DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette SEO ile ilgili en çok merak edilen 5 soru

E-ticarette SEO ile ilgili en çok merak edilen 5 soru

Günümüzde tüketiciler, ihtiyaç duydukları bir ürün hakkında bilgi almak, o ürünü satın almak, nereden satın alacaklarına karar vermek için arama motorlarından her geçen gün daha da artan bir sıklıkta yararlanıyor. Bu yüzden de SEO yani ‘arama motoru optimizasyonu’, e-ticaret sitenizin hedef kitlenize ulaşması için büyük önem taşıyor. Bir anlamda SEO e-ticaret siteniz açısından hayati bir süreç olarak değerlendirilebilir.

Bu kadar önemli olmasına karşın SEO’nun günümüzde hala tam anlaşılamamış olduğu ve birçok işletme tarafından etkin bir şekilde kullanılamadığı da bir gerçek. Ayrıca arama motorlarının sürekli olarak farklı değerlendirme kriterleri geliştirmesi de bu süreci biraz daha karmaşıklaştırabiliyor.

Biz de IdeaSoft olarak SEO’yu etkin bir şekilde değerlendirmek isteyen firmaların en sık sorduğu soruları ve cevapları sizler için açıklıyoruz.

1- Sosyal medya SEO’yu nasıl etkiler?

Sosyal ağ siteleri, bugün internet kullanıcılarının zamanlarının büyük bölümlerini geçirdikleri ve hedef kitlenize kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlayan platformlar. Özellikle büyük sosyal medya platformlarındaki paylaşımlarınız ve etkinlikleriniz de arama motoru sonuçlarına yansıyabiliyor.

Ayrıca arama motorlarına doğrudan etki eden e-ticaret sitenizin içeriklerini de sosyal medya aracılığıyla hedef kitlenize ulaştırmanız çok daha kolay olabilir. Bu açıdan mümkün olduğunca sosyal medyayı pazarlama stratejinize dahil etmenizde ve düzenli paylaşımlarda bulunmanızda fayda var.

2-SEO’dan ne kadar sürede sonuç almaya başlarım?

SEO stratejinizin sonuçlarının görülebilir bir hale gelme süresi hakkında kesin bilgi vermek zor olsa da ortalama 3 ile 12 hafta arasında stratejinizin nereye doğru gittiğini görebilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu için geliştirdiğiniz stratejiniz birçok farklı değişkenin etkisiyle sonuç vermeye başladığı için düzenli aralıklarla sayfa analizlerinizi incelemenizi öneririz.

Eğer birkaç ay boyunca sonuçlara hiçbir şekilde olumlu etkisi olmadığını fark ederseniz, yeni bir strateji geliştirmeye başlamanızda fayda var.

3-Anahtar kelimelerin SEO açısından önemi ne?

Anahtar kelimeler arama motoru optimizasyonunuzun başarılı olması açısından büyük önem taşıyor. E-ticaret siteniz için anahtar kelimeler belirlerken derin araştırmalar yapmanızda fayda var. Çünkü doğru anahtar kelimeleri hedefleyen SEO çalışmalarının sonuçları tahmin edebileceğiniz çok daha olumlu sonuçlar elde etmeyi sağlıyor.

Bunun için belki de saatlerce ve günlerce araştırma yapmanız ve farklı yöntemlerle anahtar kelimelerinizi çeşitlendirmeniz gerekebilir. Bu konuda sitemizde yayınlanan doğru anahtar kelime bulmak konusundaki ilgili yazımıza da göz gezdirmeniz işinize yarayabilir. Anahtar kelimeleriniz ne kadar fazla ve geniş bir yelpazede olur ve sitenizi ne kadar detaylı şekilde yansıtırsa SEO’nuz da o kadar başarılı olacaktır.

4- Google reklam trafiğinin SEO’ya etkisi var mı?

Google reklamlarının doğrudan SEO üzerinde etkisi olmasa da, sitenizin hızlı trafik alması için bu reklamlar oldukça önemli. AdWords için yapacağınız anahtar kelime çalışmaları ve elde ettiğiniz veriler, SEO için de son derece değerli katkı sağlayabilir. Daha yüksek dönüşüm oranına sahip anahtar kelimeleri daha geniş bir örneklem içinde görebilir, hangi açılış sayfasının daha verimli olduğunu test edebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra sitenizin daha çok trafik alması markanızın daha çok kişi tarafından bilinmesi ve arama hacminin artmasına da destek olabilir. Yani özetle dolaylı da olsa Google reklamları arama motoru optimizasyonu üzerinde olumlu etkiler sağlayabiliyor.

5- Birden fazla sitede aynı ürün açıklamaları kullanılırsa kopya içerik sayılır mı?

E-ticaret sitenizde ürün açıklaması olarak, farklı sitelerle aynı içerikleri kullanıyor olabilirsiniz. Ürünler aynı olduğu için e-ticaret siteleri açısından bu çok normal bir durum. Her ürün için farklı ve özgün içerikler üretmek tabi ki kolay olmayabilir ve ürünün özellikleri farklılaştırmaya olanak vermeyebilir.

Bu durum tek başına yinelenen içerik olarak değerlendirilerek SEO’ya ciddi olumsuz bir etkiye neden olmaz. Aynı ürün açıklamalarını kullanan birçok e-ticaret sitesinin SEO açısından değerlendirmeleri oldukça yüksek olabiliyor. Buna rağmen özgün ürün açıklamalarına sahip olmak sizin rekabette ayırt edilebilmenizi kolaylaştıracaktır.

Siz de e-ticaret hayatınızda daha başarılı bir yere gelmek istiyorsanız, verdiğimiz bu cevaplardan yararlanarak SEO stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Türkiye’nin lider altyapı sağlayıcı olarak size et-ticarette her türlü profesyonel desteği sağlıyoruz, siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, e-ticaret işinizi başarıya taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!