DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette potansiyel müşterileri kaybetmemek için 4 tavsiye

E-ticarette potansiyel müşterileri kaybetmemek için 4 tavsiye

Binbir emek ile hazırladığınız e-ticaret siteniz, teknik yetersizlikler yüzünden hak ettiğinden çok daha az ziyaretçi çekiyor olabilir. Potansiyel müşterilere kullanım güçlüğü yaşatan ayrıntılar çoğunlukla, e-ticarete yeni atılan işletmelerin bilgi eksikliğinden kaynaklanır. Daha çok tasarımsal ve teknik tarafta tekrarlanan bu basit hatalardan, biraz dikkat ile kolaylıkla kaçınılabilir.

E-ticaret sitesi hazırlarken sıkça yapılan hataları inceleyerek, önleminizi önceden alabilirsiniz. Bunun için başarılı ve başarısız siteleri ziyaret ederek, aralarındaki farkı kullanıcı gözüyle değerlendirmeye çalışmanız önerilir. Uzmanların kişisel deneyimlerini aktardıkları farklı blog veya siteler de önemli birer kaynaktır.

E-ticaret sitesi oluştururken sıkça yapılan bazı hatalar ve çözüm önerilerimiz ilginizi çekebilir…

1. Taklit etmekten kaçının

Site görünümü konusunda düşülen en temel yanlışlardan biri, başarılı olmuş büyük siteleri taklit etmektir. Burada “ilham almak” ile “taklit etmek” farkının altını çizmemiz gerekiyor: Başarılı e-ticaret sitelerini ziyaret ederek tasarım fikirleri edinmek, hazırlık sürecinin doğal bir parçasıdır. Ancak beğendiğiniz ve benimsediğiniz fikirleri, oluşturmak istediğiniz marka kimliğine ve dikeyinize uyumlu bir şekilde yansıtmanız gerekir. Hedef kitlesi, vizyonu ve misyonu sizinkinden tamamen farklı bir sitenin tasarımını aynen kopyalamak, ziyaretçileriniz üzerinde olumsuz bir izlenim bırakabilir. Bu tür bir yaklaşımın ayrıca, etik ve yasal sorunları da olacaktır. Hedef kitlenizin beklentilerini tam olarak anlayana kadar, karşılaştırmalı testler yapmanız önerilir.

2. Bağlantıları test edin

Sosyal medyada ve e-postalarda, potansiyel müşterileri ürün sayfalarına çekebilmek için bağlantılar oluştururuz. Ancak bağlantıyı yanlış veya çalışmayan bir sayfaya vermek, tersi etki oluşturabilir. Karşılama sayfalarının önemi, burada ortaya çıkar: Yönlendirmenin, vaat edilenden farklı bir ürüne; gereğinden kalabalık veya yetersiz bilgi içeren bir kayıt sayfasına olması, ziyaretçinin sayfanızdan ayrılmasına yol açabilir. Bağlantıları düzenli olarak test etmek (bunun için bir yazılımdan veya hizmet sağlayıcınızdan da yardım alabilirsiniz) dönüşüm oranlarınızın yanı sıra, SEO çalışmalarınızın verimliliğini de etkileyebilir.

3. Doyurucu açıklamalar yazın

Potansiyel müşterilerinizin bir ürün sayfasında ilk dikkat edecekleri bölümlerden biri de, ürün açıklamalarıdır. Ürün açıklamaları ve etiketler aynı zamanda, organik trafiğinizi artırmanın ve sitenize daha fazla trafik sağlamanın da en iyi yollarından biridir. Ürün açıklamaları, görsellerle birlikte önemli bir işleve sahipler. Ürünü anlatmakta yetersiz kalan gelişigüzel ifadeler, ziyaretçilerde sitenin amatör olduğu yönünde bir algının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden ürün açıklamalarınızı yazarken özenli, sade ve çekici bir üslup kullanmak faydalı olacaktır.

4. Ödeme seçeneklerini çeşitlendirin

Bir e-ticaret sitesinde satın alma deneyiminin en önemli adımını ödemeler oluşturur. Potansiyel müşterilerinize farklı ödeme seçenekleri sunabiliyor olmak, ürünlerinize olan talebi artırmaya yardımcı olabilir. Bugün kredi kartıyla ödeme alma olanağı sağlayan sanal POS uygulamaları, hemen her e-ticaret sitesi için bir standart konumundadır. Ancak farklı kullanıcıların farklı alışkanlıklara sahip olacağını göz önünde bulundurmak ve Paypal’den havale ve EFT’ye; potansiyel müşterilere yeterli ödeme seçeneği sunmak, alışveriş kararı üzerinde belirleyici rol oynayabilir. Bu konuda IdeaSoft’un ürün özellikleri sayfasını ziyaret ederek sitenizde mutlaka olması gereken ödeme seçenekleri konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Teknik eksiklikleri belirlemede, müşterilerinizin geri bildirimlerini ve sosyal ağlarda yaptıkları yorumları dikkate almak, size rakipleriniz karşısında avantaj sağlayabilir. Ziyaretçilerinizin beklentilerini ve kullanım alışkanlıklarını doğru okumak, e-ticarette işlerinizi büyütmenize yardımcı olabilir.

Profesyonel bir web sitesi altyapısı ve geri bildirimleri sizin için doğru analiz edecek bir uzmanın desteği ile basit teknik hataları tekrarlama ihtimalini minimuma indirebilirsiniz. Yüzde 100 yerli sermaye ile kurulmuş küresel bir yazılım firması olan IdeaSoft ile bir e-ticaret platformundan tüm beklentilerinizi fazlasıyla karşılayabilirsiniz. IdeaSoft’un sunduğu tüm avantajları kendiniz deneyimlemek için demo hesabınızı bugün oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Teknik AltyapıWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!