engel oluyor.

3. Yanlış platform seçimi

Hedefiniz web sitenize daha fazla trafik sağlamak ve e-posta üyelerinizin sayısını artırmak ise, sadece Facebook’da bir yarışma düzenlemeniz iyi bir seçim olmayabilir. Promosyon çalışmalarınızı gerçekleştirirken var olmanız gereken platformların, belirlediğiniz hedeflerinize uygun olup, olmayacağını hesaba katmamak başarısızlığa neden olabilir.

4. Gereksiz kayıt formu doldurma talebi

Kayıt formu, genellikle insanların doldurmaktan en nefret ettikleri şeylerden birisi. Çünkü potansiyel müşterilerinizden zaten, web sitenize kaydolmaları için aynı soruları sorduğunuz bir form doldurmasını istiyorsunuz. Kayıt formu ancak doğru ve düzgün teşviklerle doldurulması talep edildiğinde işe yarar hale geliyor. Yani, eğer form doldurmaları konusunda çok ısrarcı olursanız, potansiyel müşterileriniz formu doldurmadan sayfanızı terk edebiliyor.

Promosyon konusunda da size benzersiz seçenekler sunarak, e-ticaret işinizi kurmanız veya büyütmeniz için eksiksiz bir altyapıya ihtiyacınız varsa siz de geç kalmadan IdeaSoft demo hesabınızı oluşturun ve akıllı e-ticaret paketlerini 15 gün boyunca ücretsiz olarak deneme şansı yakalayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!