DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette güvenilir ve bilinir bir marka olmak için atılması gereken adımlar

E-ticarette güvenilir ve bilinir bir marka olmak için atılması gereken adımlar

Marka bilinirliği ve marka güvenilirliği ticarette oldukça önem taşıyan kavramlar. Markanızın bilinirliğinin artması ve tüketicilerin size güvenmesi birçok konuda size avantaj sağlayacaktır.

Sadece güzel bir internet sitenizin, ürünlerinizin ve kolay bir ödeme sürecinizin olması e-ticarette kalıcı olmak için yeterli değildir. Pazarlama ve reklam bütçesi ayırıp, sitenizi SEO uyumlu yapsanız dahi e-ticaretteki kalıcılığınızı garantilemeniz çok da kolay olmayabilir. Tüm bunların yanında şirketinizin bir de marka değeri taşıması gerekiyor.

Tüketicilerde marka algısı ve sevgisi yaratmak günümüzde birçok şirketin başarıyla uyguladığı taktiklerden biridir. Bu algıları yaratmak başta kolay olmasa da, markanıza tutkuyla bağlanan kişiler elde etmeye başladığınızda, işler sizin için daha kolay olmaya başlayacaktır.

Güvenilir ve bilinir bir marka olma yolunda atılması gereken bazı adımlar vardır. E-ticaretteki yol haritanızı belirlerken ve stratejilerinizi oluştururken bu adımları da göz önünde bulundurmak, marka konumlandırması konusunda size yardımcı olacaktır.

Tüketicilerin duygularına hitap edin

Pazarlamadaki en önemli unsurlardan biri de bir duyguya hitap edebilmektir. Tüketicilerde bir duygu veya ihtiyaç oluşturmayı başardığınız zaman marka sadakati konusunda da bir adım atmaya başlamış olursunuz.

Hem müşterilerinizle aranızda duygusal bir bağ kurabilmek hem de sattığınız ürünler aracılığı ile tüketicilerde bir hissiyat oluşturabilmek oldukça önemli kavramlardır. Bunu hem site üzerinde verdiğiniz mesajlarla hem de ürünlerinizin tanıtımında kullandığınız pazarlama tekniklerinde tüketicilere verebilirsiniz. Hedef kitlenizde uyandırmak istediğiniz duygular şu şekilde olabilir:

  • Heyecan: Site üzerinde seçtiğiniz renkler, ürünlerinizi gösteriş biçiminiz, ziyaretçilere sunduğunuz kullanıcı deneyimi, logonuz ve kısacası site üzerindeki tüm öğelerin kullanıcılarda bir heyecan yaratmasını sağlamalısınız.
  • Tutku: Kullanıcıların yaşam tarzlarını etkileyebilecek ve onlarda bir tutkuyu tetikleyecek duyguları yansıtmaya özen gösterin. Sattığınız ürünle, tüketici arasında bir hissiyat oluşturmaya çalışın ve o kişinin yaşam biçiminde bu hisler yer alıyor olsun ya da tüketici bu hisleri kendi hayatına dahil etmek istesin.
  • Güven: E-ticarette tabii ki en önemli unsurlardan biri de güven hissini oluşturabilmektir. Güvenli bir alışveriş ve ödeme sürecini tüketicilere en iyi şekilde yansıtmanız gerekir.
  • Korku: Tüketicilerde korku duygusunu tetiklemek de bir satış taktiğidir. Yaptığınız kampanyalara belli bir zaman limiti koymak ya da ürünlerinizde sınırlı sayıda stok tutmak, korku öğesini tetikleyecektir. Tüketici bu fırsatları kaçırmamak için harekete geçmek isteyecektir.
  • Şaşırtma: Tüketicileri şaşırtmak da başka bir taktiktir. Markanızın kimliğini yansıtacak ve tüketicilerin hoşuna gidecek ve onları şaşırtacak ve aynı zamanda onlara sürpriz olacak uygulamalar ve çalışmalar da yapabilirsiniz.

