DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerde kaçınılması gereken 3 hata

Kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerde kaçınılması gereken 3 hata

Markalar, kullanıcılar tarafından gönderilen içeriklerle (user generated content), pazarlama aktivitelerini çok daha başarılı hale getirebiliyor. Hatta bu içeriklerin e-ticaret firmalarının satışlarını artırmaya katkıda bulunduklarını savunmak mümkün. E-ticaret sitesi kullanıcılarının sosyal ağlarda, e-ticaret sitesinin ürün sayfalarında ve benzer platformlarda bıraktıkları yorumlar, markaların imajını şekillendirmede büyük ölçüde etkili.

Firmalar gidere kullanıcıların görüşlerine gereken önemi vermeye başladılar. Kullanıcı odaklılığın ön plana çıktığı çağımızda marka sadakati ve olumlu bir izlenim yaratabilmede kullanıcıların oluşturduğu içerikleri değerlendirmekte fayda var. Ancak bu içerikleri kullanırken yapılan belli başlı hatalar, marka imajının zedelenmesine yol açabiliyor ve hatta müşteri kayıplarının yaşnmasına bile neden olabiliyor. Bu nedenle e-ticaret firmalarının kullanıcı içeriklerini kullanırken bazı noktalara dikkat etmeleri yararlı olabiliyor. İşte e-ticaret sitelerinin kullanıcı odaklı içerikleri kullanırken kaçınması gereken en önemli 3 hata…

Kontrolsüz içerik

Kullanıcıların birçoğu içeriklerini oluştururken kurumsal dile uygun bir yapı benimsemeyebiliyor. Çünkü kullanıcılar onlar için yaratılan bu ortamda kullandıkları dilin uygun olup olmadığını değil, doğal olarak düşüncelerini istedikleri gibi dile getirebilmeyi önemsiyorlar. Tam da bu nedenden e-ticaret sitenize ve sosyal ağlardaki hesaplarınıza kullanıcılar tarafından gönderilen içerikleri sürekli kontrol etmenizde büyük fayda var.

Olumlu yorumlar dışında markanızın aleyhine yazılacak her türlü gönderiyle de ilgilenebilmek açısından kontrol altında tutmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştırabiliyor. Olumlu içerikler marka imajına katkıda bulunduğu gibi olumsuz olanlar da diğer kullanıcıların düşüncelerini etkileyebilir ve itibarınızın zedelenmesine yol açabilir.

Kesin yargılar

Günümüzde yediden yetmişe herkes internetten aktif bir biçimde faydalanıyor. Hal böyle olunca da insanlar sosyal medya ağları ve e-ticaret sitelerini yakından takip edebiliyor. Kullanıcı odaklı içeriklerden faydalanan e-ticaret sitelerine çoğu zaman her kesimden kullanıcılar içerik gönderebiliyor ve gönderilen içerikleri de görüntüleyebiliyorlar. Bunun sonucunda web sitenize veya diğer kanallar yoluyla firmanıza gönderilen içeriklerin sayısı karışıklığa yol açabiliyor. Ortaya çıkan rakamlar kimi zaman kullanıcı sayısının ideal olduğu kimi zaman da yetersiz olduğu kanısına varılmasını sağlayabiliyor. Ancak içerikler her ne kadar tekil kullanıcı sayısını belirtse de yanıltıcı olabiliyor. Bu konuda yanılmamak ve doğru bir strateji yürütmek için ise e-ticaret sitenizin potansiyelini farklı kaynaklar yoluyla da teyit etmenizde büyük fayda var.

Görüşlere kayıtsız kalmak

E-ticaret sitesine içerik gönderen ya da gönderilen içeriklere yorum yapan kullanıcıların bu davranışlarındaki motivasyonun yaşadıkları alışveriş deneyimi olduğunu düşünmek yanlış olmaz. Bu nedenle kullanıcı deneyimine dair bu tür içeriklere kayıtsız kalmayıp değerlendirmeye almanız yararınıza olabilir. Diğer yandan kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler ışığında yapacağınız iyileştirmeler ve kullanıcıları bu durumdan haberdar etmeniz, müşterilerinizin ya da potansiyel müşterilerinizin kendilerini değerli hissetmelerini de sağlayabilir. Bu durum da markanızla kullanıcıların sağlam bir bağ oluşturmasına zemin hazırlayabilir.

E-ticaret firmaları için kullanıcılar tarafından gönderilen içerikler birçok açıdan önem taşıyor. Ancak içeriklerin kontrolü ve değerlendirilmesiyle ilgili birtakım hatalar geri dönüşü zor yollara girilmesine yol açabiliyor. Kullanıcılar ve e-ticaret markaları arasındaki bağın güçlü olmasını destekleyen faktörlerden bir diğeri ise kullanıcıların beklentilerine uygun bir e-ticaret mağazasına sahip olmak. Eğer siz de e-ticaret mağazanızı oluşturarak kullanıcılarınızla buluşmak istiyorsanız hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve e-ticaret dünyasına sağlam bir giriş yapabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret kullanıcısıe-ticaret mağazasıe-ticaret markasıe-ticaret sitesiiçerikkullanıcı görüşlerikullanıcı içeriklerikullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklermarka imajıMüşteri SadakatiPazarlamaSosyal medyaUGCuser generated contentyorum yapmak
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!