DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette müşterileri elde tutabilmenin 4 önemli yolu

E-ticarette müşterileri elde tutabilmenin 4 önemli yolu

E-ticaret siteleri için müşteri sadakati geliştirerek, onları elde tutabilmek son derece önemli. Çünkü eski bir müşteriye yeniden satış yapmanın maliyeti, yeni bir müşteriyi satın almaya yönlendirmenin maliyetinden çok daha düşük.

E-ticaret sitenizin müşterilerinin sitenize sadık olmasını sağlamanızın yolu temelde, onlarla aranızda güçlü bir bağ kurmanızdan geçiyor. E-ticaret sitenizle müşterileriniz arasında sağlam bir bağ ve sürdürülebilir bir ilişki kurmak için ise, onların ihtiyaçlarını iyi tespit etmiş ve bu konuda titizlikle çalışmış olmanızda büyük yarar var.

Peki, müşterilerinizi elinizde tutabilmenizin başka yolları nelerdir? IdeaSoft olarak, müşteri sadakati geliştirmeniz ve var olan müşterileri elinizde tutmanız konusunda hazırladığımız önemli ipuçlarını sunuyoruz…

1. E-posta pazarlama

Müşterilerinize sürekli e-posta göndererek onları bunaltmaktan kaçınmanız son derece önemli. Çünkü hangi amaçla olursa olsun, eğer müşterilerinize çok sık e-posta gönderiyorsanız; bu durum onların bunalmasına ve e-postalarınızı “istenmeyen e-postalar” arasına göndermelerine neden olabilir.

Bu anlamda, müşterilerinizin zihninde e-ticaret sitenizin ‘marka değerini’ korumanız için; rahatsız edici derecede ‘ısrarcı’ satış taktiklerinden uzak durarak, onları rahatsız etmemeye özen göstermenizde büyük yarar var. Diğer taraftan, müşterilerin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda mümkün olduğunca e-postalarınızı kişiselleştirerek müşterilerinizin e-ticaret sitenize olan sadakatini artırabilirsiniz.

2. Çok kanallı pazarlama

Çok kanallı pazarlamanın, müşterilerinizde sadakat oluşturma gücünden yararlanmak için; e-posta, sosyal medya, mobil ve internet pazarlama gibi farklı pazarlama araçlarını kullanabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin istek ve ihtiyaçlarına daha uygun alternatifleri rahatlıkla sunabilir ve onların e-ticaret sitenizle her platformda iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz. Yani çok kanallı pazarlama stratejisi sayesinde, müşteri memnuniyeti konusunda rakiplerinizin bir adım önüne geçebilir ve onlarda daha kolay sadakat geliştirebilirsiniz.

3. Bir topluluk oluşturma

Müşterilerinizin e-ticaret sitenizle bağ kurabilmesi açısından bir topluluk oluşturmanız ve bu konuda iyi bir “topluluk yönetimi” sergileyebilmeniz müşterilerinizde sadakat oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Bu anlamda müşterilerinizi, onların e-ticaret sitenizle ilgili içerikler oluşturmalarını sağlayacakları çeşitli kampanya ve yarışmalar ile teşvik edebilir; müşterilerinizin kendilerini ayrıcalıklı hissedecekleri gönderiler paylaşabilirsiniz. Ayrıca; örneğin sosyal ağ platformlarında müşterilerinize özel sunduğunuz avantajlar gibi, yer aldığınız tüm dijital kanallarda müşterilerinizin, e-ticaret sitenizi takip etmesini sağlayacak birbirlerini tamamlayan çabalarınızın olmasında da büyük yarar var.

4. Kişiselleştirme

Kişiselleştirme, e-ticarette müşteri sadakati oluşturma anlamında son derece önemli katkılar sağlayabiliyor. Bu anlamda e-ticaret müşterilerinin, kendileri için özel olarak hazırlanmış sitelerde ve kişiselleştirilmiş ürünler aracılığıyla online alışveriş yapmaları; onların bu sitelere sadık hale gelmelerini de kolaylaştırabiliyor. E-ticaret siteniz için kişiselleştirme ile ilgili daha fazla bilgi almak ve önemli ipuçları için bu yazıya da göz atabilirsiniz.

Bu nedenle; e-ticaret sitenizi müşterilerinize göre kişiselleştirerek ve her müşteriniz için oluşturduğunuz akıllı pazarlama otomasyonları aracılığıyla sunduğunuz özel teklifler, mesajlar ile satışlarınızı artırabilir ve müşterilerinizi sadık hale dönüştürebilirsiniz.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de var olan müşterilerinizde sadakat geliştirebilir ve satışlarınızı önemli ölçüde artırarak e-ticaret işinizi büyütebilirsiniz. IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamamüşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!