DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette “Fear Of Missing Out” (FOMO) stratejileri

E-ticarette “Fear Of Missing Out” (FOMO) stratejileri

Genel olarak “bir şeyleri kaçırma, bir şeylerden geri kalma korkusu” olarak özetleyebileceğimiz Fear Of Missing Out (FOMO), çağımızın duygusal rahatsızlıklarından biri. Mobil cihazların ve sosyal paylaşım sitelerinin artık herkesin elinin altında olduğu günümüz dünyasında insanların, haberlerden ve özellikle de teknolojik yeniliklerden geri kalmak istememesi ve bir anlamda güncelden kopmamak için internete bağımlı hale gelmeleri bu korkunun temel sebebi olarak gösteriliyor.

Peki, acaba e-ticaret siteleri bu durumu avantaja dönüştürebilirler mi? Bu konuda yapılan araştırmalar dışlanma korkusunun alışverişte de etkili olduğunu ortaya koyuyor. Pek çok e-ticaret sitesi satışlarını arttırmak için bu korkudan faydalanıyor. Biz de bu yazımızda, geride kalma korkusunun satışlara olumlu yansıması için neler yapılabilir incelemeye çalıştık.

Satışlar için süre sınırlaması koymak

Bugün pek çok büyük e-ticaret sitesi, satışları teşvik etmek için belirli ürünlere zaman sınırlaması getiriyor. Bazı ürünlerde, belirli bir süre geçerli olacak indirimler yapmak kullanıcıları o süre içinde o ürünü satın almaya yöneltebilir. Kullanıcılar arasında, aslında belki de çok da ihtiyacı olmayan bir ürünü, sadece indirimi kaçırmamak için alabilecek pek çok müşteri olabilir. Özellikle ay ya da yılsonları gibi dönemlerde bu süreli satış ya da indirim kampanyaları işinize yarayabilir.

Ürün sayısını sınırlı tutmak

E-ticaret siteleri, özellikle talebin yüksek olduğu ürünlerde, sınırlı sayıda ürün satışı yaparak stoklarını hızlı bir şekilde eritebiliyorlar. Sahip olmak istediği ürün stoklarda tükenmeden almak isteyen kullanıcılar alışverişlerini bir an önce tamamlamak istiyorlar. Özellikle, öncelikli olarak satışı yapılmak istenen ürünlerde, “Sadece X sayıda” ya da benzer uyarılar kullanılarak satışlar hızlandırılabilir.

Ürün stoklarının sona yaklaştığını duyurmak

Bütün bir sezon boyunca satışı yapılan ve artık stoklarda tükenmeye başlayan ürünlerin bitmek üzere olduğunu kullanıcılarınıza duyurarak satışları hızlandırabilirsiniz. Aynı ürünü daha sonra bulamama korkusu kullanıcıları satın almaya teşvik edebilir. Özellikle tekstil sektöründe sezon sonu stokları önem kazanıyor çünkü kullanıcılar beğendikleri bir ürünü daha sonra bulamama riskiyle karşı karşıya kalıyorlar.

Aslında duygusal bir rahatsız olarak tanımlanabilecek olan dışlanma ve dışarıda kalma korkusunu pozitif yönde kullanarak pek çok örnek geliştirmek mümkün. Örneğin kullanıcıların günlük olarak takip ettiği sosyal paylaşım sitelerinde paylaştığınız ürün içeriklerinde, süre ya da stok durumuyla ilgili kısıtlamaları belirtmeniz, sitenize yönelen kullanıcı sayısını da arttırabilir. E-ticaret alanında her konuda desteğe ihtiyacınız olduğunda IdeaSoft yanınızda olmaya hazır. Hemen siz de formu doldurarak IdeaSoft hesabınızı oluşturun, e-ticarette daha çok kazanın.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!