E-ticarette satışları ölçümlemek için kullanabileceğiniz metrikler

E-ticarette satışları analiz etmek, satış için geliştirilen stratejilerin sonuçlarını incelemek şirketin uzun vadede başarılı olmasını sağlayan kriterler arasında yer alır. Satışlar için belli stratejiler geliştirmek, tüketicilerin bu stratejilere nasıl bir tepki verdiğini görmek ve gereken zamanlarda bu stratejilere müdahaleler etmek gerekir. Tüm bu çalışmaları yapmak için de satışlarla ilgili metrikleri bilmek ve hangi metriklerin ne için kullanıldığını anlamak gerekir. Bu rehberimizde de satışlarınızı ölçümlemek için kullanabileceğiniz metrikleri ve bu metriklerin hangi amaçlarla kullanılabileceğini ele alacağız.

Aylık satış sayısı

Aylık olarak e-ticaret siteniz üzerinden gerçekleşen toplam satış sayısını yakından takip etmeniz gerekir. Düzenli olarak aylık raporlar halinde bu verileri tutmanız, yıl içerisindeki ortalama satış miktarınızı belirlemenizi sağlar. Bunun yanı sıra düzenli olarak kendinize satış kotaları koyarak, bunları ne kadar gerçekleştirip, gerçekleştiremediğinizi de analiz etmenizi kolaylaştırır.

Ortalama sepet tutarı

Siteniz üzerinde alışveriş yapan kullanıcıların ortalama olarak tek bir alışverişte ne kadarlık harcama yaptığını belirlemek için de ortalama sepet tutarını yakından takip etmeniz gerekir. Ortalama sepet tutarını yükseltmek için stratejiler geliştirirken bu verilere ihtiyacınız olur.

İlgili rehber: Sepet ortalamasını artırmak için neler yapabilirsiniz?

Kar marjı

Aylık olarak kar marjlarınızı da ele almanız gerekir. Toplam satışlarınızdan ne kadarlık bir kar elde ettiğinizi düzenli olarak raporlar halinde tutmanız gerekir. Bu metriği ölçümlemek için her ürün başına maliyet hesaplarınızı yapmanız ve toplam satıştan, toplam maliyetleri çıkartmanız gerekir. Karlılığınızı artırmak için maliyetlerinizi kontrol altında tutmanız gerekir ve yine satışlarda olduğu gibi kendinize kar marjınızı artırmak için stratejiler belirleyebilirsiniz.

Site üzerindeki toplam işlem hacmi

Toplam işlem hacmi aynı zamanda site üzerinden toplam olarak kaç kişinin alışveriş yaptığını görmenizi sağlar. Örneğin ortalama sepet tutarınız 200 TL ise, aylık 10.000 TL’lik satış yapabilmek için 50 müşterinizin olması gerekmektedir. Bu 500 kişinin toplam işlem hacmini bulmak aynı zamanda sepet ortalamanızı da bulmanızı sağlar.

Ürün maliyetleri

Ürün maliyetlerinizi yakından takip etmeniz de karlılığınızı artırabilmek için oldukça önemlidir. Tüm ürünlerinizin tek tek maliyet hesaplarını yaparak, fiyatlandırma stratejilerinizi de buna göre belirlemeniz gerekir ki böylelikle kar marjınızı yükseltmek için stratejiler geliştirebilirsiniz.

Çapraz satış yapılacak ürünler

Satışlarınızı artırmak için farklı satış taktiklerinden yararlanmanız gerekir. Bunlardan biri de çapraz satıştır. Birbiriyle ilgili olan veya birbirini tamamlayıcı olan ürünlerinizi belirleyerek, bu ürünleri çapraz satış taktikleriyle kullanıcılara sunabilirsiniz.

Stok yönetimi

Stok yönetimi de satışlarda bir hayli önemlidir. Stoğunuzda kaç ürün olduğunu ve hangi aralıklarla bu stokları güncellemeniz gerektiğini belirlemeniz gerekir. Stoğunuzu güncellemek için belli maliyetleriniz olacağı için öncesinden bu maliyetleri belirlemeniz ve stok yönetimiyle bunları kontrol altında tutmanız gerekir. Bunun yanı sıra talebi yüksek olan ürünlerde stok alt limiti koyarak, stoklarınız bitmeden bu ürünleri temin etmeniz gerekir. Stok yönetimi yapmadığınızda, satışlarınızda bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenebilir.

İlgili rehber: Yeni başlayanların e-ticarette stok yönetiminde dikkat etmesi gerekenler

Geri dönüşüm oranları

Satışlarınızı artırmak için site üzerinde bir takım eyleme çağrı buton ve ifadeleri kullanmanız gerekir. Herbir eyleme çağrı ifadesi üzerinden ne kadarlık bir geri dönüşüm elde ettiğinizi analiz etmeniz gerekir. Böylelikle bu ifadelerin verimliliğini ölçümleyerek, stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Ziyaretçi başına gelir

Ziyaretçi başına gelir, sitenizi ziyaret eden herbir kullanıcının size ne kadar kazandırdığını görmenizi sağlar. Site trafiğiniz yüksek; ancak satış oranlarınız düşükse bu durumda ziyaretçi başına gelir oranınız düşük olacaktır. Bu durumda da site üzerinde bir takım değişiklikler yapmanız ve satış stratejilerinizi değiştirmeniz gerekir.

Rakiplerin fiyatlandırma stratejileri

Rakip firmaların fiyatlandırma stratejilerini belirlemek ve bunları yakından takip etmek de pazardaki yerinizi güçlendirmek için önemlidir. Fiyat ile rekabet etme durumunda, rakiplerinizin önüne geçebileceğiniz gibi fiyat haricinde de ek olarak sunacağınız hizmetlerle rakiplerinizden daha iyi hizmet vermenizi sağlayacak stratejiler geliştirebilirsiniz.

Müşteri edinme maliyeti

Satış yapmak için farklı reklam ve pazarlama stratejileri geliştirmeniz gerekir. Bu durumda da bu çalışmalar için belli bir bütçe ayırırsınız. Bu çalışmalar sonucunda da belli kitlelere ulaşır ve bu kitlelerin bir kısmına ürün satışı gerçekleştirirsiniz. Bu maliyeti hesaplamak için pazarlama çalışmalarına harcadığınız bütçelerin, tekil kullanıcı bazında ne kadar harcadığınızı ölçümleyerek bulabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)