DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette PR çalışmaları SEO için neden önemlidir?

E-ticarette PR çalışmaları SEO için neden önemlidir?

SEO çalışmaları artık sadece anahtar kelimeler ve sitenin alt yapısının uyumluluğu ile ilgili değil. Son yıllarda web sitelerinin Google sıralamasını etkileyen birçok faktör oluşmaya başladı. Kullanıcı deneyimi, sosyal kanıt gibi öğeler de SEO’ya etkili oluyor. Bu unsurların öne çıkması PR çalışmalarının da önemi artırıyor.

PR çalışmaları yapmanın SEO’ya farklı şekillerde katkısı oluyor. Bu rehberimizde de PR çalışmalarının önemini ve ne tür PR çalışmaları yaparak sitenizin SEO’suna katkıda bulunabileceğinizi ele alacağız.

Link edinme

PR çalışmaları yaptığınızda farklı yayıncılara ulaşabilir ve bu yayıncıların sitelerinde web sitenizle ilgili haberler yaptırabilirsiniz. Bu haberlerin yanı sıra bu yayıncıların siteleri üzerinde kendi sitenizle ilgili linklerin paylaşılmasını yapmak, SEO’nuza katkıda bulunacaktır.

Google linklere oldukça değer vermektedir. Özellikle alan adı otoritesi sizden yüksek ve sizinle ilgili bir sektörde yer alan web sitelerinden link almanız, sitenizin değerini otomatik olarak artıracaktır.

Marka bilinirliğini artırmak

PR çalışmaları yaptığınızda marka bilinirliğinizi artırmaya başlarsınız. Marka bilinirliğinizi artması da doğal olarak daha fazla kişinin markanızdan haberdar olmasını ve markanızı incelemesini sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra tüketiciler internet üzerinden alışveriş yaparken, daha önce bilmedikleri markalardan alışveriş yapmayı çok fazla tercih etmezler. Öncelikle bu markaları internet üzerinde araştırmak isterler. PR çalışmaları yapmak, markanızla ilgili farklı içeriklerin oluşmasını sağlayacağı için, internet üzerinde firmanızla ilgili daha çok içeriğin olmasını sağlar. Bu da doğal olarak markanıza olan güvenin artmasına yardımcı olur.

Marka bilinirliğiniz artıkça organik veya direkt olarak elde edeceğiniz trafiklerde artmaya başlayacaktır. Trafiğinizin artması da arama motorları tarafından sitenizin değerli bir site olduğu verisini oluşturarak, sıralamanızı yükseltmeye başlayacaktır.

Sosyal kanıt

Markanızla ilgili haberlerin çıkması ve marka bilinirliğinizin artması doğal olarak sosyal kanıt öğelerinin oluşmasını sağlayacaktır. Sosyal kanıt tüketicilerin satın alma kararlarını doğrudan etkiler. Markanızla ilgili haberlerin olması, tüketicilerin markanızla ilgili konuşmaları, markanızla ilgili olumlu yorumların olması tüketicilerin markanızı daha fazla tercih etmelerine yardımcı olur.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tüketicilerin markanızı tercih etmesi, internet üzerinde sizinle ilgili yorumlar yapması da arama motorlarının sitenizin değerini yükseltmesine yardımcı olacaktır.

Hangi PR çalışmalarını yapmalısını?

Markanızın değerini artırmak ve SEO çalışmalarınızı güçlendirmek için farklı PR çalışmalarından yararlanabilirsiniz. Bu çalışmaları yapmak hem internet üzerindeki görünürlüğünüzü artırırken hem de tüketicilerin markanız hakkında daha fazla konuşmalarına yardımcı olacak.

Basın bülteni hazırlayın: PR çalışmalarınız için öncelikle bir basın bülteni hazırlamanız gerekiyor. Şirketinizi tanıtacak içerikler oluşturabilir, resimler ve logo paylaşımı yapabilirsiniz, şirketinizle ilgili haberler oluşturabilirsiniz. Bu basın bültenlerini tanıtım çalışmaları haricinde, şirketinizle ilgili yeni gelişmeler olduğunda da hazırlayabilirsiniz. Böylelikle belli periyotlarda farklı yayınlarda içeriklerinizi gösterebilirsiniz.

Sektörünüzle ilgili yayınları bulun: Basın bültenlerinizi ve haberlerinizi göstermek için sektörünüzle ilgili yayın yapan dijital yayıncıların listesini çıkartın. Sonrasında bu yayıncıların ilgili editörlerine ulaşarak, basın bültenelerinizi paylaşmayı denemelisiniz.

Sosyal sorumluluk projelerinde yer alın: Sosyal sorumluluk projeleri marka imajı yaratmak ve farklı tüketici gruplarıyla iletişim kurmak için oldukça etkilidir. Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldığınızda bu çalışmalarla ilgili basın bültenleri oluşturarak yayınlayabileceğiniz gibi, bu çalışmalar aynı zamanda sosyal kanıt öğesi olarak da kullanılabilir.

Ürün inceleme içerikleri oluşturun: Farklı yayıncı ve bloggerla veya Youtube hesaplarıyla çalışarak ürün inceleme içerikleri oluşturabilirsiniz. Bu yayıncılara ürünlerinizi gönderebilir ve onlar da ürünlerinle ilgili görüşlerini yazılı ya da görsel olarak paylaşarak markanızla ilgili içerik üretebilirler. Bu da internet üzerindeki görünürlüğünüzün artmasını sağlayarak, farklı kaynaklardan link almanızı sağlar.

Müşteri hikayelerini paylaşın: Bir diğer PR çalışması ise müşteri hikayeleri paylaşmaktır. Tüketiciler gerçek müşteri hikayelerinden etkilenirler ve bu paylaşımlardan dolayı markaya daha farklı bir şekilde yaklaşabilirler. Bu müşteri hikayelerinde onların hangi sorunlarını nasıl çözdüğünüzü ele alabilir ve onların hangi duygularına hitap ettiğinizi gösterebilirsiniz. Bu çalışmalar tüketiciler arasında ilgi uyandıracağı gibi marka imajının da iyi bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!