DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette içerik pazarlaması nasıl kullanılır?

E-ticarette içerik pazarlaması nasıl kullanılır?

Dijital pazarlamanın önemli ayaklarından biri haline gelen içerik pazarlaması, popüler ve katılımcılığı teşvik eden bir strateji. Temel olarak; e-ticaret sitenizin tanıtımı amacıyla web siteniz veya diğer mecralarda yayınlanan içeriklerin bütününe içerik pazarlaması deniliyor. Sizin kendi ürettiğiniz içeriklerin yanı sıra diğer kişi ve kullanıcıların ürettikleri içerikler de içerik pazarlaması kapsamında değerlendirilebilir.

Oluşturulan içerikleri üç farklı kategoriye ayırabiliriz. Birincisi sizin oluşturduğunuz, yani orijinal içeriğiniz. İkincisi bilgisinden yararlanabileceğiniz, konusunda uzman kişilerle ortak oluşturduğunuz içerikler. Son olarak tamamen sizin dışınızda oluşturulan, sizin kullanabildiğiniz ve hatta oluşturulmasını teşvik ettiğiniz içerikler.

Bu içerik çeşitlerinin üçünün de kullanılması sağlıklı bir içerik pazarlaması yapmak için oldukça önemli. Bu konuda yapılması gerekenlere gelin birlikte göz atalım…

Farklı noktalara odaklanmanın önemi

Farklı noktalara odaklanmış derken sadece belli bir problemi çözmeye odaklanmış, belirli bir hedef kitlenin ihtiyaçlarına cevap veren bir içerikten bahsediyoruz. Niş içerikler daha dar bir alana odaklanmakla birlikte başarı oranları geniş kitleleri hedefleyen içeriklere göre daha faydalı olabilir.

E-ticaret sitenizde pek çok farklı ürün olabilir ama hazırlayacağınız bir içerikte tüm ürünlerinizi tanıtmanız mümkün değil. Onun yerine örneğin sitenizdeki belirli bir özelliğe sahip ayakkabılardan bahsederken, diğer bir yazıda ise örneğin kışlık giyecekleri ele alabilirsiniz.

Müşterilerinizin katılımını sağlayın

E-ticaret sitenizde, blogunuzda ve sosyal ağ sitelerindeki profillerinizde paylaşımlarınıza ve yaptığınız pazarlama stratejisinine müşterilerinizi ve ziyaretçilerinizi de dahil edebilirsiniz. Onları ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında yorum yapmaya teşvik edebilir, yeni bir projeniz varsa onların fikirlerini alabilirsiniz.

Daha da etkilisi onların sizin sunmuş olduğunuz ürünleri incelemeleri ve kendi blog’larında veya sosyal medya hesaplarında bu incelemeleri yayınlamalarını sağlamak olacaktır. Bu; hem arama motoru optimizasyonu açısından, hem de sosyal medyadaki konumunuzu güçlendirebilir.

Duygulara vurgu yapın

İçerik pazarlaması kapsamında hazırlayacağınız yazılar veya sosyal medya paylaşımları doğal olarak ürünlerinizi tanıtmaya odaklı olacaktır. Fakat bunu yaparken kuru birer metin hazırlamadığınızdan ve okuyucuların ilgisini çekecek içerikler oluşturduğunuzdan emin olmalısınız.

Müşterilerinizin duygularına hitap eden, onların ürünlerinizi kullanırken neler hissedeceklerini hayal etmelerini sağlayabilecek olan içerikler, ürünlerinizin teknik özelliklerini bir araya getirdiğiniz metinlerden çok daha etkili olacaktır.

İçerik pazarlaması her geçen gün önemini daha da artıran bir dijital pazarlama yöntemi. Bu yöntem sayesinde son derece düşük bir maliyet ile yüksek geri dönüşler sağlamanız mümkün. E-ticaret Bilgi Bankası’nda önümüzdeki dönemlerde daha detaylı bir şekilde ele alacağımız içerik pazarlaması için kullandığınız altyapının tercihi de büyük önem taşıyor.

Eğer IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini kullanıyorsanız, oluşturabileceğiniz blog ve haber/duyuru sayfaları ve gelişmiş sosyal medya entegrasyonu gibi seçenekler sayesinde işiniz daha kolay olacaktır. Eğer e-ticaret sitenizin alt yapısında IdeaSoft kullanmıyorsanız ise henüz çok geç değil. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft’un farkını 15 gün boyunca ücretsiz olarak deneyimleyin…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaPazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!