DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette ilk satışı yapmanızı kolaylaştıracak 6 ipucu

E-ticarette ilk satışı yapmanızı kolaylaştıracak 6 ipucu

E-ticarette ‘ilk satışı yapmak’ son derece heyecan verici ama aynı zamanda girişimcileri en fazla endişelendiren ve zorlayan süreçlerden biri olabilir. Fakat her şeye rağmen gerçekleşen ilk satışın ardından kazanacağınız motivasyon tüm zorlukları unutturabilir…

Siz de bu işe yeni başlamış veya birçok e-ticaret girişimcisi gibi, ‘ilk satışı yapma’ konusunda bazı şanssızlıklar yaşamış olabilirsiniz. Belki de sürekli çaba gösterdiğiniz ve aynı hataları tekrarladığınız bir kısırdöngü içerisindesiniz. Fakat bu noktada vazgeçmeden, motivasyonunuzu sürdürebilmeniz son derece önemli. Çünkü ancak o ilk satışı yaptıktan sonra bu kısırdöngüyü kırmanız mümkün olabilir.

İşte ilk satışınızı yapmanızı kolaylaştıracak pratik ipuçları…

1. Ürününüzün kalitesinden emin olun

Çok iyi bir ürününüz yoksa, e-ticaret işinizi büyütmeniz de zor olacaktır. Yeterince kaliteli olmayan bir ürünün rekabet şansı düşerken, internette paylaşılan olumsuz müşteri deneyimleri de itibarınızı zedeleyebilir. Bu anlamda kalitesinden emin olmadığınız ürünlerle işe başlamamanız oldukça önemli.

2. Güçlü ve güvenilir bir altyapınız olsun

Ürünlerinizin kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, işiniz internet üzerinde olduğu için kullandığınız altyapı büyük önem taşıyor. Altyapınız ne kadar sağlam olursa başarı şansınız da o kadar yüksek olur. Sektörde uzun yıllardır bu konuda sunduğu kaliteli çözümleriyle Ideasoft, sizlere her türlü altyapı desteğini sağlıyor. E-ticarete başarılı bir adım atmak ve ilk satışı yapmak için E-ticaret paketlerimize göz atarak ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.

3. İçerik ve tasarıma özen gösterin

Araştırmalara göre; e-ticaret sitelerinin ziyaretçileri, sitenizi 30 saniyeden daha kısa bir süre içinde değerlendiriyor. Bu nedenle, kötü bir içerik ya da vasat bir tasarım hem vakit ve para kaybetmenize neden olacak hem de ilk satışı yapmanızı engelleyecektir.

4. Kaliteli trafiğe önem verin

Sitenize; örneğin sosyal medyadan takipçileriniz, doğru anahtar sözcüklerle oluşturulan reklamlar ve e-posta listeniz aracılığıyla trafik sağlayabilirsiniz. Tabi bu nokta söz konusu trafik sürekliyse ve dönüşüm oranınızı olumlu etkiliyorsa, ancak o zaman kaliteli trafik olarak değerlendirilebilir. Bu da; kaliteli trafiğin, ilk satışın da ötesinde tüm e-ticaret girişiminizin başarısını etkileyecek kadar önemli olduğunu gösteriyor.

5. Google Analytics ve Yandex Metrica gibi araçlarla sitenizi ölçümleyin

İlk satışınızı yapmadan önce trafik kaynaklarınızı, dönüşümlerinizi ve siteyi terk etme oranlarınızı görebilmek için; bir ölçümleme aracı kullanmanızda fayda var. Çünkü ilk satışı henüz gerçekleştirmemiş olsanız dahi; Google Analytics gibi bir araç sayesinde sitenizin ve trafiğinizin ne durumda olduğunu detaylı şekilde değerlendirme fırsatı bulabilirsiniz.

6. Kaliteli bir e-posta listesi oluşturun

İnternet kullanıcıları bazen sosyal medya platformlarındaki profillerini kapatsalar bile; e-posta adreslerini kolay kolay değiştirmezler. Bu nedenle e-posta listesi oluşturma konusunda titizlikle çalışmanızda büyük yarar var.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de e-ticaret sitenizin ilk satışını gerçekleştirebilir; sitenizin kaliteli trafiğini ve dönüşüm oranını artırarak, e-ticarette başarılı olabilirsiniz. IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!