DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette farklı iş modelleri nelerdir?

E-ticarette farklı iş modelleri nelerdir?

E-ticaret temel olarak geleneksel ticaretin internet üzerindeki bir uzantısı olsa da, bu iki ticaret modeli arasında bazı çok önemli farklar olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Geleneksel ticaret yüzyıllardır devam eden ve bu uzun süre içerisinde gelişip olgunlaşmış bir iş alanı. E-ticaret ise geleneksel ticarete göre çok daha genç ve bu yüzden bazı açılardan henüz tam olarak olgunlaştığını, çevresinin net bir şekilde çizilebildiğini söylemek mümkün değil.

 

Ayrıca internetin sunduğu sayısız imkan e-ticaret alanında sürekli olarak yeni fırsatların ortaya çıkmasını da sağlıyor. Durum böyle olunca e-ticareti tanımlamak da her zaman çok kolay olmayabiliyor. E-ticaretteki iş modelleri de bu tanıma uygun şekilde oldukça çeşitli ve farklı dönemlerde daha önce var olmayan yeni modeller de ortaya çıkıyor.

 

Yine de bu modellerden öne çıkan bazılarını IdeaSoft olarak sizler için bir araya getirdik. Bu sayede kendi e-ticaret sitenizde hangi farklı yaklaşımlarla işinizi kurabileceğinize daha rahat karar verebilirsiniz.

 

Aşağıda sıraladığımız e-ticaret iş modellerinin sadece öne çıkanlar olduğunu ve e-ticaret alanında bunların dışında farklı iş modelleri olabileceğinin bir kez daha altını çizmekte fayda var. Üstelik şu anda var olmayan yeni modellerin de bu listeye ekleneceğini gözden kaçırmamak gerekli.

 

Yatay e-ticaret: Pek çok farklı kategoriye ait ürünlerin bir arada satıldığı ve aradığınız hemen her ürünü bulabildiğiniz e-ticaret modelidir. Dünyada Amazon, Türkiye’de ise Hepsiburada örnek olarak gösterilebilir. Giriş için çok yüksek sermaye gerektirdiği için özellikle bu işe düşük sermaye ile yeni başlayanlara pek tavsiye etmediğimiz bir iş modeli olduğunu da söyleyelim.

 

Dikey (Niş) e-ticaret: Sadece belli bir ürün grubu (örneğin bahçe ekipmanları) veya belirli bir konsept (örneğin hediyelik eşya) kapsamına giren ürünlerin satışa sunulduğu online mağazalardır. Yatay e-ticarete göre ürün ve lojistik gibi konularda daha düşük yatırım gerektirmesinden dolayı yeni girişimciler için daha uygun bir model olabilir.

 

Özel alışveriş: Çoğu zaman bilindik markaların sezon dışı ürünlerinin önemli indirim oranları satıldıkları e-ticaret sitelerine özel alışveriş sitesi veya private shopping siteleri denildiğini duymuşsunuzdur. Özellikle güçlü tedarikçi ilişkileriniz var ve tedarikçiden önemli indirimler alabiliyorsanız karlı bir model olabilir.

 

Üyelik: Yurtdışında hızla yaygınlaşsa da, Türkiye’de henüz aynı ivmeyi yakalayamamış üyelik sisteminde müşterilere belirli ürünleri periyodik olarak yeniden sipariş almadan düzenli olarak sağlandığı iş modelidir. Özellikle tüketimi hızlı olan temizlik veya gıda gibi ürünlerde kullanılması daha kolaydır.

Aracılık: İnternet üzerinde ürün satış yapmak için her ürünü doğrudan satıyor olmak gerekmeyebilir. Örneğin grup alışveriş siteleri çoğu zaman ürünü ya da hizmetleri kendileri tedarik etmez, sadece kendi siteleri üzerinden satılmalarını sağlar. Özellikle çok sayıda üyesi olan siteler için uygun olabilecek bir modeldir.

 

Pazaryerleri: Pazaryerleri yine doğrudan satış yapmayan ama başkalarının satış yapmasına imkan veren sitelerdir. Türkiye’de N11, hepsiburada veya Gittigidiyor bu modele örnek olarak sayılabilir. Bu modelde de çok sayıda kullanıcıya ulaşabiliyor olmak ve yüksek trafik önemli kriterlerdir.

Not: IdeaSoft e-ticaret altyapıları Türkiyedeki tüm büyük pazaryerleri ile entegre çalışmaktadır. Detaylı bilgi için irtibata geçebilir veya örnek olarak N11 Entegrasyonu ile ilgili sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal e-ticaret: Yukarıdakilere göre çok daha yeni olduğu için henüz tam olarak başarısı kanıtlanmış bir e-ticaret modeli olduğunu söylemek mümkün olmasa da, f-commerce olarak da anılan sosyal e-ticaret popüler sosyal ağ siteleri üzerinden satış yapmak anlamına geliyor. Sosyal ağların bu alanda sunduğu büyük potansiyelin henüz yaygınlaşmamış olmasına rağmen, bu alana doğru şekilde girebilen girişimciler için önemli fırsatlar olabileceğini de gözden kaçırmamakta fayda var.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticarete girişiş modelleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!