E-ticarette indirimler ve kupon kodları ile ilgili bilmeniz gerekenler

E-ticarette yeni müşteriler edinmek, marka ve ürün bilinirliğini artırarak ortalama satış miktarını artırmak için indirim ve kupon kodlarından yararlanılıyor. İndirimler yapmakta ya da kupon kodları kullanmak da bir sıkıntı yok; ancak doğru şekilde bunları uygulamak şirketinizin karlılığını sağlamanızı, yeni müşteriler edinmenizi ve markanıza zarar vermemenizi sağlar.

Kupon kodu ve indirimlerin avantajları

  • Hızlı bir şekilde uygulanabilirler. Ürünler üzerinde yapılacak fiyat değişiklikleriyle bu indirimleri uygulayabilir ya da siteniz için hızlı bir şekilde kupon kodları oluşturabilirsiniz.
  • Kupon kodlarının sonuçlarını kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.
  • Satışlarınızı artırarak, yeni müşteriler edinebilirsiniz
  • Geri dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz.
  • Müşteri sadakatini artırabilirsiniz.

Kupon kodu ve indirimlerin dezavantajları

  • Karlılığınız düşebilir.
  • Marka değerinize zarar verebilirsiniz.
  • İndirim zamanları haricindeki geri dönüşümlerinize zarar verebilirsiniz. Müşterileriniz yeni indirimleri bekleyebilirler.
  • Sadece indirim için gelen müşterilere ulaşmış olabilirsiniz.
  • Ortalama sepet tutarınız düşüş gösterebilir.

Bu teklifleri nasıl kullanmak gerekli

Sürekli indirimler yapmak marka değerinin düşmesine ve müşterilerin sürekli olarak bu indirimleri beklemesine neden olabilir. Bu sebeple de tekliflerinizi ne zaman ve nasıl yapacağınıza karar vermeniz bir hayli önemlidir.

Özellikle düşük kar marjlarınız bulunuyorsa, sık bir şekilde fırsatlar yapmak karınızın bir hayli düşmesine neden olacaktır. Bu sebeple de kar marjı az olan ürünlerde bu indirimleri uygulamak doğru bir seçenek olmayacaktır.

Markanızı daha yüksek bir profile getirmeyi planlıyorsanız, sürekli olarak indirimler sunmak marka değerinize zarar verecektir. Bu sebeple de sadece dönemsel veya özel günlere özel fırsatlar sunuyor olmak daha uygun olabilir.

Uygulanabilecek indirim çeşitleri

Yüzde endeksli indirimler: Bu indirim çeşidide sadece yüzde odaklı indirimler yapabilirsiniz. İndirim kuponları sunarken, örneğin yüzde 10 ya da yüzde 20 gibi indirim kodları kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra belli ürün kategorilerinde de yüzde odaklı indirimler sunarak, sadece belli ürünlerde bu indirimleri sunarsınız.

TL odaklı indirimler: Yüzde yerine bazen doğrudan belli bir tutar değerinde indirimler de yapabilirsiniz. Örneğin oluşturduğunuz kupon koduna 50 TL değerinde bir indirim endeksleyebilirsiniz. Böylelikle bu kuponu kullananlar sadece 50 TL’lik bir indirimden yararlanabilir. Bu kuponlarda belli bir tutarın üstünde harcama yapıldığında geçerli olma koşulu koymak hem ortalama sepet tutarlarını yükseltecektir hem de karlılığınızdan çok fazla kaybetmemenizi sağlayacaktır.

Ücretsiz kargo seçeneği: Ücretsiz kargo seçeneği de aslında tüketicilere yapılan bir indirim olarak sunulmaktadır. Tüketiciler genellikle kargo ücretini ödemek istemezler bu sebeple de belli bir miktar üzerindeki alışverişlerde ücretsiz kargo hizmeti sunmak, ortalama sepet tutarlarınızı da artırmanıza yardımcı olur.

Ücretsiz hediyeler: Kullanılabilecek bir diğer yöntem de ücretsiz hediyeler olacak. Kullanıcılara yaptıkları alışverişler sonrasında onlara küçük hediyeler gönderebilirsiniz. Bu hediyeleri site üzerinde de açıklamak, onların satın alma sürecinde nasıl bir hediye alacaklarını bilmelerini sağlar. Tabii ki bu ürünleri seçerken dikkatli olmanız bir hayli önemlidir; çünkü bu ürünlerin de bir maliyeti olacaktır ve bu maliyetlerin kar marjınızı çok fazla düşürmemesi bir hayli önemlidir.

Başka bir yazıda kupon kodlarının nasıl ve ne şekilde kullanılabileceğini de detaylı bir şekilde ele alıyor olacağız.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)