DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-Ticarette en sık yapılan lojistik hataları ve çözümleri

E-Ticarette en sık yapılan lojistik hataları ve çözümleri

Lojistik için başarılı bir e-ticaret operasyonunun en önemli anahtarı olduğunu söylemek yanlış olmaz. İnternet sitesi üzerinden satışın gerçekleşmesinin ardından sipariş yönetimi noktasında ürünün müşteriye ulaştırılması sürecinde müşteri memnuniyetini ve dolayısıyla e-ticaret sitesinin başarısını doğrudan etkiliyor.

Şikayet sitelerini inceleyecek olursanız, e-ticaret konusunda en sık karşılaşılan sorunların ürün teslimi noktasında olduğunu siz de görebilirsiniz. Bu konuda sorunların yaşanması kadar, bu sorunların hızlı ve müşteriyi tatmin edecek şekilde çözülmemesi de en büyük problemler arasında.

E-ticarette markanın güvenilirliğini korumak, olası hataların önüne geçmek ve zarar etmemek için siz de sektörde en sık yapılan lojistik hataları ve çözümlerini incelediğimiz bu yazımızdan yararlanabilirsiniz.

1-Kişi odaklı depo yönetimi:

Uzun zamandır çalışan, deponun her köşesine hakim, her yeri bilen, her şeyi şıp diye bulan bir depo elemanı, kusursuz bir lojistik sistemi için yeterli bir seçim gibi görünüyor olabilir. Ama ne yazık ki böyle düşünmek de sık yapılan hatalardan biri.

Tüm sorumluluğun, bilginin, hakimiyetin tek ya da bir kaç kişide olduğu sistemler, söz konusu kişilerin performansından doğrudan etkilenirler. Bu kişilerin işin başında olmadığı durumlardaysa sorunların arka arkaya gelmesi kaçınılmaz hale gelebilir.

Bunun yerine, kurulacak ve tüm çalışanların kullanabilecekleri bir sistem ile örneğin deponun her alanı barkodlanarak her şeyin yeri kayıt altına alınabilir. Böylece depo yöneticisi kim olursa olsun, bir sipariş geldiğinde bu sistemin oluşturduğu rotayı kullanarak fazla zaman harcamadan, rahatlıkla işini yapabilir.

2-Stok sorunları:

E-ticarette sık rastlanan sorunlardan biri de zamanında sayımı yapılmayan veya yanlış yapılan bu stok durumu. Siparişi aldıktan sonra ürünün depoda kalmadığını görmek ya da daha kötüsü stokta yanlış ürünün yer aldığını fark etmek çok ciddi bir sorun olabilir.

Bu nedenle doğru bir yazılım kullanmak ve stok yönetimi konusunda sağlıklı bir yöntem uygulamakta büyük fayda var.

3-Tekrar kontrol sistemi:

Bir sipariş alındı ve depoda birden fazla kişi işin kontrolünü yapıyor. Siparişte herhangi bir hata olmaması için birinin işini başka bir görevli daha kontrol ediyor. Peki bu doğru ürünün, zamanında, doğru adrese gitmesini garantileyecek bir sistem mi?

Sık yapılan hataların başında bu soruya ‘evet’ cevabını vermek geliyor. Depoyu kalabalık tutmak yerine bir depo yönetimi yazılımı ile kontrol sorununu en etkili şekilde yönetmeniz mümkün olabilir.

E-ticarette lojistik sisteminin, ticaretin başarısı ve istikrarı için ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu konuda size lojistikte en sık yapılan hataları ve işinizi kolaylaştıracak çözümleri sunmaya çalıştık. IdeaSoft olarak, e-ticarette başarınızı destekleyecek her konuda en doğru çözümlerle her zaman yanınızdayız. Siz de ücretsiz demo hesabınızı şimdi oluşturun ve IdeaSoft ile kazancınızı artırın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: LojistikTeslimat
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!