DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Müşterilerin E-ticaret Sitenize Güven Duymasını Nasıl Sağlarsınız?

Müşterilerin E-ticaret Sitenize Güven Duymasını Nasıl Sağlarsınız?

​İnternetten alışveriş yapmanın kullanıcılara sağladığı zaman, pratiklik, taşıma sıkıntısından kurtulma ve daha ekonomik alışveriş yapmak gibi pek çok faydası var. Buna rağmen halen fiziksel mağazalardan alışveriş yapmayı tercih eden tüketicilerin öncelikli motivasyonu güven.

 

“Güven” duyma pek çok sosyal ve ticari ilişkinin temel taşlarından birisidir. Bu nedenle arama motorlarından ya da reklamlarınızdan sitenize ilk kez giriş yapmış potansiyel müşterileri alışveriş yapmaya ikna etmek ve hatta sadık bir müşteri haline çevirerek düzenli olarak sizi tercih etmelerini sağlayabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz bazı önemli noktaları IdeaSoft olarak sizler için bir araya getirdik.

 

Gizlilik Politikaları:

E-ticaret işletmenizde geçerli olan gizlilik politikasını kolay ulaşılabilecek bir şekilde kullanıcılarla paylaşmak onların güven duygusunu pekiştirmek için fayda sağlayacaktır.

Özellikle müşterilerinizin kişisel bilgilerini başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmayacağınıza dair güvence vermek müşterilerinizi size daha rahat kişisel bilgilerini verme konusunda rahatlatabilir.

 

Ayrıca gizlilik politikanızın içerisinde müşterilerinizden alacağınız kişisel bilgilerin (örneğin e-posta adreslerinin) kullanılmasına onay verdikleri amaçlar dışında asla kullanılmayacağına dair garanti vermeniz onları özellikle mutlu edecek noktaların başında gelir.

 

Garanti koşulları:

Satışını yaptığınız ürünlerin garantili olduğunu müşterilerinize belirtmek güven bağının kurulmasını güçlendirir. Bu kategori altında garanti süresinin uzun olması güven oluşmasını da artıracak diğer önemli faktör.

 

Garanti koşulları ile ilgili daha fazla öneri için “Satışın Olmazsa Olmazı: Garanti Koşulları” yazısına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

İnteraktif İşlem Seçenekleri:

Yapılan araştırmalara göre satıcı ile online etkileşime girebilme imkanı, müşterilerin satıcının açık, yardımsever, dürüst ve tahmin edilebilir olduğunu düşünmesini sağlıyor. Siz de müşterileriniz ile iletişimi sürdürebileceğiniz blog, 7/24 destek hattı, sosyal medya platformları, forumlar ya da müşteri yorum bölümleri gibi kanallardan bir ya da daha fazlasını seçerek ilişkilerinizi ve güven duygusunu arttırmayı seçebilirsiniz.

 

Marka Bilinirliği Oluşturma:

E-ticaret işletmeniz ile ilgili yapacağınız reklam kampanyalarında stratejiniz satışınızı arttırma olabilir. Ancak özel bir satış amaçlamayan, sadece marka bilinirliği oluşturmayı amaçlayan reklâmlar ya da dijital stratejiler de müşterilerinizin size duyacağı güveni arttırmalarına ve dolaylı olarak satış hacminizin artmasına neden olabilir.

 

Özellikle sosyal medyada ürünlerinizin dışında hızlı yayılabilecek, keyifli paylaşımlar yapmak, marka bilinirliği ve güven duygusunu arttırarak satışlarınızı arttırmaya hizmet edebilirler.

 

Başka Sitelere Yönlendirmeler Yapmak:

Sizin sitenizde bulunan ürünler ile ilgili, güvenilir, marka bilinirliği olan, saygın sitelere link vermeniz müşterileriniz gözünde sizi güvenilir ve dürüst bulma olasılığını arttırabilir. Ancak eğer bu seçeneği değerlendirecekseniz yönlendirme yaptığınız sitelerin de kalitesinden ve güvenilirliğinden emin olmanız önemli bir kriter olacaktır.

 

Tüm bu ipuçlarının müşterileriniz ile aranızdaki güven bağını artırmak ve sürdürülebilir karlı bir e-ticaret işine sahip olmanız açısından faydalı olacağını umuyoruz. Siz de konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriSatış öncesi müşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!