DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette en çok merak edilen 5 önemli e-posta pazarlama sorusu

E-ticarette en çok merak edilen 5 önemli e-posta pazarlama sorusu

E-posta pazarlama; e-ticaretin en etkili pazarlama araçlarından biri olduğu için, e-ticaret girişimcileri tarafından büyük ilgi görüyor ve hakkında merak edilen konularda, sık sık uzmanlara sorular yöneltiliyor.

Her gün: ‘E-ticaret sitesinin tüm müşterilerine hitap edecek, mükemmel bir e-posta hazırlamak mümkün mü? E-postalarda hangi uzunlukta içerikler kullanılmalı? E-posta göndermek için en doğru zaman nasıl belirlenir?’ gibi birçok sorunun cevabı aranıyor.

IdeaSoft olarak, e-posta pazarlama ile ilgili en fazla merak edilen beş soruyu sizler için seçtik ve önemli ipuçları sunarak yanıtladık.

1. Tüm müşterilerinizi tatmin edecek bir e-posta örneği hazırlamanız mümkün mü?

Hayır, böyle ‘mükemmel bir formül’ bulmak pek de olanaklı değil; çünkü potansiyel ve varolan müşterilerinizin her biri farklı alışkanlıklara, ihtiyaçlara ve tercihlere sahip. Bu anlamda, oluşturduğunuz e-posta listesini yaşayan, dinamik bir organizma gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla, kampanyanızın amacına ve hedef kitlenizin özelliklerine göre e-postalarınızı farklılaştırarak hazırlamanızda yarar var.

Ayrıca, e-posta listenizdeki adreslerin; her yıl, dörtte birini kaybedeceğinizi ve bu yüzden de listenizin sürekli yenileneceğini göz önünde bulundurarak; ‘mükemmel’ bir formül bulsanız dahi bir süre sonra işlevselliğini yitireceğini kabul etmeniz de önemli.

Bu nedenle, ‘ideal’ bir e-posta formatı hazırlamak için harcayacağınız enerjiyi, e-postalarınızı kişiselleştirmek için kullanmanız ve e-posta listenizi hedef kitlenizin özelliklerine göre gruplara ayırmanız sizi çok daha başarılı sonuçlara ulaştırabilir.

2. E-postalarınızda hangi uzunlukta içerikler kullanmalısınız?

Tüketiciler genellikle uzun ve sıkıcı metinler okumayı sevmezler ve buna zaman ayırmazlar, bu bir gerçek. Fakat, çok kısa içerikler de her zaman daha etkili sonuçlara ulaştırmayabilir. Bu anlamda, insanların okumayacağını düşünerek hareket etmemenizde yarar var. Çünkü önemli olan içeriğin uzunluğundan çok sunduğu fayda. Kullanıcılar zayıf ve dikkat çekmeyen kısa metinleri okumazken; uzun da olsa güçlü, ilgi çekici ve kaliteli içerikleri okumayı tercih edebiliyorlar.

Bu nedenle; ilgi çeken, okuyucuların ihtiyaç ve beklentilerine uygun ve satın alma kararı için gerekli tüm bilgileri içeren uzunlukta içerikler hazırlamaya özen gösterebilirsiniz.

3. E-posta göndermeniz için en doğru zaman hangisidir?

E-postalarınızı sabah veya akşam saatlerinde göndermenizde yarar var. Çünkü kullanıcılar e-postalarını; genellikle akşam saatlerinde işlerini bitirdikten sonra, dinlenirken veya sabah saatlerinde, iş yoğunluğu henüz başlamamışken okumayı tercih ediyor. Pazartesi ve Cuma günleri, haftanın ilk ve son günleri olarak; genellikle insanların kafalarının yapmaları gerekenlere dair uzunca bir liste ile dolu olduğu ve bunların arasında dikkat çekmek kolay olmadığı için e-posta göndermek için uygun günler arasında olmayabilir.

Bu noktada, yapılan araştırmalarda ‘Cuma e-postaları’ en yüksek üyelik iptal oranına sahipken; pazar, e-postalar için en ideal gün olarak belirlenmiş. Yaygın kanıya göre salı, çarşamba ve perşembe günlerinin en uygun günler olduğu ise henüz kanıtlanmış değil.

Sonuçta, e-posta gönderme zamanı konusunda önce denemek; ardından da potansiyel ve varolan müşterilerinizin bireysel tercihlerine göre gönderme zamanını kişiselleştirmek, bu konuda izleyebileceğiniz en etkili yöntem olabilir.

4. E-postalar için e-ticaretin her sektörünün kendi en iyi günleri var mı?

Bu doğru olsa bile, rakipleriniz de muhtemelen bunu bilecek ve büyük bir ihtimalle, sizinle yine aynı gün e-posta gönderecektir.

Bu nedenle, eğer sektörünüzde örneğin Pazar günü e-posta göndermenin ‘en iyi’ olduğuna dair yaygın bir kanı varsa; sizin onun dışında başka bir gün de e-posta göndermeniz daha yararlı olabilir. Bu konuda, rakiplerinizin hamlelerini dikkate almanız doğru bir yaklaşım olabilir.

5. Ne kadar sıklıkla e-posta göndermek gerekir?

Öncelikle, e-posta gönderme sıklığınızı belirlemenizin en iyi yolunun denemekten geçtiğini ve e-postalarınızın sıklığını seçme tercihini potansiyel müşterilerinize bırakmanızın önemini vurgulayalım.

Uzmanlar ise bu konuda; mutlaka, ayda en az bir kez e-bülten gönderilmesi gerektiğini düşünüyor. Çünkü aksi takdirde, potansiyel ve varolan müşterilerinizin sizi unutmaları ve iletilerinizin, bir süre sonra e-posta kutularına ulaşmaması gibi ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak, siz de e-posta pazarlamayı en etkin biçimde kullanabilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta PazarlamaE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!