DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette en sık yapılan AdWords hataları

E-ticarette en sık yapılan AdWords hataları

​E-ticarette satışları artırmanın en etkili yöntemlerinden biri olan reklamlar, doğru kullanıldığında işinizin başarısını artırabilir; fakat bu konuda yapılabilecek hatalar bütçenizin bir anda, üstelik ciddi bir dönüşüm sağlamadan tükenmesinin de yol açabilir.

 

Online reklam konusunda en popüler seçeneklerden biri olan Google AdWords kullanıcılarına son derece gelişmiş ve esnek seçenekler sunuyor olmakla beraber bütçenizi verimli kullanmak konusunda tüm iş size düşüyor.

 

Eğer AdWords size karmaşık geliyorsa veya anahtar kelime seçimlerinizden emin değilseniz ya da reklamlarınızdan çok tıklama alıyor fakat yeteri kadarı satışa dönüşmüyorsa bazı şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. IdeaSoft olarak sizin aynı hatalara düşmemeniz için e-ticaret sitelerinde en sık karşılaşılan AdWords hatalarını bir araya getirdik…

 

Çok fazla anahtar kelime: AdWords reklamınız için aklınıza gelen her anahtar kelimeyi eklemeyin. 10 – 15 arası anahtar kelime ile başlayın ve performanslarına göre haftalık olarak anahtar kelime seçimlerinizi yeniden gözden geçirin.

 

Fazla geniş anahtar kelimeler: Çok geniş anahtar kelimeler size çok trafik sağlayabilir ama bu trafiğin hepsi sizin hedef kitleniz olmayabilir. Örneğin mutfak mobilyaları satıyorsanız ve “mutfak” anahtar kelimesini seçtiyseniz mutfak mobilyası arayanların yanı sıra tencere gibi mutfak araç gereçleri arayanlar da reklamlarınıza tıklayarak maliyetinizi artıracaktır.

 

Negatif anahtar kelime belirlememek: Sizinle doğrudan ilgili olmayan anahtar kelimeleri negatif anahtar kelimelere eklemek, size fayda sağlamayacak aramalarda reklamlarınızın görünmesini engelleyecektir. Örneğin sadece ürettiğiniz mutfak mobilyalarını sattığınız web sitesinin reklamlarında “ikinci el” ifadesini negatif anahtar kelimelere eklemek isteyebilirsiniz.

 

Konum tercihi belirlememek: Eğer dünyanın her köşesine gönderim yapmıyorsanız, reklamlarınızı sadece gönderim yapabileceğiniz bölgelerde görünmesini sağlamak sizi gereksiz gösterimlerden ve maliyetlerden kurtaracaktır.

 

Arama sonuç sayfası belirlememek: Reklamınıza tıklandığında açılacak olan sayfanın o reklamla doğrudan ilgili olması sadece reklam maliyetlerini düşürmekle kalmayacak, ziyaretçiler ilgili sayfa ile karşılaştıkları için satın alma ihtimallerini yükseltecektir. Bunu hesaba katmamak sizin için yüksek maliyet ve çok düşük dönüşüme neden olabilir.

 

Çok düşük günlük bütçe: Şaşırtıcı derece en sık rastlanan hatalardan biri günlük bütçenin çok düşük olmasıdır. Eğer günlük bütçeniz çok düşük olursa reklamlarınız günün erken saatlerinde gösterilecek ve bütçeniz tükenecek günün geri kalan kısmındaki potansiyel müşterilerinizi kaybedeceksiniz. O yüzden günlük bütçenizi mümkün olduğu kadar gün boyu yayında olacak şekilde belirlemek faydalı olacaktır.

 

Tıklama başına çok düşük veya çok yüksek maliyet: AdWords’de başarının en önemli kriterlerinden biri doğru tıklama başına maliyeti (TBM) bulabilmektir. Her seferinde reklamınızın en üstte görünmesi için TBM’i yüksek tutmak bütçenizi hızla eritip bitirecektir. Çok düşük TBM belirlemek ise sonuçlardaki konumuzun düşük olmasına, dolayısıyla potansiyel müşterileri kaybetmeniz anlamına gelir. En iyisi biraz yüksek bir TBM belirleyip, günlük olarak gözlem yapmak ve kademeli olarak doğru TBM’i bulana kadar deneme yapmaktır.

 

Söz sizde: Bunlar arasında en büyük hata sizce hangisi? Bunların dışında gördüğünüz daha büyük hatalar varsa onları da yorumlarda paylaşabilirsiniz…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: online reklamReklam
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!