DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İşinizde geri dönüşüm kaybının habercisi olan 4 işaret

İşinizde geri dönüşüm kaybının habercisi olan 4 işaret

E-ticarette geri dönüşümü analiz etmek, şirketin geleceği için oldukça önemlidir. Ancak kimi durumlarda e-ticaret sitelerinde geri dönüşümün düşüşe geçtiğini gösteren bazı işaretler vardır.

Bu işaretlerin farkında olmak ve sorunu başlangıçta fark etmek, geri dönüşüm oranlarınızı kontrol altına almanızı ve bu sorunlar için önlem almanızı sağlar.

E-ticaret siteniz üzerinde yaşayabileceğiniz bu sorunlardan birini sizinle paylaşacağız.

Yüksek sepeti terk etme oranı

Geri dönüşüm kaybının en büyük sebebi yüksek sepeti terk etme oranıdır. Sepeti terk etme oranının yüksek olması, siteyi ziyaret edenlerin herhangi bir sebeple, alışverişlerini tamamlamayıp siteyi terk ettiklerinin göstergesidir.

Bunun birçok farklı sebebi olabilir. Ödeme sürecinin karmaşık olması, ödeme sırasında daha önceden belirtilmemiş ekstra ücretlerin sunulmaması (kargo ücretleri ya da vergiler), gerekli güvenlik bilgilerinin sunulmaması gibi etkenler, tüketicilerin sepette ürün bırakarak siteyi terk etmelerine neden olabilir.

Tüketicilere sepette terk ettikleri ürünler için hatırlatma e-postaları göndererek onları tekrar alışverişe yönlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Müşteri hizmetlerine gelen taleplerin sayısının artması

E-ticaret sitenizin müşteri hizmetleri desteklerine gelen telefon ve e-postaların sayısının çok fazla olması sitenizle ilgili bazı sorunların olduğunu ortaya koyar. Bu sorunlar site ile ilgili de olabilir, ürün veya hizmetlerinizle de ilgili olabilir. Bu sorunlar da geri dönüşüm oranlarınızın ciddi oranda düşmesine neden olur.

Müşterilerin yaşadıkları sorunları öğrenebilmek ve bunlara önlem alabilmek için müşteri hizmetlerinize gelen talepleri detaylı bir şekilde analiz edin. Müşterilerinizin site üzerinde en çok hangi alanlarda sorun yaşadığını bu şekilde öğrenebilir ve bu sorunları önlemek için ne tür önlemler almanız gerektiğini bu şekilde anlayabilirsiniz.

Düşük tekrar eden müşteri oranı

E-ticarette geri dönüşümleri sağlamanın en önemli yöntemlerinden biri de tekrar eden müşterilere hizmet verebilmektir. Tekrar eden müşteri oranının düşük olması, sitenizden alışveriş yapan tüketicilerin herhangi bir sebepten dolayı memnun kalmadıklarını gösterir.

Tekrar eden ziyaretçilerinizin ve müşterilerinizin olmaması ciddi bir sorun teşkil eder. Yeni hedef kitlelere ulaşmanız ve hizmet verdiğiniz kişilerin sayısını artırmak, şirketinizin büyümesi için yararlı olsa da geri dönüşümlerinizi korumanın ve artırmanın en etkili yollarından biri de sadık müşteri kitlelerine ulaşabilmektir.

Sadık müşterileriniz olduğunda satışlarınızı daha çok artırabilirsiniz; ancak herhangi bir sebepten dolayı tüketiciler sizi bir sonraki alışverişlerinde tercih etmiyorlarsa, bu çok ciddi bir sorun olur.

Tüketicilerin neden sizi tercih etmediklerini ve sorunlarını öğrenmek için müşteri hizmet bölümünüze gelen şikayetleri analiz edebilirsiniz.

Sonuç getirmeyen site içi aramaları

Tüketiciler site üzerinde ürün aramaları yaparak istedikleri veya aradıkları ürünleri bulmaya çalışırlar. Ancak site üzerinde arama yapıldığında, tüketicilere gerekli sonuçlar sunulmuyorsa bu da geri dönüşüm oranlarını ciddi oranda azaltabilir.

Ziyaretçilerin site içinde aradıkları anahtar kelimelerin analizlerini yapın ve bunlardan hangilerinin sonuç getirmediğini bulun. Böylelikle arama sonuçlarını geliştirerek, ziyaretçilerin aradıkları ürünleri daha kolay bir şekilde bulmalarını sağlayabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!