DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette satış optimizasyonu için kullanabileceğiniz stratejiler

E-ticarette satış optimizasyonu için kullanabileceğiniz stratejiler

E-ticarette satışlarınızı artırmak için farklı stratejiler kullanmanız ve satış optimizasyonu sağlamanız gerekmektedir. Bir e-ticaret sitesi kurmak ve ürünleri siteye yerleştirmek tek başına yeterli değildir. Bu sebeple de işinizi daha ileriye taşımak ve karlılığınızı artırmak için satış üzerine bazı stratejiler ve yol haritaları oluşturmanız gerekir.

Farklı sektörlerdeki firmalar için bu satış stratejileri farklılık gösterebilir; ancak e-ticaret siteniz üzerinde yapacağınız bir takım uygulamalar ve düzenlemeler genel olarak satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. Bulunduğunuz sektörden bağımsız olarak, bu tür uygulamalar satış optimizasyonu sağlamanıza olanak tanır.

Ücretsiz kargo

Tüketicilerin online alışverişlerde dikkat ettikleri özelliklerden biri ücretsiz kargo seçeneğidir. Tüketiciler kargo ücreti ödemek istemedikleri için ücretsiz kargo seçenekleri bulunan firmalardan alışveriş yapmayı tercih edebiliyorlar.

Ücretsiz kargo seçeneğinin yanı sıra belli bir ücret üzerinde ücretsiz kargo seçeneği sunmak (Örneğin, 100 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo) tüketicilerin ortalama sepet tutarlarını artırmanızı da sağlayabilir. Bu sistemi kullanırken, sepet sayfasında tüketici 100 TL altında bir alışveriş yaptıysa, ona bir bildirim sunabilir ve X miktar daha harcama yaparsa ücretsiz kargodan yararlanabileceğini belirtebilirsiniz. Tüketici bu tür durumlarda çoğunlukla kargo ücreti ödemektense başka bir ürün daha almayı düşünecektir. Bu da ortalama sepet tutarınızı ve satış miktarınızı artırmanıza yardımcı olur.

İndirim ve özel kampanyaları net bir şekilde gösterin

Belli ürün gamlarında indirimler ya da kampanyalar düzenliyorsanız, e-ticaret siteniz üzerinde bu bilgileri de net bir şekilde tüketicilere göstermelisiniz. Ana sayfa haricinde, ilgili kategori sayfalarında da bu indirim veya kampanyaları gösteren bannerlar hazırlayabilir ve tüketicileri bu alanlara yönlendirebilirsiniz.

İndirimde olan ürünlerin, sayfalarında ne kadarlık bir indirim olduğu ve tüketicilerin ne kadarlık bir kazanç sağlayacaklarını da onlara gösterebilirsiniz. Böylelikle ne kadarlık bir indirimden yararlandıklarını görebilirler.

Ürün sayfalarında yorum ve oylamalara yer verin

Tüketiciler başka tüketicilerin yorumlarına ve görüşlerine online alışverişlerde bir hayli önem vermektedirler. Bu sebeple de ürün sayfalarınızda yorumlara ve ürün oylamalarına yer vermek de satışlarınıza olumlu yönde etki edebilecek faktörler arasında yer almaktadır.

Tabii ki ürün yorumlarında sahte yorumlara yer vermek olumsuz durumlara neden olabilir. Tüketiciler bu tür sahte yorumları anlayabiliyorlar, bu sebeple de organik olarak ürün yorumlarına ulaşmanız bir hayli önemlidir. Bu konuda detaylı bilgi almak için aşağıdaki rehberlerimize bakabilirsiniz.

E-ticarette müşteri yorumları ne kadar önemli?

Kullanıcı yorumları ile dönüşüm oranlarını nasıl artırabilirsiniz?

Sitenizdeki ürün yorumlarını bu ipuçları ile kolayca artırın

Videolar ile dikkat çekin

Artık günümüzde video içerikler üretmek bir hayli kolaylaştı. Hem video içerik üretebildiğiniz platformların sayısının artması hem de ekipmanların daha uygun fiyatlı hale gelmesi nedeniyle video içerik üretmek eskisi kadar zor değil.

Kullanıcıların dikkatini çekmek için ürünlerinizle ve markanızla ilgili kısa video içerikler hazırlayabilirsiniz. Ürünlerinizin tanıtımını yapmak için bu video içerikler oldukça etkilidir. Kısa, açıklayıcı ve ürünleri farklı şekillerde gösteren video içerikler oluşturarak, ürünlerinize dikkat çekebilirsiniz.

Zaman dilimli fırsat ve kampanyalar sunun

Belli dönemlerde veya belli aralıklarla zaman dilimli indirim ve fırsatlar sunabilirsiniz. Bu tür zaman kısıtlamalı kampanyalar tüketicilerde bir acil eyleme geçme hissiyatı oluşturmaktadır. Bir fırsatı kaçımama düşüncesi nedeniyle tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyebilir ve onların daha hızlı bir şekilde eyleme geçmelerini sağlayabilirsiniz. Bu tür tutumlar ve çalışmalar satışlarınıza olumlu bir şekilde etki edecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!