Ana ürününüze odaklanın

Marka bilinci oluşturabilmek için, tüketicilerin sizi belli başlı ürünlerle beraber düşünmeleri gerekiyor. Sporcu ürünleri satıyorsanız, bu ürünler söz konusu olduğunda tüketiciler sizin markanızı düşünmeli.

Apple ve Samsung, bu marka algı yönetimini oldukça iyi yapıyor. İki firmanın da dahil olduğu birçok farklı ürün kategorisi olsa da iki firmanın adı geçtiğinde tüketicilerin ilk aklına gelen akıllı telefonlar oluyor.

Buradaki marka algı yönetimi iki firma tarafından da oldukça başarılı bir şekilde oluşturulmuş durumda. Sizin de bu tür bir algı yaratarak tüketicilerin gözünde belli bir yere gelebilmek için ana ürününüz ya da ürünleriniz üzerine odaklanmanız gerekiyor.

Kendinize bir rakip belirleyin

Kendinize bir rakip belirlediğinizde aynı zamanda kendinizi bir de amaç belirlemiş olursunuz. Bu rakibinizle devamlı olarak savaş içinde olmanız gerektiği olarak algılanmamalı. Ancak rakibinizin yaptıklarından daha iyisini yapmak, onların göremedikleri yerlere yatırım yapıp, eksik yaptığı alanları görerek bu alanları geliştirmek sizi tüketicilerin gözünde daha değerli bir yere getirecektir.

Rakibinizden birkaç adım önde olmak, markanızın daha bilinir ve güvenilir olmasını sağlayacaktır. Tüketicilerin ihtiyaçlarına daha iyi bir şekilde cevap vermek ve onların sorunlarını daha iyi bir şekilde çözmek bu açıdan size her zaman artı puan kazandıracaktır.

Sürekliliğinizi kaybetmeyin

İşinizin ilk kuruluş döneminde, bir heyecanla devamlı olarak bir yenilik yapma, içerik üretme ve sosyal mecralarda paylaşımlarda bulunma eylemine geçebilirsiniz. Ancak marka bilinirliğinizin devam edebilmesi için, sürekliliğinizi korumanız gerekiyor.

Bir süre bu çalışmaları yaptıktan sonra, kendinizi geri çekerseniz tüketiciler sizi unutmaya başlayabilirler. Bunun için devamlı olarak kendinizi onlara göstermeniz gerekecektir.

  • Blog kullanımı: Blog kullanımı bu açıdan size yardımcı olacaktır. Blogunuzda farklı içerik üretimleri yaparak tüketicilere yeni içerikler sunabilirsiniz. Bu içerikler sosyal mecralardan paylaşarak, aktif de olmuş olursunuz.
  • Görsel paylaşımı: Sosyal mecralarda ürünleriniz, sektörünüz ya da markanızla ilgili görsel paylaşımları yapmak da bu sürekliliği sağlayacak yöntemlerden biridir.

Kişiselleştirmeye önem verin

E-ticarette tüketicilerin en çok zorlandıkları konulardan biri de şüphesiz kişiselleştirme. Birçok firma bunu yapmaya çalışsa da bunu tam olarak başaramıyor ya da bir süre sonra bundan vazgeçiyor.

Tüketici deneyimini geliştirmek ve onlara daha kişisel bir alışveriş deneyimi sunmak marka bilinirliğinizin artmasını sağlayacaktır. Yaptıkları alışverişlerden memnun kalan tüketiciler, bu deneyimden çevrelerindeki kişilere bahsedeceklerdir ve tavsiyelerde bulunacaklardır. Bunu sağladığınız zaman hem marka konumunuzu sağlamlaştırmış olacaksınız hem de yeni hedef kitlelere herhangi bir reklam çalışması yapmadan ulaşmış olacaksınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!