DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette güçlü marka algısı oluşturmanın 2 yolu

E-ticarette güçlü marka algısı oluşturmanın 2 yolu

Güçlü markaların, tüketiciler üzerindeki olumlu etkileri tartışılmaz. Güçlü bir marka oluşturmak da çaba gerektiren, uzun soluklu bir süreç. Bu nedenle, girişimcilerin e-ticaret siteleri için bu süreci gerektiği gibi yerine getirebilmesi her zaman kolay olmayabilir.

Bir e-ticaret sitesi sahibi olarak, “markalaşmanın” ne kadar önemli olduğunu bilmeniz ve bu yolda doğru adımları atmanız, işinizin geleceği için son derece önemli. Tüketim alışkanlıklarının hızla değiştiği günümüzde, e-ticaretiniz için amaca uygun bir siteye sahip olmak ve marka bilinirliği de artık tek başına yeterli değil. Marka algısından, sitenin tasarımına kadar her öğenin, diğerini tamamladığı baştan sona tutarlı bir kullanıcı deneyiminin de sağlanması gerekiyor.

IdeaSoft olarak e-ticarette başarılı bir marka olmanın en etkili iki yolunu sizler için inceledik…

1. Kusursuz bir müşteri deneyimi yaratmak

Güçlü markalar, başarılı çizgilerini sürdürmek için daima müşteri memnuniyetini artırmayı hedefler. Bu amaçla, mevcut ve potansiyel müşterilerinizin, markanızla ilgili beklentilerinin neler olduğunu netleştirmeniz oldukça işinize yarayabilir.

Günümüzde, kusursuz bir müşteri deneyimi geliştirmek; güvenilir verilere erişimi kolaylaştıran sadakat programları ve kişiselleştirilmiş içerikler sayesinde, stratejik olarak çok daha kolay bir hale geldi.

Potansiyel müşterilerinizle etkileşiminizi artırmaya yönelik stratejiler geliştirerek e-ticaret sitenizi onlar için daha çekici hale getirebilirsiniz. Fakat yine de, mevcut müşterilerinizde marka sadakati geliştirmeye vereceğiniz öncelik uzun vadede, çok daha değerli olabilir. Çünkü mevcut müşterilerinizden, marka sadakati geliştirerek elde ettiğiniz (yinelenen) satışlar, potansiyel müşterileriniz için ayırdığınız bütçenin dönüşümünden daha kazançlıdır.

Bunlarla birlikte sitenize girerek, bir sorunu hakkında yardım isteyen bir kullanıcıya sunduğunuz hizmet sonucu, sosyal medyada övgü ile söz edilmeniz de müşteri deneyimi üzerinde son derece önemli etkiler yaratabilir.

2. Güvenilir ve uzman olmak

Güçlü bir markaya sahip olmak, her şeyden önce konusunda güvenilir ve uzman olmayı gerektirir. Bu nitelikteki e-ticaret işletmeleri; uzmanlıkları ve güvenilirlikleri sayesinde, marka bilinirliğini artırabilir ve ‘kusursuz bir kullanıcı deneyimi’ sunmayı başarabilirler.

Güvenilir bir e-ticaret markasına sahip olabilmek için, online mağazanızın iletişimini sağlarken, tüm platformlarda ‘tutarlı’ olmanız da son derece önemli. Bu sayede markanızın, kullanıcıların güvenini kazanması ve dönüşümün artması oldukça kolaylaşır.

Ayrıca, müşteriler, online ürün satın alırken yaşadıkları her olumsuz deneyimi; doğal olarak ürünü satın aldıkları online mağazanız dolayısıyla markanız ile ilişkilendirirler. Bir de bu olumsuz deneyim, müşterileriniz tarafından sosyal medya ve değerlendirme sitelerinde de paylaşıldıysa; bu durum geri dönülemez bir biçimde markanıza zarar verebilir. Bu nedenle, herhangi bir itibar sorunu ortaya çıkmadan, müşterilerinizle etkileşimlerinize gereken özeni göstermenizde büyük yarar var.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de e-ticarette başarılı bir marka olmak için gereken koşulları oluşturabilir ve varolan müşterilerinizde marka sadakati geliştirerek dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!