DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette link yapıları ile ilgili bilmeniz gerekenler

E-ticarette link yapıları ile ilgili bilmeniz gerekenler

E-ticaret sitenizi yönetirken özellikle üzerinde durmanız gereken konulardan biri de linklerdir. Başka sitelerden aldığınız linklerin, yanı sıra site içerisindeki link yapısı, bu linklerin ne anlama geldiğini, linklerin arama motorlarına etkisi gibi birçok konu e-ticarette önem kazanmaktadır. Bu rehberimizde de linkler ve link yapılarıyla ilgili bilmeniz gereken önemli konuları ele alıyoruz.

Link edinme neden önemlidir?

Sitenizin başka sitelerden link edinmesi (backlink), site içerisinde yönlendirme linklerinin olması, arama motorlarınca oldukça önemlidir. Burada Wikipedia’yı örnek alabiliriz. Şu an erişim engeli olsa da, Google’daki aramalarda Wikipedia’nın birçok arama sonucunda en başta geldiğini görmüşsünüzdür. Bunun nedeni de hem Wikipedia’ya verilen linkler hem de site içinde kullanılan link yönlendirmeleridir.

Siteniz üzerinde link sayısının artması ve farklı kanallardan link edinmeniz, arama motorlarındaki sıralamanızın ve sayfa değerlerinizin artmasına yardımcı olacaktır. Bu sebeple de link edinme oldukça önemlidir.

Linklerle ilgili bilmeniz gereken terimler

Backlinks: Backlink, kendi sitenize diğer sitelerden aldığınız linklerdir. Örneğin, bir dijital yayın üzerinde markanızla ilgili bir basın bülteni yayınlandığında, bu yayın sizin sitenize yönlendirme linki kullandığınıda, bu siteden backlink almış olursunuz.

Internal Links (Site içi yönlendirme linkleri): Site içi yönlendirme linkleri, kendi sitenizde bir sayfa içinden başka bir sayfaya yönlendirme yaparken kullandığınız linklerdir. Örneğin, bir ürün sayfasıda kullanıcıları SSS sayfasına yönlendiriyorsanız, burada site içi yönlendirme linki kullanmış olursunuz.

Link kazanma ve link satın alma

Link kazanma: Link kazanma işleminde başka siteler sizin sitenize yönlendirme linkleri paylaşmış olurlar. Bu noktada yayıncılar sizden bağımsız olarak da bu yönlendirmeleri yapabilirken, sizin paylaştığınız basın bülteni veya diğer PR içerikleri sonrasında bu sitelerden link edinebilirsiniz. Link kazanma işlemi daha çok organik olarak gerçekleşen bir eylemdir.

Link satın alma: Link satın alma işlemi ise biraz daha farklıdır. Bu noktada firma, başka sitelerden para karşılığı backlink almaktadır. Bu durumda da belli bir ücret karşılığında site trafiğini ve sayfa otoritesini artırmak için bu tür çalışmalar yapılmaktadır. Ancak link satın alma işlemi her zaman doğru sonuçları vermemektedir. Alan adı otoritesi ve sayfa değeri düşük sayfalardan veya sektörle alakasız olan sitelerden backlinkler almak, sizin e-ticaret sitenizin de sayfa değerini düşürebilir.

Link tipleri: İyi ve kötü linkler

Her backlink size fayda sağlamaz. Bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi bazı linkler sitenizin sayfa değerinin düşmesine neden olurken, bazıları da sayfa değerinizi artırmanıza yardımcı olur.

İyi linkler: İyi linkler, sektörünüzle alakalı olabilecek web sitelerden; alan adı otoritesi ve sayfa değeri yüksek sitelerden aldığınız yönlendirme linkleridir. Buradaki önemli olan nokta link değerinin yüksek olmasıdır. İlgili web sitenin yüksek trafiğinin olması, arama sorgularında üst sıralarda çıkıyor oluşu nedeniyle, bu sitelerden backlink aldığınızda sizin de sayfa değeriniz artmaya başlamaktadır.

Kötü linkler: Kötü linkler ise iyi linklerin tam zıttı niteliğindedir. Sayfa değeri düşük; sektörünüzle ilgili olmayan sitelerden aldığınız backlinkler sizin sitenizin sayfa değerini düşürmeye neden olabilir. Özellikle link satın alma işlemlerinde; firmalar hangi sitelerden bu linkleri aldıklarını araştırmazlar ve bu sebeple de ilgili ilgisiz birçok farklı siteden backlink alırlar. Bu da sayfa değerlerini artırmak yerine, sitenin değerinin düşmesine neden olur.

Kalite mi sayı mı önemli?

Birçok konuda olduğu gibi kalite, sayının önüne geçmektedir. Çok fazla sayıda düşük değerli sitende link almaktansa, az sayıda kaliteli ve yüksek değere sahip siteden link almak daha etkilidir.

Link otoritesi

Link otoritesi, sizin sayfalarınızdaki linklerin ne kadar değerli olduğunu gösteren bir değerdir. Bir sitenin aldığı trafik, edindiği backlinkler, sosyal yönlendirmeler artıkça bu sitenin link otoritesi de artmaya başlar.

Link otoritesi yüksek sitelerden backlinkler almak da sizin otoritenizi yükseltmenize yardımcı olan faktörler arasındadır. Bu sebeple de yukarıda da bahsettiğimiz gibi çok sayıda link almak yerine, link otoritesi yüksek olan sitelerden az sayıda link almak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!