DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette geri dönüşümleri artırmanın 5 hızlı yolu

E-ticarette geri dönüşümleri artırmanın 5 hızlı yolu

E-ticaret ile ilgilenenlerin en sık sordukları sorulardan biri de şüphesiz; “Geri dönüşümleri nasıl daha fazla artırabilirim?” oluyor. Devamlı olarak geri dönüşümlerde artış sağlamak şirketin daha karlı bir hale gelmesini sağlayacağı gibi, daha da hızlı büyümesini sağlayabilir.

İnternet sitesi üzerinde yapılan bir takım değişiklikler, kullanıcı deneyimini artıracağı gibi tüketicilerin satın alma kararlarını da olumlu bir şekilde etkileyebilir. Kullanıcıların satın alma süreçlerine müdahale etmeniz, onların daha hızlı karar vermelerini ve doğrudan satın alma sayfasına gitmelerini sağlayabilir.

Geri dönüşümleri ve kullanıcı deneyimini artırmanızı sağlayacak, site üzerinde yapmanız gereken bir takım geliştirmelere bu yazıda yer vereceğiz.

Ücretsiz ya da hızlı gönderi yaptığınız ürünleri belirtin

E-ticarette tüketicilerin en çok dikkat ettikleri özelliklerden biri de ücretsiz veya hızlı kargo hizmetidir. Online alışverişlerde bu hizmetin tüketicilere cazip gelmesinin sebebi, ürün satın alırken bir de kargo için beklememek ya da ücret ödememek isterler. Bu iki hizmeti de beraber sunabiliyorsanız daha büyük avantajınız olur.

Her ürününüzde bu hizmeti sunamıyor olabilirsiniz; ancak sunduğunuz ürünlerin, ürün sayfalarında bu bilgileri gösteriyor olmanız, tüketicilerin bu ürünlere daha fazla ilgi duymalarını sağlayabilir.

Kabul ettiğiniz ödeme yöntemlerini her sayfada gösterin

Kabul ettiğiniz ödeme sistemlerini her sayfada göstermek, tüketicilerin alışverişe başlamadan önce ya da sonra hangi seçeneklerle ürünü satın alabileceklerini onlara gösterir.

Tüketiciler sadece kredi kartı ya da havale yöntemi ile ödemelerini yapmak istemeyebilirler. Bunun yanı sıra kapıda ödeme, ön ödemeli kartlar ve PayPal gibi farklı yöntemlerden birini de kullanmak isteyebilirler. Bu ödeme seçeneklerini onlara her sayfada sunarak, ödeme yöntemleri hakkında tüketicileri bilgilendirebilirsiniz.

Ürünün stok durumunu gösterin

Ürünün stok durumunu göstermeniz de geri dönüşümlerinizi etkileyecek faktörlerden biridir. İlgili ürünün stoğunuzda olup olmadığını tüketicilere göstererek onların satın alma kararı vermelerine yardımcı olabilirsiniz.

Ürün stok durumunun yanı sıra stokta kaç adet ürün olduğunu göstermek de yararlı olabilir. Özellikle fazla stok tutmadığınız ürünler bulunuyorsa, tüketiciler az sayıda kalmış ürünleri satın almak için daha hızlı karar verebilirler.

Stoğu biten ürün geldiğinde haber ver özelliği kullanın

Bir diğer özellik ise stoğu biten; ancak yakın zamanda stoğunuza eklenecek olan ürünlerin yanıya, “Ürün geldiğinde haber ver” şeklinde bir bölüm ekleyebilirsiniz. Tüketiciler bir ürünü beğendiklerinde, o ürüne ilgi duyarlar ve ürün stoklara gelene kadar beklemek isteyebilirler. Bu özelliği kullanarak, ürün stoğunuza geldiğinde tüketicileri bilgilendirebilirsiniz.

Bu özelliğin bir diğer faydalı yanı ise ürünlere olan talebi ölçümlemenizi sağlar. Hangi ürünlere ilgi olup olmadığını ve hangi ürünler için ekstra stok tutmanız gerektiğine dair bilgi almak için, site üzerinde tüketicilerin hangi ürünlere ilgi gösterdiklerini ve bu özelliği kullandığını analiz edin. Çok rağbet gören bir ürün bulunuyorsa, bu ürünün stok miktarını artırabilir ya da rağbet görmeyen ürünleri öne çıkarmak için kampanyalar düşünebilir ya da bu ürün gamlarını internet sitenizden kaldırabilirsiniz.

İstek listesi bölümü hazırlayın

Sitenizi ziyaret edenlerin sitedeki ürünlere gösterdikleri ilgiyi merak ediyorsanız ve bu ürünlere özel kampanyalar düzenlemeyi planlıyorsanız istek listelerinden yararlanabilirsiniz. Site üzerine bu özelliği koyduğunuzda tüketicilerin hangi ürünleri almayı planladıklarını görebilirsiniz.

İstek listelerine eklenen ürünleri inceleyerek, en çok ilgi gören ürünleri belirleyebilirsiniz ve belli dönemlerde bu ürünleri kapsayan fırsat ve kampanyalar düzenleyerek tüketicilere duyurabilirsiniz. Tüketiciler ilgi duydukları ürünlere özel indirim olduğunu gördüklerinde, satın alma kararlarını olumlu bir şekilde değiştirebilirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!