DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette pivot etmek nedir? Girişimcilerin bu konu hakkında bilmesi gerekenler

E-ticarette pivot etmek nedir? Girişimcilerin bu konu hakkında bilmesi gerekenler

Pivot etmek, girişimcilikte oldukça sık yaşanan durumlardan biridir. E-ticarete adım atan girişimciler iş modellerini geliştirmek adına birçok kez pivot edebilirler. Tabii ki bu bir çaresizlik olarak algılanılması gereken bir konu olarak değerlendirilmemeli.

Girişimcilerin pivot etme konusunda bilmeleri gereken konulara geçmeden önce ilk olarak pivot etmenin ne olduğuna bakalım.

Pivot etmek nedir?

Pivot etmek, iş modelinin geliştirilerek farklı bir hale getirilmesi olarak ele alınabilir. Birçok girişim ilk haliyle istediği sonuçları alamayabilir. Bu nedenle de iş modelini değiştirmesi gerekebilir. Bu adım bir kez yapılacak diye bir durum da söz konusu değil. Pivot etmek birkaç kez yapılabilir.

Bir pivot örneği verecek olursak, Instagram’ı ele alabiliriz. Şuan fotoğraf paylaşım uygulaması olsa da ilk olarak online check-in uygulaması olarak yapılması planlanıyordu. Ancak kurucular bu modelin gidişatını beğenmediler ve yeni çözümler aramaya başladılar ve bugünkü Instagram ortaya çıkmış oldu. Sonrasında da zaten bildiğiniz üzere 1 milyar dolara Facebook tarafından satın alındı.

Pivot ederken, iş modeli tamamen değişebilir ya da müşterilerin isteklerine göre bazı geliştirmeler ve değişiklikler yapılabilir.

Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu bir çaresizlik olarak algılanmamalı. Girişimcilik söz konusu olduğunda pivot etmek oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Pivot, bir iş modelinin bekleneni karşılamayacağı durumlarda, şirketin B planına geçmesi durumudur aslında.

Girişimcilerin pivot etmek hakkında bilmeleri gerekenler

Pivot etmek pes etmek değildir

Girişimciler, zorlu bir süreç içerisindedirler ve bu zorlu süreç önlerine birçok farklı engel getirebilir. Önemli olan zorluklara rağmen işi daha iyi bir hale getirebilmektir. Eğer denediğiniz iş modelinden beklediğiniz sonuçları alamıyorsanız, iş modelinizi değiştirebilirsiniz. Bunda yanlış olan bir durum yok. Pes etmiş sayılmazsınız. Aksine bu durum daha çok çalışacağınız ve yeni modeller geliştirmek zorunda olacağınız anlamına geliyor.

Önemli olan başladığınız noktadan çıktıktan sonra gideceğiniz yoldur. Bu yol her şeyi bırakıp gitmek de olabilir, farklı bir modelle farklı müşterilere farklı bir hizmet sunmak da olabilir.

Önceki iş modelini iyi analiz edin

Pivot ederken, farklı bir iş modeline geçeceksiniz. Ancak eski iş modelinizi de iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Bu iş modelinde hangi unsurların işe yaramadığını, hangilerinin işe yaradığını belirleyin. Müşterilerinizin memnun olmadığı ya da ilgi göstermediği alanlar hangileri? İşiniz şuanki teknoloji devrine uygun mu yoksa, zamanında önce gelen bir proje mi? Girişiminiz eski dünyanın ihtiyaçlarını karşıladığı için mi ilgi görmedi?

Bu soruların yanıtlarını vererek iş modelinizde işe yaramayan yanları ortaya çıkartın.

Yeni iş modelini seçerken dikkatli olun

Yeni iş modelinizi belirlerken de dikkatli olmanız gerekiyor. Seçeceğiniz iş modelini iyi bir şekilde araştırmalı, eksik yanlarını işe başlamadan önce görmelisiniz. Eksik gördüğünüz tarafları siz nasıl geliştirebilirsiniz? Yeni geçeceğiniz model, daha önce uygulanmış bir model mi? Bunu iyi yapan şirketler var mı? Yoksa tamamen yeni bir model mi geliştiriyorsunuz? Yeni bir model oluşturuyorsanız, bu modele nasıl bir ilgi olacak? Müşterilerin isteklerini karşılayarak bir pazar oluşturabilecek mi?

Bu ve bunun gibi, yeni iş modelinizle ilgili olabilecek soruların yanıtlarını işe başlamadan önce vermeniz gerekiyor. Böylelikle daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!