DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette satışları ölçümlemek için kullanabileceğiniz metrikler

E-ticarette satışları ölçümlemek için kullanabileceğiniz metrikler

E-ticarette satışları analiz etmek, satış için geliştirilen stratejilerin sonuçlarını incelemek şirketin uzun vadede başarılı olmasını sağlayan kriterler arasında yer alır. Satışlar için belli stratejiler geliştirmek, tüketicilerin bu stratejilere nasıl bir tepki verdiğini görmek ve gereken zamanlarda bu stratejilere müdahaleler etmek gerekir. Tüm bu çalışmaları yapmak için de satışlarla ilgili metrikleri bilmek ve hangi metriklerin ne için kullanıldığını anlamak gerekir. Bu rehberimizde de satışlarınızı ölçümlemek için kullanabileceğiniz metrikleri ve bu metriklerin hangi amaçlarla kullanılabileceğini ele alacağız.

Aylık satış sayısı

Aylık olarak e-ticaret siteniz üzerinden gerçekleşen toplam satış sayısını yakından takip etmeniz gerekir. Düzenli olarak aylık raporlar halinde bu verileri tutmanız, yıl içerisindeki ortalama satış miktarınızı belirlemenizi sağlar. Bunun yanı sıra düzenli olarak kendinize satış kotaları koyarak, bunları ne kadar gerçekleştirip, gerçekleştiremediğinizi de analiz etmenizi kolaylaştırır.

Ortalama sepet tutarı

Siteniz üzerinde alışveriş yapan kullanıcıların ortalama olarak tek bir alışverişte ne kadarlık harcama yaptığını belirlemek için de ortalama sepet tutarını yakından takip etmeniz gerekir. Ortalama sepet tutarını yükseltmek için stratejiler geliştirirken bu verilere ihtiyacınız olur.

İlgili rehber: Sepet ortalamasını artırmak için neler yapabilirsiniz?

Kar marjı

Aylık olarak kar marjlarınızı da ele almanız gerekir. Toplam satışlarınızdan ne kadarlık bir kar elde ettiğinizi düzenli olarak raporlar halinde tutmanız gerekir. Bu metriği ölçümlemek için her ürün başına maliyet hesaplarınızı yapmanız ve toplam satıştan, toplam maliyetleri çıkartmanız gerekir. Karlılığınızı artırmak için maliyetlerinizi kontrol altında tutmanız gerekir ve yine satışlarda olduğu gibi kendinize kar marjınızı artırmak için stratejiler belirleyebilirsiniz.

Site üzerindeki toplam işlem hacmi

Toplam işlem hacmi aynı zamanda site üzerinden toplam olarak kaç kişinin alışveriş yaptığını görmenizi sağlar. Örneğin ortalama sepet tutarınız 200 TL ise, aylık 10.000 TL’lik satış yapabilmek için 50 müşterinizin olması gerekmektedir. Bu 500 kişinin toplam işlem hacmini bulmak aynı zamanda sepet ortalamanızı da bulmanızı sağlar.

Ürün maliyetleri

Ürün maliyetlerinizi yakından takip etmeniz de karlılığınızı artırabilmek için oldukça önemlidir. Tüm ürünlerinizin tek tek maliyet hesaplarını yaparak, fiyatlandırma stratejilerinizi de buna göre belirlemeniz gerekir ki böylelikle kar marjınızı yükseltmek için stratejiler geliştirebilirsiniz.

Çapraz satış yapılacak ürünler

Satışlarınızı artırmak için farklı satış taktiklerinden yararlanmanız gerekir. Bunlardan biri de çapraz satıştır. Birbiriyle ilgili olan veya birbirini tamamlayıcı olan ürünlerinizi belirleyerek, bu ürünleri çapraz satış taktikleriyle kullanıcılara sunabilirsiniz.

Stok yönetimi

Stok yönetimi de satışlarda bir hayli önemlidir. Stoğunuzda kaç ürün olduğunu ve hangi aralıklarla bu stokları güncellemeniz gerektiğini belirlemeniz gerekir. Stoğunuzu güncellemek için belli maliyetleriniz olacağı için öncesinden bu maliyetleri belirlemeniz ve stok yönetimiyle bunları kontrol altında tutmanız gerekir. Bunun yanı sıra talebi yüksek olan ürünlerde stok alt limiti koyarak, stoklarınız bitmeden bu ürünleri temin etmeniz gerekir. Stok yönetimi yapmadığınızda, satışlarınızda bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenebilir.

İlgili rehber: Yeni başlayanların e-ticarette stok yönetiminde dikkat etmesi gerekenler

Geri dönüşüm oranları

Satışlarınızı artırmak için site üzerinde bir takım eyleme çağrı buton ve ifadeleri kullanmanız gerekir. Herbir eyleme çağrı ifadesi üzerinden ne kadarlık bir geri dönüşüm elde ettiğinizi analiz etmeniz gerekir. Böylelikle bu ifadelerin verimliliğini ölçümleyerek, stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Ziyaretçi başına gelir

Ziyaretçi başına gelir, sitenizi ziyaret eden herbir kullanıcının size ne kadar kazandırdığını görmenizi sağlar. Site trafiğiniz yüksek; ancak satış oranlarınız düşükse bu durumda ziyaretçi başına gelir oranınız düşük olacaktır. Bu durumda da site üzerinde bir takım değişiklikler yapmanız ve satış stratejilerinizi değiştirmeniz gerekir.

Rakiplerin fiyatlandırma stratejileri

Rakip firmaların fiyatlandırma stratejilerini belirlemek ve bunları yakından takip etmek de pazardaki yerinizi güçlendirmek için önemlidir. Fiyat ile rekabet etme durumunda, rakiplerinizin önüne geçebileceğiniz gibi fiyat haricinde de ek olarak sunacağınız hizmetlerle rakiplerinizden daha iyi hizmet vermenizi sağlayacak stratejiler geliştirebilirsiniz.

Müşteri edinme maliyeti

Satış yapmak için farklı reklam ve pazarlama stratejileri geliştirmeniz gerekir. Bu durumda da bu çalışmalar için belli bir bütçe ayırırsınız. Bu çalışmalar sonucunda da belli kitlelere ulaşır ve bu kitlelerin bir kısmına ürün satışı gerçekleştirirsiniz. Bu maliyeti hesaplamak için pazarlama çalışmalarına harcadığınız bütçelerin, tekil kullanıcı bazında ne kadar harcadığınızı ölçümleyerek bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!