DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette lojistik ile ilgili bilmeniz gereken 3 temel konu

E-ticarette lojistik ile ilgili bilmeniz gereken 3 temel konu

E-ticaret sitesi sahipleri olarak, müşteri deneyiminin büyük bir kısmı kontrolünüz altında. Bu konuda, sitenizde ayrıntılı düzenlemeler yapıyor; siteniz için görseller belirliyor, metinler ve e-postalar yazıyorsunuz. Fakat online satışın ardından, kontrolün önemli bir kısmını artık bir lojistik şirketine teslim etmek durumundasınız.

E-ticaret sitesi sahipleri genellikle; ürünlerinin müşterilerine ulaşmasını sağlayan, lojistikle ilgili konularda yapmaları gereken işleri dağınık, zahmetli ve monoton olarak görüyor. E-ticarete yeni başlayan girişimciler ise çoğunlukla, iyi bir sipariş yönetimi açısından büyük önem taşıyan lojistik konusunu karmaşık buluyor. Diğer taraftan, lojistiğin e-ticaret işini hem birçok biçimde destekleyebilecek hem de baltalayabilecek yönleri var. Bu anlamda, lojistik konusunda yanlış seçimler; müşterilerin kötü bir deneyim yaşamasına neden olabilir.

IdeaSoft olarak, e-ticaret lojistiği konusunda bilmeniz gereken temel bilgileri üç başlıkta değerlendirdik.

1. Müşterilere sunulan lojistik seçeneklerinin önemi

Potansiyel müşterilerinizin en fazla dikkat ettiği konular arasında, onlara sunduğunuz lojistik/ kargo seçenekleri geliyor. Ayrıca çalıştığınız kargo şirketi, müşterilerin e-ticaret sitenizden satın aldığı ürünlerin, sorunsuza en yakın biçimde onlara ulaştırılması açısından da son derece önemli. Ancak firmanın güvenilir olması ve sayısız kargo departmanına sahip olması da müşteriler için tek başına yeterli bir sebep değil.

Potansiyel müşterilerinizden birisinin sitenizde yer alan bir ürünü beğenmesi ve sitenizin iyi bir marka imajının olması dahi, potansiyel müşterilerinizin satın alma kararı vermeleri için tek başına yeterli bir sebep olmayabilir. Çünkü potansiyel müşterileriniz, sitenizde duyurduğunuz kargo ücretinden memnun kalmayabilir. Bu anlamda, müşterilerinize minimum kargo ücreti yansıtmak için önemli bir çaba göstermeniz; entegrasyon çözümleri olan bir yazılım kullanmanız ve rakip sitelerden daha uygun bir kargo ücreti sunmanız size büyük avantajlar sağlayabilir.

2. Lojistikte ambalajlamanın pazarlamaya katkısı

E-ticaret geliştikçe, müşterilerin online satın alma konusundaki beklentileri de artıyor. Yıllar önce ambalaj ve lojistik, online satın alınan bir ürüne ulaşmanın yollarından sadece biri iken; bugün artık ambalaj, sunum ve lojistik insanların alışveriş deneyimini tamamlayan önemli faktörler arasında.

Günümüzde en büyük ve başarılı e-ticaret markalarının, ürünlerinin ambalajları konusunda son derece titizlik gösterdiğine tanık oluyoruz. Bu durum, birçok e-ticaret işletmesinin; satışta klasik rekabetin ötesine geçerek; ambalajlama ile de müşterilerini etkileyecek bir deneyim yaratmaya çalışmasına neden oluyor. Bu anlamda, e-ticaret sitenizin ürünlerinin ambalaj ve sunumlarını ayrı ele almanız daha etkili bir yol olabilir.

3. Lojistikte hafif ve küçük ambalaj avantajı

Ürünlerinizi müşterilerinize göndermeden önce ambalajlamanız, onların güvenli taşınması açısından son derece önemli. Bu konuda ürününüze uygun; yastıklı veya normal zarf dahil, kutu veya zarf gibi ambalaj seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca birçok ürün için, kargo ürünlerinin yanı sıra doldurma veya ürün yastıklama çeşitlerine; ambalajlama konusunda da çeşitli kutu boyutlarına ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca, birçok lojistik seçeneğinde, ürün boyut ve ağırlıklarına bağlı olarak tahsilat yapıldığı için, ambalajlarınızı mümkün olduğunca küçük tutmanız; maliyet açısından da oldukça isabetli bir karar olabilir. Çünkü bu sayede yalnızca müşterilerinize daha düşük kargo ücreti sunmakla kalmaz; ambalaj maliyetlerinizden tasarruf ederek, kâr marjınızın yükselmesine de katkıda bulunmuş olursunuz.

E-ticaret işinize ve ürün zincirinize uygun ambalaj malzemeleri araştırırken ise; küçük, orta ve büyük boy kutu gibi birkaç stratejik boyut düşünmeniz daha yararlı olabilir. Çünkü ambalaj malzemeleriniz ile ilgili ne istediğinizi tam olarak bilmeniz, lojistik maliyetlerinizi de düşürebilir.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak siz de e-ticarette lojistik konusunda bilmeniz gerekenleri öğrenip, rakipleriniz karşısında rekabetçi bir avantaj sağlayabilirsiniz. IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!